Kasutajainfo

Steven Brust

23.11.1955-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Steven Brust ·

Taltos

(romaan aastast 1988)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
4
3
1
0
0
Keskmine hinne
4.375
Arvustused (8)

Steven Brust kirjutas oma sarja salamõrtsukas Vlad Taltose tegemistest tagantpoolt ettepoole. Nagu teoste väljaandmisaastatest näha, on esimene osa kirjutatud tükk aega hiljem kui teine, kolmas jne. osad. Brust ise on öelnud, et ta proovis teha iga raamatu võimalikult iseseisvalt loetavaks, aga eriti hästi see õnnestunud pole. Soovitan sarja lugemist alustada kas praegusest, Taltosest, või siis järgmisest, Yendist. Raamatud nimelt kubisevad vihjetest varasematele sündmustele ja arusaamine võib olla raskendatud. Eks näita seegi kirjaniku geniaalsust ja sarja täielikku läbimõtlemist enne kirjutamise alustamist. Sarja seisukohast on Taltos kontsentraat kõigest järgnevast. Siin esinevad kõik tuleva sarja plussid: minimaalselt kirjeldusi, teravad dialoogid, Vladi vaimukad ja küünilised mentaalsed mõttevahetused oma sidekicki, tiivulise lendsisaliku Loioshiga. Esimest korda ilmuvad välja tuleva sarja seisukohast olulised Lord Morrolan ja Sethra Lavode. Raamat algab Dragaera Impeeriumi pealinna Adrilankha Jheregi maffialaadsesse organisatsiooni kuuluva Vladi järjekordse probleemiga, mis tegelikult on hoopis midagi muud kui alguses paistab. Vlad on dragaeranite - mingit sorti haldjate - hulgas üks väheseid inimesi, kes nii kõrgele kohale Organisatsioonis on tõusnud. Kuid need haldjad pole mingid tiibadega ebamaised olendid või Tolkieni ebamaised pühakud. Sarnasusi on pigem Sopranode või Corleonedega. Raamat on väga zelaznylik selle heas mõttes ja Roger Zelazny oligi Brusti patroon ja mentor sillutades talle teed ulmekirjandusse. Soovitan, elamus on garanteeritud igal juhul, isegi kui vägivald ja Vladi võrdlemisi paindlikud eetilised tõekspidamised korda ei lähe.
Teksti loeti inglise keeles

Natuke kaootilisevõitu raamat, kus üsna pidevalt on võimalik midagi uut avastada ja veidi varem loetut natuke ümber interpreteerida. Aga mõnus. Häid killerilugusid on vähe ja see kindlasti üks nendest.

Mõnusalt segane maailm, maagia ja võlukunsti paralleelne esinemine, intellektiga loomad, elavad surnud, kõikvõimalikud koloriitsed ja veidi hullumeelsed tegelaskujud jms annab Vladi tegevustele tõeliselt hea keskkonna. Pärast 1, 6 ja 7 osa lugemist tundub see mulle seni kogu sarja parima romaanina. Viis seega.

Teksti loeti vene keeles

Vlad Taltose seikluste kronoloogias praeguseks hetkeks esimene teos. Arvestades seda, kuidas Brust antud sarja kirja on pannud, ei ole sugugi kindel, et kunagi sellele teosele eellugu ei teki. Lugu sellest kuidas kohaliku maffia nimel oma piirkond haldav ja aeg-ajalt killeri ametiga lisa teeniv Taltos saab tuttavaks selle maailma vägevatega.

Nii mõneski mõttes ebatüüpiline fantasy sarja alustav teos; ebatüüpiline, kuna on välja antud neljanda ja ebatüüpiline, kuna ei ole üritatud edasi anda kogu selle maailma korraldust, mida paljud fantasy kirjanikud üritavad sarja avateostesse toppida. Antakse edasi ainult seda mis otseselt teose sündmustikku puudutab ja ülejäänu jäetakse lugejatele endale lisaks mõelda.

Kuna alustasin sarja lugemist sellest teosest, siis selline suhtumine osaliselt vihastas, aga samas tekitas huvi järgnevate teoste vastu. Kindel viis.

Teksti loeti vene keeles

Mulle jättis see teos võrdlemisi kaootilise, tükeldatud mulje. Üksikutest lausetest, lõikudest ja peatükkidest ei tahtnud kuidagi moodustuda seda ülevaadet, kui nüüd meie lugupeetud (eks)presidenti parafraseerida, et kust tullakse ja kuhu minnakse. Tavaliselt mind ei häiri niisugune loo esitus, kus erineval ajal toimuvad sündmused on üksteise vahele põimitud, aga seekord miskipärast häiris. Ebaproportsionaalselt palju tundus olevat Vladi noorpõlvele ja salamõrtsukaks saamisele pühendatud materjali. Ebaproportsionaalselt just selle ühe romaani mahtu arvestades. Kogu sarja peale seda ehk liiast ei ole, aga kuna mul tahtmist sarja edasi (tagasi?) lugeda ei tekkinud, siis see pole vabandus.
Teksti loeti inglise keeles

Järgisin teadjamate soovistus ja alustasin Taltose tegemiste vastu huvi tundimist sellest osast. Ilmselt õige valik. Mind isiklikult see segane maailm ei häirinud. Ongi huvitavam -- mitte nii kindlapiiriline ja fantaasiavaene, kui enamik lapsemeelset fäntäsit olema kipub. Peategelase eluvaated olid ka meeldivalt omased ja ülimalt lahe oli too natuke H. Harrisoni meenutav krõbe tekst, samas kui jutt ei olnud võimatusse absurdi kalduv pidetu pula, nagu enamikul naljameestest olema kipub. Et selline hinnatav tasakaal kiire tõsiseltvõetava sündmustiku ja jaburavõitu maailma vahel; täis sellist elutervet vägivalda, mis meenutas kohati meie Karukoomiksit :-DDD

Teos ei esita mingeid kõrgeid taotlusi ja ega peale meelelahutuse sealt midagi otsida ei maksa. Ma ei ole kindel, kas ma niipea viitsin mõne järgmise osa välja vaadata, kuid kindlasti on nüüd autori nimel minu mälus plussmärk taga, kuigi paistab, et ega ta peale tolle maailma midagi muud kirjutanud ei olegi. Samas, seda üht teeb ta hästi. Tugev "4".

Teksti loeti inglise keeles

"Taltos" on igati korralik romaan ja mu arvamus autorist, mida "Teckla" lugemine mõnevõrra kahjustas, paranes oluliselt. Näib, et kuni Brust ei kirjuta revolutsioonidest ega töölisliikumistest, on ta igati lahe kirjanik. Nagu enne mind mainitud, on romaan tõesti suhteliselt segane. Vaheldumisi peamise tegevusliiniga kirjeldatakse Vladi tegemisi noorpõlves ja peatükkide alguses kursiivis ta mõtteid mingi nõiarituaali läbiviimisel. Samas ei tee see ju romaani halvaks, ta nõuab lihtsalt rohkem kaasamõtlemist kui mõni teine teos.Tegelikult pole dragaeranid haldjad, ehkki tegelased neid vahel nii nimetavad, vaid inimeste ja tegevusplaneedi (kogu science-fantasyks liigituva loo tegevus leiab aset kaugtulevikus) loomade geneetilise ristamise tulemusena loodud mutandid, sealt ka need kodade nimed.Vladi paindlikes eetilistes tõekspidamistes ta võlu tegelikult seisnebki, tüüp on ikka paras lurjus ja see eristab teda enamikest romaanikangelastest. Erinevalt "Tecklast" avaldub ta karakter selles romaanis ehedal kujul, mille üle võib vaid heameelt tunda.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Istub peategelane parajasti oma kontoris ja ajab arveasju, kui saab töötajalt teada jubeda uudise: tema äri “maksukoguja” on teleportinud ennast koos kogutud rahaga Dzuri mägedesse, kus elab pool-legendaarne võlur Sethra Lavode, kes on tohutult võimas, aastatuhandeid vana ja kelle juurest ei ole keegi teadaolevalt eluga tagasi tulnud. Vlad peab aga oma reputatsiooni ja elu päästmiseks reeturile ja rahale järele minema, toogu see kaasa mida iganes. Selgub, et asi ei ole selline, nagu alguses välja paistis ja palgamõrtsukas ning oma tagasihoidliku kuritegeliku organisatsiooni pea Taltos võtab vastu väljakutse, tööotsa, mis on võrdväärne ehk Kreeka müütides ette tulnutega.

Selle raamatu väärtused on värvikas ja värske maailm, dialoog, kompaktsus ja tegelased. Taltos on nutikas planeerija, teiste tegelaste agenda on mõnusalt hämar, nii et lugeda on lust.

Kui midagi ette heita, siis lugu ise on natuke kipakas. Raamat ei ole paks (mis on hea), aga sellestki vähemalt oma kolmandiku võtavad peategelase meenutused lapsepõlvest ja oma töömehekarjääri algusest, aga sellegi jaoks jääb põhi-quest natuke lühikeseks. Äkki oleks pikema jutuna veel parem olnud. Viiepallisüsteemis, kus viid on eraldatud erakordsetele teostele, saab kindla nelja. Loen kindlasti teisi osasid ka.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020
veebruar 2020

Autorite sildid: