Kasutajainfo

Nancy Kress

20.01.1948–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Nancy Kress ·

Beggars in Spain

(romaan aastast 1993)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
2
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (3)

Raamatu idee on suurepärane ja on ka lõpuks hästi teostatud. Mis juhtuks ühiskonnaga, kui seal osad inimesed äkki kaotaksid magamise vajaduse? Jah, ise annaksin küll palju selle eest, kui keegi mind nii geneetiliselt muudaks, et ma enam magama ei peaks :) Raamatu Unetud inimesed saavutavad kiiresti ühiskonnas edu, mis pole ime. Aga loomulikult tekitab nende edu kadedust ja viha Und Vajavate inimeste hulgas. Eriti kui tuleb välja, et Unetud on ka surematud... Raamatu süzhee keerleb kahe Unetu ümber, üks neist, Jennifer Sharifi surub peale Unetute üleolekut ja loob orbiidikoloonia, et pääseda segamisest. Teine, Leisha Camden, on võrdsusvaimuline. Üldiselt meeldis mulle see raamat väga, kuigi vahel oli ehk liiga detailirohke. Raamat paneb igatahes mõtlema.
Teksti loeti inglise keeles

2008 sündinud Leisha Camden on geneetiliselt muudetud und mittevajavaks, Unetuks. Unetus on kõrvalnähtusena toonud kaasa andekuse või geniaalsuse mingil alal. Und Vajavad hakkavad unetuid diskrimineerima, vihkama. Unetud annavad lõviosa leiutistest, samuti on nad võtmepositsioonil majandus- ning rahanduselus.Ûks Unetu toob paralleeli, mis annab romaanile nime: Te kõnnite Hispaania tänaval ja sajad kerjused tahavad teilt dollarit. Kui keeldute andmast, nad vihastuvad, peksavad teid läbi ja röövivad kogu raha.

Pärast diskrimineerimise ülestumist üritab osa Unetuist eraldada end kaitstud alale, Sanctuary’sse. Romaani kolomandas osas on Unetud siirdunud elama “kosmosejaama”, vaid mõned üksikud, nende hulgas Leisha Camden, on veel Maal. Kosmosejaamas on väike ühiskond muutunud diktatuuriks. Noored Unetud teevad ülestõusu ning naasevad Maale. Nüüd on Unetute tehnika Maa omast sedavõrd üle, et nad suudavad end kaitsta “kerjuste” eest. Romaani lõpus kasutavad Unetud edukalt nanotehnoloogiat. Romaan tunnistati Hugo ja Nebula auhinna vääriliseks.
Teksti loeti inglise keeles

Ma pean alustama sellest, et kaua aega mõtlesin selle raamatu SH sarjas välja anda. Aga -- ausaks jäädes -- olin lugenud ainult 1991 a ilmunud samanilmelist lühiromaani. Sellele annaksin hindeks mingi 4,5; st võibolla 5, aga kuna ma olen selline õel arvustaja...
 
Romaanile on juurde kirjutatud üsna palju tulevikku ja iga leheküljega läheb see viletsamaks. Kui lühiromaani puhul võib veel andeks anda pisut igasugust "elulist" ballasti ja tobedat tundlemist (naisautor, mis teha...), siis edasi hakkab see tõsiselt häirima (vähemalt mind); st konflikt on püsti pandud ja ma tahan teada, mis sellest saab, mitte, kuidas selle üle targutatakse.
 
Palju hullem aga on, et edasi muutub raamat usutamatuks. Ja Jänkistani-keskseks, mis on seesama. Autori maailmapilt on täpselt selline, nagu neil naljapiltidel, kus gloobusel on kõik peale USA sinine -- et nii näevad tulnukad Maad Hollywoodi filmides. Üks positiivsena mõeldud peategelane muide isegi ütleb ka otse välja, et ta pole kunagi kusagil välismaal käinud ja teda ei huvitagi. Ehk muu maailm ka arenes; neil olid omad geenmodifitseeritud inimesed (ka unetud) ja suhtumised olid teised. Kogu seda dimensiooni romaanis sirgelt ignoreeritakse (paar kildu siin-seal ei muuda asja).
 
Ka kogu probleemiasetus on pehmelt öeldes idiootlik -- kogu unetutega seotud konflikt taandub USA iseseisvusdeklaratsiooni ja kunagiste presidentide kõnede valikuliseks tsiteerimiseks; ja tavalistest inimestest kaugele n-ö eest ära arenenud superinimesed esitavad mitteameeriklase jaoks afekteerivalt ajusurnud küsimusi mingite asjade seaduslikkusest USA seaduste valguses...
 
No ja ma ei hakka lõpplahendust ära rääkima, aga minu jaoks tõmbas see raamatule vee peale. See oli nii usutamatu. Nii... vildakas ja võimatu. Nagu loeks sotsrealismi, kus kolhoosikord kindlasti võidab...
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023

Autorite sildid: