Kasutajainfo

Fritz Leiber

24.12.1910-5.09.1992

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Fritz Leiber ·

Swords and Deviltry

(kogumik aastast 1970)

Sarjad:
Sisukord:
Tekst leidub kogumikes:
  • Orpheuse Raamatukogu
Hinne
Hindajaid
2
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (2)

Tegemist on m66kade sarja esimese osaga, mis moodustab suhteliselt 1htse terviku. Lood on siin yhtlasema tasemega, kui muudes loetud raamatutes selles sarjas, aga siin v6ib tegemist olla ka asjaoluga, et siin on lugusid suhteliselt v2he. Lisaks lugudele on raamatus ka autori kommentaarid, selgitus sarja saamisloo kohta ja oma kangelaste iseloomustus, mis oma arrogantsusega on kahtlemata rabav. " See on esimene raamat Fafhrdi ja Halli Hiirepyydja saagast, kes on nii selles kui ka igas teises universumis eksisteerivatest m66gameestest k6ige suuremad, olgu see siis nii reaalsuses eksisteeriv v6i ilukirjanduslik; ja nad on oma terariistadega 1mber k2imisel isegi oskuslikumad, kui Cyrano de Bergerac, Scar Gordon, Conan, John Carter, D`Artagnan, Brandon Daha v6i Anra Devadoris." (viimane nimi muide on muide yks kahe sangari vastastest tulevastes teostes). Selles raamatus on kaks kangelast veel noored ja rohelised, aga juba kangelased, astudes vastu v2gevatele sortsidele, v6imsatele n6idadele ja suurtele isandatele. Seega on seiklusedki tulemas, mis kytkestavad lugeja meeli kui maitsev roog, valmistades meeli ette tulevasteks paladeks, millest osa nigelamad, osad aga veelgi etemad. Ja siin saab alguse ka kahe seikleja k6ige imelisemat sorti partnerlus.
Teksti loeti inglise keeles

Ameerika ulmeklassiku Fritz Leiberi looming oli seni mulle peaaegu tundmatu - olin lugenud vaid ta õuduslugu "Suitsutont", mille eestikeelne tõlge ilmus aastal 2001 antoloogias "Sünged varjud". Käesolev kogumik, mis juhatab sisse "Fafhrdi ja Halli Hiirepüüdja" tsükli, aitab Eesti lugeja jaoks seda olulist lünka kahtlemata täita ja loodetavasti ei jää sarja esimene raamat eesti keeles viimaseks. Kogumiku kolmes loos kirjeldatakse seda, kuidas kaks peategelast erinevate jamade tõttu koos oma armastatutega kodust põgenema on sunnitud, suures Lankhmari linnast esimest korda kohtuvad ja millised sündmused neid edaspidi ühte seovad...
Milliste varemloetud autorite loominguga seda kogumikku võrdlema peaksin? Ilmselt Howardi, Moorcocki, Brusti, Sapkowski ja Cookiga (ilmselgelt on Leiber inspireerinud paroodilises võtmes ka Pratchettit, aga see on natuke teine teema). Lood on hoogsad, seikluslikud, tumedates toonides ja kohati isegi sünged-traagilised, ent viimasest tõsiasjast hoolimata on neil mingi irooniline või täpsemalt öeldes küüniline alatoon. Ehk siis seikluslik dark fantasy oma ehedaimal kujul. 
Eelarvustajale täienduseks peab veel lisama, et kogumiku eestikeelsest tõlkest need autoripoolsed kommentaarid paraku puudusid.  
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022
märts 2022

Autorite sildid: