Kasutajainfo

Stephen Jones

4.11.1953-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stephen Jones ·

The Mammoth Book of Best New Horror 19

(antoloogia aastast 2008)

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Stephen Jonesi nägemusse 2007. aasta parimast õuduskirjandusest jõudis 25 juttu ja üks lühiromaan rohkem- ja vähemtuntud autoritelt. Lisaks - nagu ikka - mahukas (90 lk) ülevaade eelmise aasta horrormaailmast ja peaaegu sama mahukas "Necrology" lahkunutest, kes kas või kübekenegi on olnud elu jooksul õudusega seotud.

Ülevaate puhul jääb - nagu ikka - teadmata, kui suure osa angloameerika õudusraamatutest ja -filmidest see hõlmab. Infomass on ülitihe, ent sisaldab suuremas osas vaid raamatu (filmi jne) autorit, pealkirja ning ühelauselist sisututvustaust, üldistavat materjali on vähe. Aga vähemalt see sai selgeks, miks ei ilmu "Best New Horror" enam Carroll&Grafi kaubamärgi alt (kaubamärk sai uue omaniku - Perseus Books Group - kes lõpetas kirjastuse tegevuse õige pea). Nekroloogide rubriigist jäi ainsana meelde Briti filmiprodutsendi Tony Tenseri surmauudis, aga mitte tema nimega seotud filmide loetelu tõttu, vaid seepärast, et just tema mõtles väidetavalt välja termini "sex kitten" (seksikiisu), kasutades seda Brigitte Bardot´ kohta...

Ilukirjanduslikust poolest tõusid minu jaoks esile Reggie Oliveri "Children of Monte Rosa" ja Steven Eriksoni "This Rich Evil Sound". Eriksoni jutt viib lugeja Winnipegi metsadesse, kus minajutustajast veidi kohtlane noormees, karusnahakütt, läheb vaatama metsamajas elavat tuttavat vanameest. Papil on hiljuti naine surnud ja võib-olla just seetõttu (aga võib-olla ka mitte) tajub ta maailma kuidagi eriliselt - viimasel ajal tunneb suus metalli maitset, eelmisel ööl on ta näinud aga kogu taevast kildudeks varisemas. Kindlasti tuleb loo kohta kasutada terminit slipstream, aga jutu erakordselt õhulist-hõrku miljööd minu tuim keel edasi anda ei suuda.

Muljetavaldavamate tekstide hulka tuleb lugeda ka Simon Kurt Unsworthi "The Church on the Island", mis on alles autori teine avaldatud jutt. Tegevus hargneb Kreekas, kus kaldast veidi eemal asuv väikese kirikuga laid. Abikaasaga puhkusel viibiv naine tunneb miskipärast selle vastu tõmmet ja ujub saarele kirikut uurima. Sealt leiab ta vana preestri, kes hakkab midagi uurimata seletama, kuidas tuleb küünlad ja tuled süüdata, kuidas kord nädalas käib paat toitu/varustust toomas jne. Preester oleks nagu oodanud uue preestri tulekut. Lugeja huvi on oskuslikult üles köetud ja lugu on korraliku puändiga. Mainitud kolme lugu hindaksin 5 palliga.

Christopher Fowleri "Twilight Expressi" tegevus toimub väikelinnas, kuhu saabub lõbustuspark. 18-aastane külmavereline noormees sokutab end sinna tööle. Tema pikem plaan on aga meelitada oma tüdruksõber (keda ta kahtlustab raseduses) "tondilossi" ja ta seal tappa. Tegelikult juhtub seal õnnetus tema endaga ja tüdrukust jääb ta ilma hoopis 3 aasta pärast, kui sama lõbustuspark taas linna tuleb. Segasevõitu lugu.

Ramsey Campbelli "Peep" on psühholoogiliselt tundlik ja terav tekst. Peategelane on vanem mees, kellele tulevad külla tütar, väimees ja nende lapsed. Vanaisa peab lastega mere äärde ja kinno minema, et nende vanemad saaksid omi asju ajada. Tunda on krõbedat vastumeelsust väimehe ja äia vahel. Ühtäkki meenub vanamehele ebameeldiv episood lapsepõlvest, mäng nimega "Peep!", millega tädi teda lapsena hirmutas. Kuidagi on see trauma taas elustunud.

Neil Gaimani "Witch´sHeadstone" on peatükk Gaimani raamatust "Graveyard Book". Peategelane on poisike, kes elab surnuaial ja tal on võime surnutega suhelda. Need kasvatavad teda, õpetavad, jne. Poisil tekib soovi panna hauakivi surnuaia taha maetud nõiatüdrukule. Selleks varastab ta ühest hauast iidse prossi, et see maha müüa ja raha eest kivi osta. Staub ta aga ahnete antikvaaride kimpu.

Marc Lecardi "Admiral´s House" on üsna vilets lugu. Kooli lõpupeol laseb noormees oma nooremal vennal armukadedushoos uppuda. Surnukeha ei leita. Nüüd on ellujäänud vend vana mees, tema märjas hauas lebav vend on ta elu laostanud, ja nüüd istub ta lapsepõlvekodus mere kaldal ning ootab uppunud venda, kes teda tõepoolest pidevalt öösiti kollitamas käib.

Joe Hilli "Thumbprinti" peategelaseks on Abu Graibi vanglast tsiviilellu naasnud naissõdur (tema prototüübiks on päris kindlasti see poisipeaga naine, kes poseeris Iraagi vanglas tehtud fotodel, kus vange alandati). Jõhker minevik tuleb armeeteenistusest koju kaasa, ent ulmesse lugu siiski ei liigitu.

Tony Richardsi "Man, You Gotta See This!" on intrigeeriva pealkirjaga, ent sisu poolest lahja tekst. See põhineb suhteliselt ebaoriginaalsel idee, et kunstiteosesse on võimalik sisestada sõnum, mis mõjub hukatuslikult teose tarbijale. Skvotter leiab surnud üksildase kunstniku majast maalid, millest ta vaimustub. Neil maalidel on omadus osadele inimestele letaalselt mõjuda, osadele aga üldse mitte. Kui antikvaarid neid maale osta ei taha, saadab mees need pühast lihtsameelusest e-posti teel spämmina üle terve maailma suvalistele aadressidele.

Kaitlin R. Kiernani "The Ape´s Wife" on mõtteline järg "King-Kongi" filmile, Mark Samuelsi loos "A Gentleman from Mexico" on okultistlik klubi reinkarneerinud HP Lovecrafti ühes Mehhiko kirjanikus. Kuni viimase veerandini arvasin, et sellest tuleb aasta lugemiselamus, aga lugu vajus kuidagi ära. Autorit inspireeris loo alustamisel Ambrose Bierce´i salapärane kadumajäämine Mehhikos 1913. Ta mõtles, et kuidas oleks, kui sealsamas tekiks saladuslikult keegi õuduskirjanik.

Tim Pratti "From Around Here" peategelane on üks väike jumal, kes pole siiski kõikvõimas. Näiteks on tema keha surelik ja ta pole kõiketeadja. Tema missioon on päästa inimesi kurjadest kaaslasest, sisuliselt politseitöö. Ta seab end inimkujul sisse ühes räpases kvartalis, kus on toimunud rida mõrvu. Seekord satub talle aga vastaseks samuti üleloomulik olevus.

Nii et lai valik huvitavaid ja igavaid teemaid, mille seast igaüks võiks leida midagi.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2022
november 2022
oktoober 2022
september 2022
august 2022
juuli 2022

Autorite sildid: