Kasutajainfo

Stephen Jones

4.11.1953-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stephen Jones · David A. Sutton ·

Dark Terrors 5: The Gollancz Book of Horror

(antoloogia aastast 2000)

Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Jones/Suttoni originaalantoloogiate sarja "Dark Terrors" viies köide erineb varasematest eelkõige mahu poolest, mis on enam-vähem kahekordistunud. Formaat on muutunud "paperbackist" "trade paperbackiks", tekste on tavapärase 20 asemel 31, nendest üks (Case´i "Pelican Cay") ka romaani mõõtu. Muus osas palju üllatusi ei ole. Sisse on võetud ikka need Jonesi lemmikautorid, keda leiame tema koostatud varasematest ja hilisematest kogumikest: Kim Newman, Nicolas Royle, M.M.Smith, Dennis Etchison, Ramsey Campbell, jpt. Naisautoreid on neljandik. Nagu pealkirigi vihjab, sisaldab raamat nii õudusjutte kui tekste, mida ulmeks lugeda ei saa – selliseid, kus toimuvat saab ära seletada meditsiiniliselt, unenäo nägemustega või kus üleloomulikku polegi taotletud (horrorit on 13 ühikut, terrorit 17, üks SF ka – Wilsoni "Final Departure").

Valitud jutte iseloomustab sageli suunatus mingile meeleseisundile, nostalgiale, üksildustundele, rõhutusele. Sellised hoogsa sündmustikuga lood on selges vähemuses, nimetaks neist "Pelican Cay´d" ja "Witch Compassi". Ent just kaks nn. meeleolu-juttu (Smithi "Handover" ja Fowleri "At Home in the Old Pubs of London") on Jones võtnud hiljem ka aasta tema arvates parimaid jutte hõlmavasse kogumikku "Best New Horror, vol. 12". Viimatinimetatud lugu on antud mingi mehe mõtetena, mida ta mõtleb naisi otsides Londoni kõrtsides. Põhiline on püüd tabada nende kõrtside miljööd lähtudes klientidest ja sisustusest. Naisi ei otsi ta aga mitte sellel motiivil nagu arvata võiks, vaid eesmärk on neil hing seest võtta. Kes Londoni kõrtse ei tunne, võib jutu peale lihtsalt mühatada.

Esile tõstaksin Tanith Lee juttu aborditegija hobusest ning Melanie Temi "Aliciat". Viimane on mitte väga originaalsest teemast hoolimata ootamatult kaasakiskuv. Alicia on 11-12 aastane tüdruk, kellel lisaks varajasele seksuaalhuvile areneb ka võime mõjutada inimesi mõttejõuga. Tüdruk kaugeneb emotsionaalselt oma vanematest ja kasutab oma oskusi küllaltki julmal moel.

Ramsey Campbelli jutu seos ulmega on see, et Campell on ise tuntud õuduskirjanik ja tema loo peategelane samuti. Jutu sisu väljendab aga selle pealkiri küllaltki tabavalt: No story in it.

Nancy Kilpatricku "Necromimicos" võtab teemaks platoonilise nekrofiilia, R.C.Mathesoni "Barking Sands" on aga lühike ja tore lugu sellest, kuidas laiavad ameeriklasist turistid maksavad valusalt pärismaalaste pühapaiga pilastamise eest. Jutt on antud läbi lapse silmade ja üllatavlt ehedalt – asi, mida lapse maailma kujutamisel täiskasvanute sule läbi naljalt ei leia.

Antoloogia kõige "kirjanduslikum" tekst näib olevat W.R.Trotteri lühiromaan "Honeysuckle", kus noormees satub juhuslikult ravimtaimi kasvatava tüdruku iluaeda ja järgnevat kirglikku suhet hakkavad varjutama neiu kummalised kombed ja tema ema ümbritsev saladuseloor. Jutustus sisaldab ka teksti seisukohalt mittevajalikku, ent siiski mitte igavat pikka passaazhi Vietnami sõja teemal.

Üldiselt tasus kogumik lugemist küll, aga päris samal lainepikkusel ma koostajatega ei asu.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2022
august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022

Autorite sildid: