Kasutajainfo

Joe Haldeman

9.06.1943-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Joe Haldeman ·

The Hemingway Hoax

(lühiromaan aastast 1990)

ajakirjapublikatsioon: «Isaac Asimov`s Science Fiction Magazine» 1990; aprill
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Hemingway võltsing»
Tartu «Fantaasia» 2015 (Orpheuse Raamatukogu 3/2015)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
3
1
0
0
Keskmine hinne
4.167
Arvustused (6)

Lühiromaan "Hemingway võltsing" kuulub Haldemani teoste paremikku (sai nii Hugo kui ka Nebula auhinnad). Haldeman kasutab teoses autobiograafilisi motiive, on ta ju uurinud Hemingway elu ja teoseid kakskümmend viis aastat. Ta on nagu peakangelane Baird`ki keskealine Bostoni kirjandusprofessor, kellele meeldivad rongid ja täitesulepead. Bairdi kombel armastab ta puhkusi veeta Key Westis. Baird ja Haldeman said ühtemoodi Vietnamis haavata. Loo idee on selles, et kohvritäis Hemingway jutte ja esikromaan läksid 1922 detsembris rongis kaduma ning eideetilise mäluga kirjandusprofessor John Baird otsustab need lood ise kirjutada. Mäletab ta ju iga Hemingway lauset ja sõna. Romaani muudab ulmeks asjaolu, et on olemas ääretu mitmekesine paralleelmaailmade võrk – multiversum. Selgub, et Hemingway on väga oluline kirjanik (nagu ka Heinlein) ja tema teoste edukas võltsimine muudaks tulevikku. Mingi olend, kes liigub nii ajas kui ruumis, püüab Bairdi takistada. Kuna peategelane ei võta nõu kuulda, ta tapetakse. Üldjuhul kaovad ühe tapmisel kõik paralleelisikud vastavatest maailmadest. Kuid mitte Baird! Ta teadvus siirdub kõrvalmaailma Baird`isse. Meest tapetakse mitu korda. Kuid romaan ei ole siiski Bairdide tapmise lugu. Mõne aja pärast võtavad sündmused teise suuna. Tegelikult vaatleb autor heal kirjanduslikul tasemel peakangelas(t)e moraalseid valikuid. Kokkuvõtteks: ulmena ei ole "Hemingway võltsing" mingi teedrajav teos, kuid on osaks langenud auhinnad ja kiituse auga ära teeninud. Hästi kirjutatud! Muidugi 5.
Teksti loeti inglise keeles

Oletagem, et see, mille OR just välja andis, on lühiromaan (paistab olevat ka sama nimega romaan, kui see pole lihtsalt viga... mahu järgi on lühiromaan).
Hirmsasti meeldis lugu osaliselt ka sellepärast, et kunagi tundus Hemingway vaata et parima kirjanikuna (hilisemas elus on tekkinud teised lemmikud ja Hemingway suhtes tekkinud teatud kahtlused). Sisust ei tahaks rohkem rääkida kui eelarvustaja, sest sellegagi öeldakse vast liiga palju ära, seda enam et minu jaoks jäi lugu natuke lahtiseks -- et tore, et nii juhtus ja tehti, aga mis siis? Peategelaste valikute jmt-ga on asi korras, irisen pisut teatud lõpetamatuse üle (mis muidugi mõne teise silmis võib olla voorus). Igatahes lahe lugemine.
Teksti loeti eesti keeles

Kuigi ma pole niipalju kui mäletan ühtegi Hemingway romaani-juttu lugenud oli enamus raamatust põnev ja hästi kirjutatud. Tegelased olid mitmekülgsed, sündmustik ise muutus aina tempokamaks ja kõik need muud kiidusõnad. Aga lõpp jättis hinge kerge rahulolematuse. Mul on tunne, et seda teksti oleks saanud palju paremini ja vähem häguselt kokku tõmmata. Ehk kui suurem osa raamatust olin enam kui kindel, et hindeks tuleb viis, siis peale lõpplahendust korrigeerisin arvamust ühe punkti võrra. Mis seal ikka, tekstis leidunud katkete järgi saaks Hemingway veelgi vähem punkte (Aga võibolla oli Joe Haldeman lihtsalt vilets Hemingway jäljendaja?). Ilmselt ei saa minust kunagi Hemingway fänni aga Haldemani austajaks võin muutuda küll. Ehk tõlgitakse teda veel edaspidigi.
Teksti loeti eesti keeles

Teatud määral meenutas "Hemingway võltsing" mulle Kingi loomingut, eriti "Tumeda torni" tsüklit-peategelase tihe seos kirjandusega (kui Kingil on peategelaseks tihti kirjanik, siis Haldemanil kirjandusteadlane) ning paralleelmaailmade eristumine meie maailmast automarkide ja muude kohati märkamatute pisiasjade põhjal. Mis puutub Hemingwaysse, siis tema loomingust olen kunagi lugenud üht lühijuttu, mille pealkirja ei mäleta.

Üldiselt pole sellised kirjandusklassikale vihjavad metakirjanduslikud ulmetekstid vist väga minu "tassike teed", võrreldes näiteks Jasper Fforde`i "Eyre`i juhtumiga" meeldis käesolev lühiromaan mulle rohkem, ent mitte väga palju. Lõpupoole hakkas "Hemingway võltsing" nagu juba huvitavaks minema, ent siis tuli eelmise arvustaja mainitud segasevõitu lõpp ja tõmbas hinde lõppkokkuvõttes ühe palli võrra alla.

"3+".

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: