Kasutajainfo

Sergei Sinjakin

18.05.1953-

Teosed

· Sergei Sinjakin ·

Zaplõv tšerez reku Jantszõ

(jutt aastast 2004)

eesti keeles: «Ujumine üle Jangtse»
antoloogia «Munk maailma äärel: Vene ulme antoloogia» 2009

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
1
4
0
1
Keskmine hinne
3.556
Arvustused (9)

Selle loo täielikuks nautimiseks peab lugeja olema kursis faktidega, kes oli esimees Mao, miks ta ujus üle Jangtse jõe ja miks see ujumine nii tähtis oli. Lisaks muidugi ka Tšapajevi mitte vähem tähelepanuväärne ujumine Uurali jões. Stalini, Beria, Kalinini ja Trotski teadmine ka loomulikult.

Kui lugejale tegelased ja nende tegevus tuttavad on, siis võib seda anekdooti täitsa nautida. Kuigi siin suurt midagi ei juhtunudki, rõhk oli hoopis maailmaajalooliste isikute harjumuspärasest kontekstist välja rebimises, mulle see üsna lühike lugu täitsa meeldis. Panen sellise tugeva "nelja".

Teksti loeti eesti keeles

Eelarvustaja mainitud faktidega olen minagi kursis, samas see lugu mulle naljakat ega mõjuvat muljet ei jätnud...ehkki viimased kaks lõiku keerasid huvitava vindi peale. Kogu see Stalini ja tema õukonna teema meenutab veidi Sorokini "Sinist pekki", ent Sorokin oli naljakam. Samas pole käesolev lugu ka otseselt tüütu nagu "Kollane allveelaev" samast antoloogiast, nii et "kolme" võib südamerahuga panna.
Teksti loeti eesti keeles

Millegipärast tundub, et see lugu on veerand sajandit tagasi sahtlisse kirjutatud... Tohutult vihjeid (olgem ausad, ma sain ainult aru, et on tohutult vihjeid, mitte ei mõistnud neid...), ent lugu... teatud mõistujutuna on sel isegi väärtust, kuid lugemisväärset... ei haakinud kaasa, kui lihtsalt öelda.
Teksti loeti eesti keeles

Kuna Tshapajev meie ajaloos juba 1919. aastal parematele jahimaadele rändas, siis formaalselt on ulme. Aga lahjavõitu ulme - levinud anekdoodiskeemi ekspluateerimine (lugesid kord Nikita ja Reagan ajalehte jne).
Teksti loeti eesti keeles

Kange tahtmine oleks seda kirjutist alustada selgitustega BAASiarvustajatele, aga ma ei viitsi tõsiusklikega vaielda...

Jangtse jõe kaldale on kogunenud kirju seltskond: Mao Zedong, Stalin, Lavrenti Beria, Tšapajev, Mihhail Kalinin ja hulk Hiina RV tegelasi. Jõe teisel kaldal varitseb aga Trotski. Esimees Mao plaanib üle Jangtse ujuda ning Tšapajev kavatseb pilusilmaga kaasa ujuda, et järsku ei saa too hakkama ning siis Vassili Ivanovitš kingib talle kiire surma. Pohmellis Tšapajev praalib, et ta ju teeneline ujuja, et tal ju Uraali jões juba ujumiskogemus saadud jne.

Mao ja Tšapajev hakkavad ujuma ning selle käigus arutlevad Hiina ja Venemaa tuleviku üle. Noh, et kus saablitega ja kus kõblastega. Jõe kaldal teeb Stalin vaikseid tähelepanekuid, õelutseb pisut Beriaga ja laseb Berial enesele head-paremat ette kanda ning esitab küsimusi kõikvõimalike tegelaste sugulaste kohta. Noh, et järsku on keegi veel ellu jäänud...

«Ujumine üle Jangtse» on selline muhe ja jõnksuga lugu, mis tavalisel ulmefännil klemmid mõnusa särinaga kokku laseb.

Kiita tuleb muidugi ka autorit, kes on üsna osavalt jutu pealispinnale pannud banaalsed faktid, aga alltekst mängib hoopis peenemalt. Piisab, kui mainida, et 16. juulil 1966. aastal ujus Mao Zedong üle Jangtse ja andis sellega avasignaali Kultuurirevolutsioonile. Aga selliseid vihjeid on veel, näiteks Kalinin ja naised jne. Kindlasti tekitab see kõik vähemharitud ja pinnapealses lugejas paksu verd, aga ega selles autor süüdi pole.

Jutt ilmus esmakordselt samanimelises autorikogus «Заплыв через реку Янцзы» (2004). Tegelikult ilmus see raamat küll 2005. aastal ning ilmus vaid tuhandese trükiarvuga ja poodides seda ei müüdudki, vaid enamus tiraažist jagati kirjaniku koduoblasti raamatukogudele. Kuna Sergei Sinjakin on Volgogradi kirjanik ja teksti wõrgus ka pole, siis tekibki küsimus, et kuidas see jutt Arvi Nikkarevini jõudis? Igatahes on eesti lugeja vene omast märksa paremas seisus ning võib lihtsalt poodi minna ja osta raamatu «Munk maailma äärel: Vene ulme antoloogia».

Teksti loeti eesti keeles

Algselt polnud kavas Sergei Sinjakinit selles kogumikus avaldada, Munk maailma äärel pidi ilmuma alles vene ulme antoloogias nr 3. Tahtsin 2009. aasta raamatusse võtta Gromovi 100-lehekyljelise lyhiromaani Prõtkaja i potaskun, aga hinnanõudmisega (700 USD) tegi Gromov selgeks, et ta ei taha seda lugu vähemalt Skarabeuse kaudu avaldada (omal ajal oli ta eriti rahulolematu Muumia kaanekujunduse ja lugude tendentslikkuse yle). Kantisin siis Sinjakini lyhiromaani varasemasse kogumikku ja kysisin avaldamisluba. Sinjakin hea meelega nõus, aga saatis portsu teisi jutte ja lyhiromaane liitena kaasa ja kysis, ehk tahaksin temalt veel midagi võtta. Kuigi teosed olid vapustavalt head, sobis lyhiduse ja meeleolu poolest vaid Ujumine yle Jangtse.
Teksti loeti vene keeles

Tuleb tunnistada selle jutu kogu üheksakihiline alltekst jäi minu jaoks suhteliselt hoomamatuks. Kui Jyrka ütleb et see siin olemas on, ju siis on. Mind see jutt eriti ei erutanud, otseselt halb aga ka ei tundunud.
Teksti loeti eesti keeles

Inimesena, kellel õnnestus vägevas NSV Liidus elada 3 aastat, ei mõista ma seda lugu. Minu jaoks on see lustlikult kirjutatud jutuke, mis oleks pidanud ilmuma umbes 50 aastat tagasi mõnes satiiriajakirjas. Kogu temaatika ja kirjastiili järgi võiks arvata, et kujutatava hetke ja avaldamise vahele jääv ajavahemik on väiksem kui ilmumise ja tänapäeva vaheline aeg. Aga üllataval kombel on see ilmunud aastal 2004, olles seetõttu kohutavalt ajast ja arust.
Mäletan, ükskord üritasin lugeda üht raamatut, mille pealkiri võis olla "Lustlikud rahvajutud", kus külamehed naersid selle üle, et üks taat oli vankripöidadele vale määret pannud.
Ja kuhu jäi ulme?
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019

Autorite sildid: