Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Valitud teosed 2: Öösse kaduv tee

(kogumik aastast 2016)

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
0
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (3)

Pean tunnistama, et Silverbergi valitud teoste eelmise köite lugemise järel võtsin järgmise kätte üsna suure vastumeelsusega, kuna kartsin, et tegemist on samasuguste banaalsete jutukeste kogumikuga. Õnneks pidin pettuma. "Öösse kaduv tee" koondab jutte Silverbergi loomingu järgmisest perioodist ning siin on juba tunduvalt küpsemad teosed. Siiski kulges lugemine milllegipärast küllalt aeglaselt ning raamatuga ühele poole saades olin esimeste juttude sisu juba unustanud. Kuid kuna mul polnudki plaanis üksikuid lugusid arvustada, toon siin välja vaid mõned enim ja vähim meeldinud lood.
Esimesele kohale paigutaksin kahtlemata lühiromaani "Hawksbilli jaam". Eelkõige nautisin ideed kuid ka tegevus ise ning peategelase dilemma olid põnevad lugeda.
Enne selle lugemist kuulus mu sümpaatia jutule "Suvelaulud". Mõnus patsifistliku alatooniga ja õnneliku lõpuga jutt, kus kuri saab oma teenitud palga.
Siis oli hulk selliseid jutte, mis kõik andsid lugemisel hea emotsiooni NING peitsid endas ka mingit pointi. Erinevalt eelmise kogumiku seiklusjuttudest, mis olid kah lobedalt loetavad aga absoluutselt sisutühjad.
"Päikesetantsu" kiitis Silverberg ise oma eessõnas väga ja kuna "Reisijad", millega koos see omal ajal Nebulale kandideeris, meeldis mulle väga, ootasin ka siit midagi sama ägedat. Paraku pidin pettuma - peale huvitava kirjandustehnilise võtte kirjutada vaheldumisi esimeses, teises ja kolmandas isikus - eriti kihvt oli teises isikus kirjutamise kasutamine - ei leidnud ma sealt midagi. Mulle kohe ei istu sellised lood, kus lõpuks jääb mulje, et kokkuvõttes oli tegemist ühe narkoiuma või unenäo kirjeldusega.
"Kui müüdid läksid koju" oli kah küllaltki tüütu lugemine kuid polnud midagi võrreldavat looga "Rõõm nende seltskonnast" oli minu jaoks isiklikult "Piin nende seltskonnast". Maapakku läinud presidendi ja kuue holograafilise isiksuse, kellest pooled olid kas ajaloolised või müütilised tegelased, omavahelise dialoogi lugemine oli tõeline kannatus. Jah, mingit tegevust selles loos sisuliselt pole, vaid puhas dialoog. Ja sealjuures halb.
Nii et paar väga head lugu, paar-kolm kehva lugu ja rohkem kui kümmekond head lugu - kokkuvõttes hea kogumik. Ja aitab rohkem mõista esimese köite kehvust - ju see siis selline pidigi olema, kui kolme köite ühiseks eesmärgiks on anda lugejale ülevaade Robert Silverbergi kui ulmekirjaniku arengust.
Teksti loeti eesti keeles

Olin varem kuulnud väidet, et kogumiku esimeses pooles on rohkelt pulpilikke tekste. Minu meelest neid siin nagu väga pole (kui "Päikesetõus Merkuuril" ja ehk ka "Absoluutselt resoluutne") välja jätta. Pigem paistab suur osa esimesest üheteistkümnest loost silma sellega, et noor autor on püüdnud väga "tõsistel" teemadel kirjutada, mis on kohati üsna igavalt välja kukkunud. Alates kogumiku kaheteistkümnendast loost, 1964. aastal ilmunud "Naabrist" läheb aga kogumiku keskmine tase kõvasti kõrgemaks.
Sarnaselt eelarvustajale on mu lemmiklooks käesolevas kogumikus mõistagi "Hawksbilli jaam".
Teksti loeti eesti keeles

Siia on siis Silverberg koondanud esiteks noorepõlve lood, mida kirjutades püüdis kunsti teha, mitte lihtsalt dollarit teenida, teiseks lood, mille Pohl talt blankoveksliga ära ostis ja kolmandaks veel mõned küpsemad tekstid, mis näitavad, kuhu ta 1970-ndate alguseks jõudnud oli. Nende hulka kuulub ka kogumiku parim lugu, mis sisukorras viimasel real asub. Oma loomingu selline süstematiseerimine on sümpaatne ja otstarbekas: tõesti on 2. köide kirjanduslikult oluliselt tugevam (minu keskmine hinne 3.66, 1. köitel 2.55). Eestikeelse raamatu hindamisel pole keskmine hinne muidugi argument, tegemist väärisid "Valitud teoste" mõlemad köited igal juhul. Kui kirjastusel õnnestuks veel leida eesti keelt kõrgtasemel valdav keeletoimetaja, ei olekski midagi ette heita.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: november 2023
oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023
juuni 2023

Autorite sildid: