Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Valitud teosed 1: Tähehiiglaste orjad

(kogumik aastast 2016)

eesti keeles: Tartu «Fantaasia» 2016

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
1
4
2
0
0
Keskmine hinne
3.857
Arvustused (7)

Üheksast Silverbergi noorpõlves kirjutatud pulpulme tekstist koosnev kogumik. Neli esimest teksti ("Tähehiiglaste orjad", "Surmamere sigitised", "Androiditapp" ja "Astu mu pähe") on hoogsad ja värvikad, ent mõnevõrra tooredad, rabedad ning lihvimata, nagu ka kogumiku kaheksas tekst "Kosmosehädalised". Kogumiku teise poole tekstid paistavad seevastu silma suurema rafineerituse ja läbimõeldusega, eriti kehtib see jutustuse "Cutwoldi kütid" ning lühiromaani "Jaht kosmosenõiale" kohta.

Kogumikus eelneb igale tekstile ka autori meenutus selle saamisloost ja ühtlasi 1950. aastate USA ulmeelust.

Silverbergi eestikeelsete "Valitud teoste" avaldamine on igatahes tänuväärne ettevõte (minu teada polegi üheltki žanriulme kirjanikult nii põhjalikku süstemaatiliselt koostatud teostesarja, liiatigi veel sellise nime all, varem ilmunud). Jääme järgmist köidet ootama!

Teksti loeti eesti keeles

Uudis, et "Fantaasia" annab välja Silverbergi kogumiku ning hilisem selgus, et neid kogumikke tuleb koguni mitu, pani minu, kui kuldajastu ulme suure austaja südame kõvemini põksuma. Ja kui kogumik käes, asusin kohe õhinal lugema.

Paraku oli nimilugu küllaltki mittemidagiütlev. Seikluslik? - jah, kuid lõpplahendus äraarvatav ja peale seikluse ning maailma kirjelduse mingit sügavamat pointi ma sellest loost ei leidnud. Paraku tabas sama tunne mind ka järgmise loo puhul. Ja järgmise. Ja ülejärgmise. Mida edasi, seda enam mu ind lahtus ning tuleb tunnistada, et lõpuks lugesin juba üha süveneva vastumeelsusega. Banaalsus suure B-ga.

Ma ei hakka oma aega üksikute lugude eraldi arvustamisele raiskama. Ütlen vaid, et terves kogumikus oli vaid kaks juttu, mis said minu silmis palli võrra kõrgema hinde kui ülejäänud, mida pidasin ühtlaselt koolipoisi hinde vääriliseks - need esiletõstmist väärivad lood on "Cutwoldi kütid" ja "Uus algus". Esimene seepärast, et erinevalt ülejäänud juttudest on selles mingi sõnum, mida kirjanik lugejale edastada tahab ning teine idee pärast. Jah, üsnagi leierdatud idee, kuid siiski mind, kui lugejat pikemaks kui viieks sekundiks järele mõtlema panev.

Ometigi ei tunne ma, et mind oleks selle kogumikuga kuidagi petetud, sest tagakaanel on ausalt öeldud, et tegu on eelkõige kirjaniku noorusaja tekstidega, mis kirjutatud raha teenimiseks ning mingit sügavamat sisu neis pole. Nii et minu oma viga, et midagi enamat lootsin. Siiski arvan ma, et kuigi pretensioonika nimega "Valitud teosed" pakub kahtlemata huvi kirjandusteadlastele, võiks see vanema, kui 15-aastase ulmelugeja riiulist välja jääda - pole vaja oma helesinist ettekujutust ulme kuldajast kui vaid väga hea kirjanduse perioodist rikkuda. Heaks muudavad selle perioodi siiski toimetajad, kes terad sõkaldest eraldavad. Ning pole mingit põhjust juba kord kõrvaleheidetud või niššiajakirjades pseudonüümide all ilmunud tekste pool sajandit hiljem lugeda. Kui sa just teismeline seiklushuviline või Silverbergi varast loomingut uuriv kirjandusteadlane pole.

Teksti loeti eesti keeles

Tagaajamine, jaht, taplus, kättemaks...seiklused pulp-ulme maastikel.

Ega ma ausalt öelda pole varem pulp-ulmega kokku puutunud, olin näinud ainult neid kirevaid kaanepilte poolpaljaste tüdrukute ja musklis meestega, sekka ka mõni kole koll. Eelarvamused olid üsna suured...

Aga need siin olid täitsa kobedad lood, eks välja olid valitud ka parimad näited Silverbergi pulp-seiklustest. Autori eessõnad olid pikad ja vabandavad, eks tuli neid siis ka lugemisel arvestada ja seega ei olnud ootused suuremad kui ühest heast seiklusest osa saada. Üldjuhul ei pidanud pettuma. Eks kõigile lugudele võib ette heita teatavat rabedust ja mina oleks soovinud enamus tekstide puhul ka väheke huvitavamat lõpplahendust, sest tundus kuidagi, et algus oli kõigil lugudel paigas- põnev ja intrigeeriv, aga lõpp vajus kuidagi ära.

Üldiselt meeldisid lühiromaanid rohkem kui lühijutud. Isiklik lemmik oli "Surnumere sigitised", see saab ka kindla 5, viie võiks panna ka „Cutwoldi küttidele“, ülejäänud jäävad 4 ja 3 peale. Nõrgim minu jaoks oli "Astu mu pähe", hindeks 2.

Sisust on Raul siin BAASis ja oma blogis päris põhjalikult kirjatanud, nii et ei hakka ise ümberjutustusi tegema.

Aga kogumik saab 5, sest ettevõtmine on vägev ja projekt ise päris mastaapne ning natuke krediiti kulub alustuseks ära.

Teksti loeti eesti keeles

Iseenesest omamoodi huvitav kogumik jutte, mis nüüdseks on muidugi lootusetult vananenud. Iseäranis muidugi need palad, kus rõhuti ainult seikluslikule elemendile ning kus loogika lonkas põhimõtteliselt kõikvõimalikke jäsemeid, kaasa arvatud kogumiku esimene ehk nimilugu, aga ka `Surnumere sigitised`, kus rauaaegne tsivilisatsioon, kus vist püssirohtugi ei tunta, kosmoselennu võimekusega tegelastele ära teeb.

Teisalt leidus aga ka päris häid ja mõtlemapanevaid tükke, eriti `Cutwoldi kütid`. Ent ka `Androiditapp` on küll suhteliselt lihtsakoeline ja veidi banaalne, ent samas ikkagi mõtlemapanev lugu, mis eelkõige loob paralleele Kristallöö jt sarnaste pogrommidega.

Kolmandaks, on ka ilmne, et juba noorena oskas Silverberg hästi kirjutada ning kahtlemata on huvitavad ka iga loo alguses olevad meenutused 1950. aastate USA ulmeskeenest, millest ma varem ei teadnud mitte halligi. Nii et kokkuvõttes võib kogumiku sisule kerge südamega nelja panna.

Teksti loeti eesti keeles

Raamatu alguses olev autori sissejuhatus ja iga loo alguses olevad eessõnad aitasid üsna hästi lugude tausta avada. Tänu raamatus endas sisalduvale taustainfole ei olnud mu ootused loetava suhtes väga kõrged ja ilmselt seetõttu ei pidanud ka pettuma.

Esimene lühiromaan, "Tähehiiglaste orjad", oli väga ja hea julgustas edasi lugema. Peategelane Harkins sattub võõrasse ühiskonda, kus ta algul peab taluma tõrjumist, kuid kiiresti kogub end, leiab endale abilisi ja alustab tõusu ühiskonna kõrgematele redelipulkadele. Avalooga sisult sarnane - ühe mehe kiire karjääri lugu koos võitlusega tulnukate vastu, oli "Surmamere sigitised".

"Androiditapp" meenutas juutide vastaseid pogromme nagu neid kirjeldavad Isak Babel ja teised juudi-vene kirjanikud oma teostes. Kui algusel polnud viga, siis lõpp muutus banaalseks. Järgmine lugu, "Astu mu pähe", oli nõrk, vähemalt selle kogumiku teiste lugudega võrreldes.

"Cutwoldi kütid" jättis väga hea mulje. Silverberg küsib nagu Jaan Kross oma "Pöördtoolitunnis": kui kaugele me võime minna, kus on reetmise piirid? Ka järgmine, "Jaht kosmosenõiale", oli üsna hea, ehkki Barsaci esimesed päevad Glaurusel andsid lugejale selge suuna kätte, mida oodata võib.

"Uus algus" millegi erilisega silma ei paistnud. "Kosmosehädalised" tuletas meelde Lew Bergi lugusid ja mõjus kuidagi koduselt. Hea lugu igatahes. "Kosmosemõrtsuka" peategelase sisemine dilemma jäi mulle kui lugejale natuke kaugeks.

Kokkuvõtteks pean "Tähehiiglaste orjasid" heaks kogumikuks, mis pakkus nii lugemiselamust, kui heitis valgust 1950. aastate Ameerika ulmeskeenele.

Teksti loeti eesti keeles

Mõnus lugemine kui oled 12-15 aastat vana. Kõik lood on suht koht ilma igasuguse tagamõtteta ja kirjutatud põlve otsas kiiresti nagu autor ka oma eessõnades mainib. Samas kummardus Silverbergile, et ta tahtis oma nooruses olla kirjanik ja just ulmekirjanik.
Teksti loeti eesti keeles

Juttude keskmine hinne on mul 2,55, aga see pole siinkohal muidugi oluline. Eessõnad on juttudest toredamad ja väärivad igal juhul lugemist ning üleüldse, "Valitud teoseid" oleks olnud nõme koostada ilma varajase loomingu köiteta.
Kujundusele-küljendusele pole eriti midagi ette heita. Tõlge ja toimetamine on ladusad, kuid mõnevõrra lohakad - ütlemisi nagu "laest rippus illuminaator" ja poolitusvigu oleks siiski pidanud vältima.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2019
august 2019
juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019

Autorite sildid: