Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

World of a Thousand Colors

(jutt aastast 1957)

ajakirjapublikatsioon: «Super-Science Fiction» 1957; juuni
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
1
0
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (2)

Kuidagi kirjutamise ajajärku - viiekümnendaid - peegeldav jutt, mis minule ei meeldi. Kuigi ma eelmise sajandi viiekümnendaid tunnen loomulikult ainult kaudselt. Sisuks on mingi ülim planeet, toosama pealkirjas mainitud Tuhande Värvi Maailm, mis on juttude järgi mingi unistuste täitumus või midagi. Igatahes tahavad sinna kõik saada, sealsed asukad korraldavad aga rangeid valikkatseid kandidaatide kindlaksmääramiseks ja üle kogu Universumi saab selle au osaliseks ainult 6-7 erinevat olevust. Jutt räägibki kuidas mingis vahejaamas mõrvab üks korduvalt eksamile sõita püüdnud aga selleks mitte heakskiidetud mehike taolise Tuhande Värvi Maailma sõitva heakskiidetud kandidaadi ja asub ise tema kohale, mis katsed need siis sellised on ja mis on see unistuste täitumus, millest keegi kunagi tagasi ei tule. Kusjuures sisu tutvustus sai põnevam, kui jutt tegelikult on, Polnud seal suurt midagi, niisama viiekümnendate utoopilist jama veidi. Kolm.
Teksti loeti inglise keeles

«Tuhande värvi maailm» on tõesti värvikas jutt. Aga kannatab see täpselt sama sündroomi all, mis «Päikesetõus Merkuurilgi»: Silverbergi 1950ndate parimate lugudega on tihti see häda, et 80% tervikust väga meeldib ja tahaks kangesti panna hindeks «viie», siis aga kuskil teksti keskel korraks või lõpu eel või puändina juhtub mingi «jõnks» ja see peaaegu et väga hea tervik laguneb natuke koost. Nii juhtub selleski loos.

Silverberg on meenutanud, et proovis selle looga aimata järele Jack Vance’i kirjutuslaadi ja tuleb tunnistada (kuigi Vance’i pigem vähe lugenud inimesena), et see järeleaimamine on keskmiselt kenasti välja tulnud. Igatahes arvas nii ka W. W. Scott ajakirjast Super-Science Fiction, makstes autorile tavapärase honorari asemel lausa 120 dollarit, mis Silverbergi sõnul kattis pea täielikult tema Manhattani West Endi avenüüle avaneva võrratu vaatega viietoalise korteri ühe kuu üüri.

Kuskil kosmilises vahejaamas kohtuvad Jolvar Hollinrede ja Derveran Marti. Viimane on minemas Tuhande Värvi Maailma, mingile «testile», millele pääseb Galaktikas igal aastal vaid 6-7 väljavalitut. Tundub, nagu oleks tegu miski religioosse kogemuse omandamise või millegi taolisega. Keegi täpselt ei tea, kuna ükski testi edukalt sooritanu pole kunagi naasnud. Läbikukkunud testitud on aga tagasi tulnud puhastatud mäluga ning ei tea isegi, kus too maailm asus, kus nad just käisid.

Hollinrede on kangesti testile pääseda tahtnud, aga läbi kukkunud ning 6-7 väljavalitu hulka mitte pääsenud. Nüüd näeb ta oma võimalust. Hotellitoas tapab ta purjus Derveran Marti ja omandab teatavate tulevikus võimalike tehniliste abivahenditega tolle identiteedi, et jätkata reisi Tuhande Värvi Maailma nüüd juba testi sooritama.

Siin on nüüd minu jaoks üks maakera suurune loogikaauk (ja jumal näeb, et mina ei otsi ulmes neid auke ja ei lase ennast neist enamasti häirida). Hollinrede on rikkur, ebameeldiv tegelane, hoolimatu jne. Ja ta tahab minna mingile testile, mille olemusest tal vähimatki aimu pole, mille edukalt sooritanud kunagi naasnud pole ning millel läbikukkunutele ajupuhastus tehakse! Ei mahu pähe.

Nagu arvatagi võib, ei õnnestu Hollinrede’il test, eksami vastuvõtja saab kohe aru, et tegu on identiteedivargaga, kuid lubab ta siiski koos 6-7 ülejäänud, õige väljavalituga testi sooritama... Loo lõpplahendus on ka täiesti tasemel, aga see jutu keskel laiutanud planeedisuurune loogikaauk rikub minu jaoks seekord täiusliku elamuse. Veits kahju.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: