Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Meid ootab Pimedus

(kogumik aastast 2003)

eesti keeles: Saue «Skarabeus» 2003

Sisukord:
  • Skarabeus
  • Stalker
Hinne
Hindajaid
3
5
0
0
0
Keskmine hinne
4.375
Arvustused (8)

Kogumik sisaldab 4 juttu, millest üks, "Bütsants", on vaid ülivõrretes kirjeldatav. "The Secret Sharer" ja kogumiku nimilugu on keskmised, "Sharer" siiski tugevam. "Homefaring" kisub keskmist alla oma minu arust suhteliselt tobeda tulevikuvisiooniga (krabide tsivilisatsioon kaheksajalast jumalaga), aga paadunud Silverbergi austajana leian, et ka ainult "Teekond Bütsantsi" ilmutamine oleks eesti lugejale selliseks maiuspalaks, mille eest vääriline tasu oleks tõlkekirjanduse Stalker järgmisel aastal.

Lisatud peale 2004. aasta Est/Baltconi: Tuli ära see Stalker!

Teksti loeti eesti keeles

Mul on tõsiselt hea meel, et selline Silverbergi kogumik on eesti keeles ilmunud, ja et see sisaldab kahte Silverbergi supertasemel lugu – “Bütsans” ja “Homefaring”. Ülejäänud tekstid pole sugugi otseselt viletsad, ent Silverberg on kirjutanud ka paremaid lühiromaane ning kaugtuleviku ja kaugkosmose teemade käsitlemisel jääb ta juba ajale jalgu. Otseselt pole Silverbergile midagi ette heita, aga mulle tundub, et tema spetsiifika võimed ja ideed on paremini teostatavad mitte hard-sf vaid kergelt alt.ajaloo ja fantasy’ga tembitud soustis. Hard sf-is on Peter F. Hamilton ja teised seadnud juba uued standardid, nii et “We Are for the Dark” ja “Secret Sharer” mõjuvad – oma kujutlusvõimest detailsusest hoolimata – pisut vananenuna. Samas on nad väga silverberglikud ja olulised tekstid kirjanikust täiuslikuma pildi saamisel. Kogumiku hindeks panen siiski “nelja”... siin on neljast paugust kaks täistabamust.
Teksti loeti eesti keeles

Lood olid enamvähem ühesuguse tasemega. Neist kolmele annaks hindeks "4" ja nimiloole "5". Ilmselt ostan endale millalgi selle kogumiku, kuid ainuüksi selle ühe loo pärast.
Teksti loeti eesti keeles

Enne Pimedust pidasin ma Silverbergi üsna keskpäraseks autoriks ja suhtusin tema loomingusse mõningate eelarvamustega. Olen rõõmus, et eksisin. Kogumiku kolm esimest lühiromaani on väga kõrgel tasemel lugemisvara ja ega ka viimane lugu teistele eriti alla ei jää. Hea on, et vahel ilmub ka kogumikke, kus üldse mitte mingisugust prahti pole.
Teksti loeti eesti keeles

Üks paremaid eelmisel aastal ilmunud eestikeelseid ulmeraamatuid. Silverberg on üks maailma parimaid ulmekirjanikke ja siia on koondatud neli väga head lühiromaani. Kas nad just Silverbergi tipud on, aga eraldivõetuna saaksid viie nad mult igaüks. Kui nüüd reastada mingil meeldivuse skaalal neid jutte, siis tugevaim oleks vast "Sailing to Byzantium", nõrgimaks aga loeksin ma "Homefaring"-ut. Kindlasti on tegu ühe tugevaima konkurendiga sellel aastal Stalkerile. Kindel viis.
Teksti loeti eesti keeles

Kanäe, see mul veel arvustamata...

Kuigi juttude endi kohta võiks üht-teist öelda, on koug keskmiselt siiski nii hea ja niipalju üle tavalisest Eestis ilmuvast ulmest, et hindes pole kahtlust. `Byzantium` oli lihtsalt suurepärane, kuigi pisut aimatava settingu ja kergelt stampse lõpuga (ma mõtlen mitte lahendust ennast, vaid et see oli pisut seebiselt välja mängitud - aga Ameerika televisioon on oma töö teinud ja 50 aastat ajuvaba talkshow`d hakkab ka igapäevaelus inimeste käitumist labastama...). `Homefaring`uga saab lausa inimeste antropotsentrismi mõõta - ka minule jäävad krabid kaugeks ja ma ei seediks ära kaheksa jalaga jumalat, kuid ulmes see mind ei sega. `Sharer` oli lihtsalt hea ja isiklikult mulle tundub nõrgim nimilugu, ja mitte teostuse või ideede poolest, vaid just ulgumapanevalt võimatu ühiskonnakäsitluse poolest. See ühesuunaline kolonisatsioon - õige oli ainult see, et minemaläinud viskavad niipea, kui ketist pääsevad, kõik instruktsioonid prügikasti. Maal ei oleks seal toimunud mitte ainult mässid - ei, pilti oleks pidanud mahtuma ka korruptsioon, terroristid ja alternatiivsed tehnoloogiad. Aga see selleks. Igal juhul lugemistvääriv raamat.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: