Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg · Martin H. Greenberg ·

Murasaki

(antoloogia aastast 1992)

Sarjad:
Sisukord:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Ühismaailma projekt esimese suurusjärgu tähtede osavõtul. Kui tekste üksikult vaadata, siis annab eraldiseisva novelli mõõdu välja ainult Brini oma (kogumikus esitatud teisena, kuid kronoloogiliselt vististi esimene). See Brini tekst on sula kuld. Pohli tükk sai aga mitterahuldava hinde ning ülejäänud kõiguvad 3+ ja 4- vahel, olles liiga laialivalguvad novellide ja liiga eraldiseisvad peatükkide kohta. Kui vaadelda tervet kogumikku kuuepeatükilise romaanina, siis kahjuks ei teki vajalikku ühtsust. Tegelased jäävad skemaatiliseks ning tegevusliin teataval määral fragmentaarseks. Nii et ühismaailmade osas kõva jõupingutus esimese suurusjärgu tähtede osavõtul, mis aga siiski mingit uut kvaliteeti ei loonud.

Erinevate autorite loomingu kokkusulatamisel tekkinud raskuste avalduste kõrval võiks teosele veel ette heita kosmoseooperite levinud probleemi - tervete maailmade arengu sidumist ühe suure narratiiviga. Vabandage väga, aga need on siiski MAAILMAD. Kaks planeeti, kokku Maast veidi vähem kui kaks korda suurema pindalaga. Kümnete tuhandete aastate peale venivate ammuste plaanide täitmise ning kolme mõistusliku rassi osavõtul aset leidvate protsesside ajal peaks toimuma hulgaliselt kaootilisi sündmusi, kliimamuutusi, mutatsioone jne., mis romaanis kirjeldatud häälestused vähemalt väga tugevale proovile paneks. Vähemalt mulle tundus Murasaki liialt mehhanistsisliku kontseptsioonina, et seda uskuma jääda.

Omaette väärtus on Andersoni ja Pohli järelsõnad, milles kirjeldatakse ühismaailma loomist alates astronoomiliste andmete paikapanekust ja lõpetades keelte ja kultuuridega. Kui jätta välja ebausutav konstruktsioon, et kõik Genji ihrdizud (üks kahest üle planeedi levinud mõistuslikust eluvormist) räägivad üht keelt, tasub neid kindlasti lugeda igaühel, kellel maailmaehitamine plaanis. Anderson on sel alal üks loogilisemaid ja järjekindlamaid autoreid, kes on teemat käsitlenud mujalgi (üks essee ka wõrgust kergesti leitav).

Ülaltoodust lähtudes saab raamat tervikuna hindeks nõrgemapoolse "nelja".

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: