Kasutajainfo

Colin Greenland

17.05.1954-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Colin Greenland ·

Take Back Plenty

(romaan aastast 1990)

Hinne
Hindajaid
0
1
2
0
0
Keskmine hinne
3.333
Arvustused (3)

Mingis teoste nimekirjas tituleeriti seda romaani humoristlikuks. Andke andeks, huumor on küll viimane asi, mida sellest raamatust otsida. Ma pole tükk aega midagi nii masendavat lugenud.

Raamatu peategelaseks on naisastronaut Tabitha Jute, kes teenib elatist juhuslike transaotstega. Tal on laev, Alice Liddell, ja ühel hetkel, kui ta Marsile seda parandama on tulnud (mis pole odav, pigem vastupidi), määrab kohalik politsei talle kopsaka trahvi, mille tagatiseks on laev. Samas õnnestub tal tööots leida.. Palkajaks on keski rändmoosekant Marco Metz ühes papagoiga. Lisaks Marcole ronib pardale õite erisugune kamp.

Lend läheb lahti, üsna pea satutakse täbarasse olukorda, siis veel täbaramasse, siis päris täbarasse ja peris lõpuks nii täbarasse et täbaramat olukorda pole olemas. Loomulikult pole reisijad need, kellena nad end esitlesid ja loomulikult on nad laevale sahkerdanud ohtliku pagasi. Maailm, kus tegevus toimub, ehk päikesesüsteem mingil tulevikumomendil, pole just eriti külalislahke paik.

Raamat on üsnagi kirjanduslik, detailirohke ning lugemist ei tee lihtsamaks romaani struktuur, mille järgi vahelduvad lõigud, kus toimub tegevus kolmandas isikus ning lõigud, mis kujutavad endast Tabitha ja Alice`i vestlusi (õigem oleks öelda Tabitha memuaarmonolooge). Lisaks kõigele on need kaks liini omavahel ajalises nihkes.

Ausalt oeldes peaksin ma romaani uuesti katsuma lugeda, kuid pole erilist isu - ei selleks ega ka paari järje lugemiseks , mis kirjanik üllitanud on. Minu jaoks liiga kirev ja ülevürtsitatud raamat.

Teksti loeti inglise keeles

Take Back Plenty on kosmoseooperi stiilis ulmelugu. Millalgi mitte väga kauges lähitulevikus on elu pea peale pööranud Capellanideks nimetatud kõrgelt arenenud kosmosetsivilisatsiooni saabumine Maale. Rahumeelsete ja heatahtlikena jagavad nad vabalt oma hüperruumi-kosmosetehnoloogiat, mis teeb Päikesesüsteemis liikumise sama lihtsaks nagu praegu on meretransport. Koos nendega hakkab siia voolama hulgaliselt teisi mõistuslikke tulnukaliike nende valitsetavast kosmosest ja peagi on planeet Marss ning erinevad asteroidid ja kuud üsna tihedalt asustatud.
 
Kuid millegipärast keelavad Capellanid igasugused iseseisvad kosmosesõidud väljaspoole Päikesesüsteemi ning keelust üle astuvad laevad, mis sõidavad teisele poole Neptuuni orbiiti, ei tule lihtsalt enam tagasi. Väidetavalt on selle põhjuseks sõda teise, Frasque nimelise kosmosetsivilisatsiooniga. Tõepoolest, korra jõuab üks Frasquete tohutu koloonialaev isegi Päikesesüsteemi, kuid Capellanide ja inimeste ühislaevastik hävitab nad kiiresti. Seesama koloonialaev saab uue nime "Plenty" ja kingitakse inimestele (kes jätavad selle kasutuna Maa orbiidile seisma).
 
Kõigist nendest sündmustest on loo alguseks möödas juba aastakümneid. Vabakutseline ja pidevas rahapuuduses piloot Tabitha Jute saabub oma prahilaevaga Marsile, et leida mõni tööots. Erinevate asjaolude kokkulangemise tõttu veenab üks libeda jutuga mees Marco Metz teda oma veidrale seltskonnale ühte hästi tasustatud otsa tegema. Selleks tuleb lennata sellesama "Plenty" nime kandva struktuuri juurde, sealt üles korjata üks täpselt nimetamata (kindlasti mitte ebaseaduslik) kaubalast ning siis see võimalikult kiiresti Titaanile viia...
 
Ma pean ütlema, et tegemist on veidral kombel nii üsna sirgjoonelise kui ka üsna segase looga. Sirgjoonelisuse poolt tuleb teosele au anda selle eest, et kirjutatud on puhas, korralik ja stiilne kosmoseooper. Peategelane Tabitha on selline Han Solo tüüpi seikleja (kuigi naissoost ja tumedanahaline), kes tunneb end seadusliku ja ebaseadusliku tegevuse vahel olevas hallis tsoonis üsna mugavalt, kuid karmi pinna all on tal ikkagi hea süda. Ka asjaolu, et tema laev "Alice Liddell" on üsna antiikne ja robustne kolakas, kõlab üsna tuttavlikult.
 
Samuti on loo ülesehitus üsna lihtne, kus esmapilgul süütuna tundunud tööotsa taga on loomulikult midagi hullemat, iga saladuse taga on mingi suurem ja kohutavam saladus ning igast jamast välja rabelemine viib ainult uude ja halvemasse olukorda. Taustal olev teema Capellani tulnukatega on muidugi kõigega seotud ja ilmselgelt ei ole tegu heade ja altruistlike tegelastega. Ainuke väiksem üllatus oli siin seotud Frasque tulnukatega, kelle puhul polnudki kasutatud lihtsasti etteaimatavat lahendust vaid oli asi jäetud mitmeti mõistetavamaks.
 
Kuid teisest küljest oli see lihtne lugu väga kirjusse kuube riietatud. Erinevaid veidraid tulnukaid (lisaks põhilistele Capellanidele ja Frasquetele) oli lisatud hulgakaupa, samuti eksootilisi toimumiskohti. Viimaste puhul oli muidugi tore, et tegemist oli nagu kummardusega kuldajastu ulmele - Marsil on kanalid, Veenusel aga jubedaid roomajaid ja kahepaikseid täis aurav soomaailm. Samuti mängitakse siin pisut vormiga ning tegevust kirjeldavad peatükid on vaheldumisi Tabitha ja tema laeva vestlustega, mis peategelase minevikku ja tausta avavad.
 
Selline kirev kaos hakkaski mingil hetkel pigem tüütama ja segama. Võrdlusena tuli ette näiteks Samuel R. Delany romaan Nova, mis lisas ühele kosmoseseiklusele samuti mitmekesist ja veidrat kirevust, rääkimata mütoloogilisest ja kirjanduslikust taustast. Tulemuseks oli siiski tõhusam tervik kui siin, kus näiteks vihjed raamatutele "Alice imedemaal" ja "Peeter Paan" ei anna midagi suuremat juurde. Siin on küll piisavalt seda heale kosmoseooperile omast lusti ja hoogu, et teos lõpuks positiivse hinnangu saaks - aga selleni jõuab see üsna napilt.
 
Hinnang: 6/10
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2022
august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022

Autorite sildid: