"Tõrge" räägib grupist teadlastest, kes leiutavad masina, mis võimaldab välja arvutada (ja vastava seadme abil ka visualiseeritult vaadelda), mida üks või teine isik minevikus kindlal ajahetkel tegi. Seega ei ole otseselt tegu mitte ajamasinaga vaid arvutusmasinaga, mis isiku psüühika kohta teadaolevatele andmetele (algallikana ajaloolised maalid, fotod, kroonikad) tuginedes arvutab välja isiku tõenäolised käitumised. Paraku leiab osa teadlastest, et isegi selline tõenäosuste vaatlemine on ebamoraalne. Kuna moraalikriteeriumid on tihti subjektiivsed, otsustatakse, et las masin otsustab, mida näidata ja mida mitte. Paraku tekib just siinkohal tõrge...
Päris omapärane lugu, kahjuks vist selle autori esimene ja viimane (avaldatud) katsetus. Idee mulle meeldis ning seondus mõneti Asimovi psühhoajaloo kontseptsiooniga.
"Viite" ei pane sellepärast, et tänapäeva reality-showde maailmas tunduvad autori poolt kirjeldatud tegelaste kõhklused-kahtlused naiivsetena. Samuti on mõned aspektid ning neist kerkivad tehnilised- ja moraaliküsimused käsitlemata - kui selline masin oskab üksikindiviidi tegutsemist minevikus välja arvutada, siis miks mitte kasutada seda tema tulevikutegude ennustamiseks, näiteks kuritegude ennetamiseks?
Muidu aga tugev lugu, mis väärib tugevat "nelja".