Kasutajainfo

Ain Ainsaar

24.03.1938–

  • Eesti

Teosed

· Ain Ainsaar ·

ajakirjapublikatsioon: «Horisont» 1970; nr 7
♦   ♦   ♦

eesti keeles: ilmunud vaid perioodikas

Tekst leidub kogumikes:
  • Horisont
  • Trükiteavik wõrgus
Hinne
Hindajaid
1
2
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (4)

"Tõrge" räägib grupist teadlastest, kes leiutavad masina, mis võimaldab välja arvutada (ja vastava seadme abil ka visualiseeritult vaadelda), mida üks või teine isik minevikus kindlal ajahetkel tegi. Seega ei ole otseselt tegu mitte ajamasinaga vaid arvutusmasinaga, mis isiku psüühika kohta teadaolevatele andmetele (algallikana ajaloolised maalid, fotod, kroonikad) tuginedes arvutab välja isiku tõenäolised käitumised. Paraku leiab osa teadlastest, et isegi selline tõenäosuste vaatlemine on ebamoraalne. Kuna moraalikriteeriumid on tihti subjektiivsed, otsustatakse, et las masin otsustab, mida näidata ja mida mitte. Paraku tekib just siinkohal tõrge...

Päris omapärane lugu, kahjuks vist selle autori esimene ja viimane (avaldatud) katsetus. Idee mulle meeldis ning seondus mõneti Asimovi psühhoajaloo kontseptsiooniga.

"Viite" ei pane sellepärast, et tänapäeva reality-showde maailmas tunduvad autori poolt kirjeldatud tegelaste kõhklused-kahtlused naiivsetena. Samuti on mõned aspektid ning neist kerkivad tehnilised- ja moraaliküsimused käsitlemata - kui selline masin oskab üksikindiviidi tegutsemist minevikus välja arvutada, siis miks mitte kasutada seda tema tulevikutegude ennustamiseks, näiteks kuritegude ennetamiseks?

Muidu aga tugev lugu, mis väärib tugevat "nelja".

Teksti loeti eesti keeles

Mulle ka meeldis omal ajal. Minu poolt tüüpiline matsirahva esindaja kiiduavaldus: ei saanud kohe arugi, et Eesti autori lugu...
Teksti loeti eesti keeles

Väheviljaka füüsikust ulmekirjaniku Ain Ainsaare debüütlugu liigitub ulme traditsioonilise kolmikjaotuse - horror, fantasy, poistele suunatud ulme - järgi viimasesse alamžanri. Selline naivistlik-moralistlik pehme SF. Natuke konarlikult kirja pandud. Võib-olla oleks mulle ka "omal ajal" meeldinud (nagu Sanderile), aga omal ajal jäi see lugemata, sai loetud alles eile, nii et... Keskpärasele loole keskpärane hinne.
Teksti loeti eesti keeles

Lugu, millest olen kuulnud, aga mida sattusin antoloogiast "Minu isa luulud" lugema esimest korda. Idee poolest meenutas natuke Clarke'i-Baxteri "Kaugete päevade valgust", ehkki tehniline lahendus oli hoopis teistsugune, teostuselt aga pigem Asimovi või Sheckley vanade lühijuttude laadne - puänteeritud tekst, mille keskmes teadlased, masinad ja eksperiment. Ei midagi väga vaimustavat, aga lugeda kõlbas. 
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024

Autorite sildid: