Kasutajainfo

Kim Stanley Robinson

23.03.1952-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Kim Stanley Robinson ·

Vinland the Dream

(jutt aastast 1991)

ajakirjapublikatsioon: «Isaac Asimov`s Science Fiction Magazine» 1991; november
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
0
2
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (3)

No ei meeldi mulle jutud. Seetõttu on veidi ebaõiglane neid hinnatagi, aga kuna ma tõesti proovisin ennast neid meeldima panna - lugudes on ikka tavaliselt mingi huvitav point sees ning harivuse aspektist vaadates peaksid nad reeglina pikaks venitatud romaanidega võrreldes palju kasulikumad olema, siis võtsin suvalise jutuna antud pisipala ette.

Ja pettumus. Räägib ühes arheoloogist, kes avastab ja tõestab ära, et kõik jutud viikingitest ja nende Ameerika reisidest on fabritseeritud 19.sajandil mingite fännide poolt. Ja kuigi see on nii sensatsiooniline avastus, ei tunne ta sellest mingit rõõmu ja nukrutseb.

Mõttetu? Mõttetu.

Teksti loeti inglise keeles

Ei tohiks kuidagi ulme olla, kuigi oli Nebula nominant. Kurioosne juhus.

Arheoloogiaprofessor kaevab Vinlandi - viikingite Newfoundlandi - olulisemal asulakohal ja tuvastab loodusteaduslike meetoditega, et kõik leitu jõudis sinna 19. sajandil, st. muistis on võltsing. Sama käib ka Vinlandist rääkivate 13. sajandi kroonikate kohta, kuhu on kaasaegsel paberil lehti hiljem lisatud. Leiab arhiivides tunhides ka arvatava võltsija jälgi, kuigi anonüümseks too jääbki. Lõppude lõpuks suudab ta kuskilt üles kaevata isegi fakti, et keegi härra elas 1842. aastal nädalakese lähedal asuvas külas ja palkas sealt kümme töötut madrust maad kaevama ja muu sellise peale. Istuvad siis professor, Kanada kultuuriminister ja kaevajad viimasel õhtul ümber lõkketule, joovad ja arutavad kogu seda asja. Minister jõuab hommikuks arusaamale, et polegi ju tähtis, kas mingi lugu on õige või mitte, kui see meie kujutlusvõime tööle paneb ja muidu tore on. Professor suhtub niisugusesse juttu muidugi kahtlevalt, aga Robinson jätab selle noodi kõlama.

Selle novelliga on mitu asja korrast ära. Esiteks on loo moraal - kui seda praegusel juhul üldse võib nii nimetada - vastikult nihilistlik. Teiseks, 1842. aasta on liiga vara asulakohtade süstemaatilise võltsimise jaoks. Siis tähendas arheoloogia antikvaarset tegelemist esemetega ja nende süstematiseerimist ning teaduslik väliarheoloogia oli alles sündimas. Kui võltsija tegutses 1842. aastal, siis pidi ta looma võltsingu petmaks uurijaid, kes kasutasid meetodeid, mida polnud tema ajal veel olemas.

Siit edasi oleks vähemalt kaks ulmelist lahendust. Esiteks, tegelikult viikingid siiski käisid Vinlandi rannikul, aga läbisid enese teadmata ja kõigile märkamatult mingi ajavärava nii sinna- kui tagasiteel. Ei ole eriti usutav, sest lähedal oli 19. sajandil küla. Teiseks, võltsija on külaline tulevikust. Anonüümse, rikka ja salapärase isikuna on tal kõik ajaränduri tunnused olemas. Oleks kuratlikult kaval ja viit väärt kirjutada ajarännu jutt niisuguste nüansside ümber ja peita see väheteadliku lugeja jaoks tavalisse ajaloo mõtte üle targutamise vormi. Paraku tundub see kõik aga ületõlgendamisena ja KSR vist lihtsalt ei teadnud, et 1842 on liiga vara, sest tema peategelasel - professoril - ei teki korrakski seda küsimust.

Nii et kogu tants käib vist ainult nihilistlik-relativistlik-postmodernistliku maailmavaate ümber ja rohkem siin tõesti midagi ei olegi. Ka ulmet mitte. Ma pole küll lühiproosa vihkaja nagu esimene arvustaja, pigem vastupidi, aga järeldus on sama:

mõttetu.

Teksti loeti inglise keeles

Mulle meeldis. Mitte vast viievääriliselt, aga idee poolest küll (ja selle tõttu panen eelmiste arvustuste kompenseerimiseks viie). Ma ei hakkaks vaidlema väga selle üle, kas 19. sajandi alguses oli olemas selline arheoloogiline võltsimisoskus või mitte. Põhimõtteliselt olen nõus, et ei olnud, aga sisuliselt asetub see samasse ritta kui Voinichi käsikiri, Torino surilina, Lügensteine või Ossiani laul. Need on omaette saavutused ja mingis mõttes on nende saamis- ja järellugu omaette väga huvitav.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019

Autorite sildid: