Kasutajainfo

Stephen King

21.09.1947-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stephen King ·

End of Watch

(romaan aastast 2016)

Hinne
Hindajaid
0
1
1
0
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (2)

"End of Watch" ("Valve lõpp") on viimane osa triloogiast, mille peategelaseks on pensionile jäänud uurija William Hodges. Sarja kahes esimeses osas üleloomulik element puudus, ehkki kes tahab tähte närida, võib viidata teise osa ("Finders Keepers") viimastele lehekülgedele, kus lugeja saab juba aimu, et kolmandas osas ulmest ei pääse. Üldiselt langeb triloogia tase algusest lõpu poole ja kõige kaasahaaravam on minu meelest "Mr. Mercedes", mida on ka põneviku žanris auhinnatud.

Nagu mäletame, jäi "Härra Mercedese" antikangelane Brady Hartsfield poolsodiks löödud kolbaga vegetatiivsesse seisundisse, kust erilist paranemist loota ei olnud. Tehnikahuviline kurjategija avab ühel hetkel siiski silmad ja küsib ema järele. Põhiline küsimus on aga see, kui terve Brady on ja kas teda saaks toimepandud tegude eest kohtu ette tuua. Ta ei suuda eriti kõndida ega normaalselt, artikuleeritult rääkida. Vähemalt nii arvab prokurör ja ka tema raviarst. Endine uurija seda aga ei usu ja ta kahtlustab, et ajutraumade kliinikus aastaid vegeteerinud patsient teeskleb. Peale selle räägivad õed ja sanitarid, et patsiendil on arenenud erilised võimed: ta suudab mõttejõul asju liikuma panna, voodis lebades vannitoas vee lahti keerata jne. Neid võiks pidada kuulujuttudeks või linnalegendideks, aga kui linnas hakkavad toimuma enesetapud, mis on ühel või teisel moel seotud haiglas lebava poolkoomas kurjategijaga või tema varasemate kuritegudega, tuleb need seisukohad ümber hinnata.

Lisaks telekineesile harjutab idiooti mängiv Hartsfield endal välja palju olulisema võime - võtta tasapisi enda kontrolli alla läheduses viibiva inimese teadvus, muuta tema mõtteid ja käitumist, asuda nii-öelda sajaprotsendiliselt juhtimispuldi taha. See võimaldab tal teiste inimeste kehades haiglast välja minna ja organiseerida uusi kurje tempe. Tema hinges hõõgub kättemaksuiha ja selle objektiks pole mitte ainult nüüd eradetektiivina töötav Hodges, vaid ka kõik need inimesed, kelle tapmine tal kuus aastat varem (romaanis "Härra Mercedes") ebaõnnestus. Et ta kasutab oma plaanide elluviimiseks inimkonnale senitundmatuid võimeid ja tehnilisi lahendusi, ei ole eriti reaalne lahendada asja tavapärases politseiliinis ja eksuurija Hodges, kes saab romaani alguses teada, et tal on viimases staadiumis kõhunäärmevähk, võtab asja ise ette, joostes võidu nii kurjategija kui ka enda surmaga. Kuidas kurjategijal need erilised võimed välja arenevad, ei ole päriselt selge, aga vihjatakse ajutraumale, mis kombineerub mingi erilise ravimiga, mida tema ambitsioonikas raviarst tema peal vargsi katsetab.

Hodgesile on abiks triloogia varasematest osadest tuttavad mustanahaline Jerome, kerge psüühilise puudega Holly ja lõpuks ka lesbiline Frederica (Freddi), kes kõveralt teelt ikkagi ausale ära pöörab. Ilmselt ei ole selliste tunnustega tegelaste valik juhus, aga kas tänapäeva Ameerikas enam muud moodi ei saagi või miks see nii peab olema - ei tea.

Kes Kingi raamatuid on varem lugenud, leiab siit iseloomulikku head faabulat, aga ka palju pateetikat, koomiliselt dramaatilisi dialooge, kohustusliku heldimise stseene, tundlemist, sõnavahtu ja kordusi. Samuti regulaarseid viireid triloogia esimesele osale (et kui kellelgi on veel juhtumisi ostmata, siis...). Kui midagi ei juhtu, ilmub romaan järgmisel aastal eesti keeles.

Teksti loeti inglise keeles

Hodgesi-triloogia saab selle raamatuga läbi. Lisaks on sellest sarjast pärit Holly Gibney tegev raamatus “The Outsider” ning lühiromaanis “If It Bleeds”. Aga jah, Billi teekonnaga on nüüd selle raamatuga ühelpool. 
 

Sarja avanud Mersumõrvari-raamat lõppes nii, et massimõrvar-kurjak Brady Hartsfield saadi kätte - ning kuna Holly kasutaks selleks rõõmsa laksija nimelist nuuti siis Brady on tükk aega olnud koomas, mingi hetk ärkab üles aga ei räägi eriti ning üldse passib kas aknast välja või siis tühja pilguga (teleka)ekraani. Siis aga võtab King sahtlist välja enda vanad head nipid ja trikid, põnevik saab üleloomulikud mõõtmed ning üldse on see raamat paras ulme. 
 

Kui rääkida kirjanduslikust kvaliteedis ja lugemiskogemusest siis sari käib raamatust raamatusse järjest alla. Kahjuks. Esimene, “Härra Mercedes”, on tõeline kompu ning seda tahaks juba praegu üle lugeda või vähemalt tükati sirvida. Teine, “Mis hundi suus, see hundi oma” - no ikka veel päris hea aga ikka kraadike lahjem. “Valve lõpp” läheks viiepalliskaalal sinna “kolme” kanti - ta pole kindlasti mitte halb, lugemine on mõnus ning nö. keskmisest põnevikust on kindlasti lõdva randmega üle. Aga eriti just mersu-värgi taustal on kuidagi jube kahju, et triloogia kulgedes supp järjest vesisemaks muutub. Teisalt on ka lurrim King endiselt hooga loetav seega ei kurda. 
 

Raamatus olev ITi-värk on küll enda erialase silma jaoks kohati vähe veider ning kindlasti väga tugevalt lihtsustatud - aga samas lugu sellest otseselt ei kaota.
 

Tõlge, toimetamine - Silver Sära tõlge on endiselt väga hea. Küll aga on raamatu peale vähemalt kümmekond trükiviga, neist ikka suurem osa sellised, mille püüaks automaatkontroll kinni. Kas tõesti ei kasutata mingitsorti spellerit tänapäeval? Kuidagi nukra ülejalamulje jätab.
 

Kuidagi raske on seekord raamatust kirjutada. Sest ta oli selline isegi mitte pettumus aga tiba mittemidagiütlev. Sisust pole ka mõtet detailselt rääkida kuna muidu pole mõtet ju raamatut lugeda. Meh, mäh ja möh.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2022
detsember 2021
november 2021
oktoober 2021
september 2021
august 2021

Autorite sildid: