Kasutajainfo

Stephen King

21.09.1947-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stephen King ·

Rose Madder

(romaan aastast 1995)

Hinne
Hindajaid
2
1
0
1
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (4)

Mehe kirjutatud... ja naistest. Suurepärane võimalus rämpskirjanduseks, aga vat ei ole. On üks naine, keda tema sigasorti mees järjekindlalt hirmu all hoiab, peksab, piinab jne. Ühel päeval tuleb proual mõistus pähe ja ta laseb mehe juurest jalga. Sõidab kaugesse võõrasse linna, üks sõbralik mehike bussijaamast soovitab teda kohalikku naiste varjupaika, seal saab Rose (nii on pageja nimi) tööd ja leiab isegi austaja... Ja siis jõuab ta mees talle järele. Palju laipu. Pluss Pildi Sisse Minek. Raamat on otsapidi seotud "Miseryga" ja "Dark Toweri" sarjaga - üks madwoman räägib muudkui ka-st. Aga tema elab hoopis teises kohas. Minule meeldis.
Teksti loeti inglise keeles

Meeldis, kohe väga meeldis. Just selle poole pealt, et mitte mõistus ei otsusta igakord asju ära, vaid miski muu. Ja seda miskit muud nimetatakse tavaliselt hulluseks. Mida see muidugi ei ole.

Vaimuteisikute lugu. Üks ühes, teine teises maailmas, üks teise sees, ühenduse käivitajaks ekstreemsed olukorrad, vahendiks kasvõi õlimaal või kummist härjamask. Väga haruldane lähenemine hingele - ennast ja teisi tavamaailmas piinates, sandistame oma energeetilist teisikut, see võtab näiteks kas ämbliknaise või siis ehk pulli kuju. See, kui läbidramatiseeritult ja kujundlikult me pärast toimunut lahti seletame, ei ole enam oluline - neile, kes pole kirjanikud või sortsid.

Teksti loeti vene keeles

King on Mihkel kirjeldama pikalt kestvaid füüsilisi ja vaimseid kannatusi, alandust ja piina. Kena, et autor ei karda naturalistlikke stseene ega positiivsete tegelaste surma. "Rose Madder" on ses osas siiski paari kraadi võrra lahjem kui "Misery", võib-olla seetõttu, et on tõenäoliselt pigem naislugejatele suunatud. Teema annab selleks võimalusi küll: sadistlik politseinik, kes on aastaid oma naise kallal vägivallatsenud ja abikaasa põgenemine paneb ta täiesti amokki jooksma. Muidu King nagu ikka: oskab hoida põnevust ja emotsioone – eriti vihkamist – üles kütta. Kuussada lehekülge lähevad lennates, tekst on kerge lugeda.

Miskipärast ei istunud mulle just romaani ulmeline külg: vanakraami poest ostetud maal, mis muutub ja mille sisse alandatud naine oma mehe eest põgeneb ja sealt kättemaksuks abilise leiab. Terror-tüüpi lugu kaldub sellel kohal järsult fantaasiakirjanduseks, mis mulle võõraks jääb. Tegelikult jäi ka mulje, et King pole "Rose Madderit" väga tõsiselt võtnud, võib-olla seetõttu, et romaan on poole lühem (ehkki miite õhuke), kui nii mõnigi autori teine teos. Aga ajaviiteks täitsa kobe.

Teksti loeti inglise keeles

“Come her sweetheart, I want to talk to you up close,“ Norman Daniels.

Austan ja loen meeleldi Kingi teoseid, kuid “Rose Madderi“ puhul on asjalood teistsugused. Autor ise iseloomustab teost “stiff, trying-too-hard novel“. See iseloomustus on sobilik, sest see annab aimu, et tegu pole Kingi parima tükiga, aga jätab poodidele siiski veel võimaluse trükist maha müüa.

Naiivsusel pole loos piire, hetkest mil Rose jõuab suurde linna, saab ta uskumatu õnne osaliseks ning see koos pildi sisse astumisega tekitavad küsimuse, kas tegu on reaalse maailma kujutamisega või on see kõik üks suur uni? Mida autor taotleb? Kas feministlik liikumine on Kingi niivõrd palju liigutanud, et ta tahab näidata, et Jah naised on suutelised ise hakkama saama? Et naised on targemad, kui nad kunagi olid? – sest mida täpselt tähendab stseen, kus Rose on ihualasti puu alla, mille vilju ta ei tohtinud puudutada, maitsmisest rääkimata? Ameerikas on erinev pilt traditsioonilisest naisest kui Eestis ja sellise naisega me kohtumegi – Rose McClendon Daniels – kelle maailmapilti iseloomustab kõige paremini tema enda sõnad, simple pleasures and word is good.

Teos, mis taotleb ja tahab näidata naiselikku pilku maailmast ei õnnestu. Maskuliinsust on küll üritatud juurida stiilist välja, aga see pole täiesti õnnestunud. Kulunud väljendid ja kommertslikud vihjed uputavad teost. Stiil on lihtne ja oleks väga jooksev, kui poleks pidevat mõtte kordamist ja jutustaja enda arvamuse avaldmist.

Normani tegelaskuju oli algul värskendav ja huvitav, kuid saades ülevaate tema haigusest, kadus huvi tema edasiste tegemiste vastu.

Tahan öelda, et loo mõte on väga õilis, kuid mõttest üksi ei piisa, et seda heaks looks tituleerida.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: