Kasutajainfo

Stephen King

21.09.1947-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stephen King ·

Apt Pupil

(romaan aastast 1982)

eesti keeles: «Andekas õpilane»
Stephen King «Isemoodi aastaajad» 2013

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
2
1
0
0
Keskmine hinne
3.667
Arvustused (3)

Kuna tekst on Baasis olemas, siis erinevalt eelarvustajast kavatsen ma seda ka kommenteerida. Žanriliselt liigitub "Andekas õpilane" vist fantastilise elemendita õuduslooks ehk terroriks.

1970-ndate California. Varateismeline Todd hakkab ühel hetkel huvituma kõigest holokausti ja natslike koonduslaagritega seonduvast ning ootamatult õnnestub tal ka selgeks teha, et läheduses elav vanamees Arthur Denker on tegelikult end natsiküttide ja Mossadi eest varjav endine sakslasest koonduslaagrikomandant Dussander. Todd võiks ta üles anda, ent sunnib selle asemel vanameest endale jutustama "lahedaid" lugusid juutidega tehtust, ähvardades keeldumise korral ta tõelise identiteedi paljastada. Dussanderi varjamisega mängib ta end aga järjest hullemini lõksu...

Mingil hetkel selgub, et nii Dussander kui ka Todd on parajad psühhopaadid ja sealt edasi kisubki lugu terroriks, sest mineviku süngete saladuste lahkamisega lugu ei piirdu.

Veniv ja tüütuvõitu tekst, ilmselt mitte päris minu maitsele. See, et sõnad "holokaust" ja "natsikütt" tekitavad keskmises eesti lugejas põlgliku või iroonilise reaktsiooni, on muidugi omaette teema... mind see nii väga ei häirinudki, aga lugu kippus lihtsalt venima. Samas on "Andekas õpilane" ju kirjanduslikus mõttes päris hästi kirja pandud, ent seejuures mitte eriti köitev. Hindeks "3-".

Teksti loeti eesti keeles

Üks lugeja ütleb enda Goodreads`i arvustuses võrratult, et selles loos satuvad kokku inimene, kes sündis koletisena, ja inimene, kellest sai koletis. Esimene võib olla heade väljavaadetega viieline õpilane ja nägus pealekauba, kuid Himmleri kunagise käsutäitja kodus ei ole tal enam tarvis oma tõelist palet peita. Raamatu (ja filmi) teebki köitvaks see, kuidas kummagi karakteri saatanlikkus teise tõttu avaldub: Dussander pole pärast sõja lõppu kellelegi viga teinud, ent olles natsimundri Todd`i sunnil jälle selga tõmmanud ja minevikku valjult meenutanud, viskab ta ahju hulkuva kassi; mehe lugusid pühalikult kuulanud Todd (keda film näitab veidi positiivsemas valguses) hakkab see-eest murdeikka jõudes nägema vägivaldseid märgi unenägusid ning saab hiljem rahuldust ainult tüdrukutele viga tegemisest fantaseerides. Lühiromaan on vähem kui 200 lehekülge pikk ja keskendub ainult neile kahele, kuid erinevalt ekraniseeringust ulatub tegevus üle mitme aasta. Nautisin lugu väga, ehkki see mulle juba tuttav oli. Olin unustanud, kui kaasahaaravad ja täiskasvanulikud on Kingi (kes väidetavalt kirjutas selle vahetult pärast meistriteost "The Shining", et `pinget maandada`) varasemad teosed. Paraku ei puudu ka sellest raamatust out of place ja näiliselt kiiruga väljamõeldud lõpp, mis on selle autori üks peamisi komistuskohti, aga antud juhul on see kõigest paari lehekülje küsimus. "Apt Pupil`is" pole tulnukaid, laastavat gripiepideemiat või vampiire, vaid kaks erinevat laadi inimkurjust, mis ootamatult põrkuvad ning vastastikuse kontrollimise ja mõjutamise läbi aina tugevamaks muutuvad.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2021
august 2021
juuli 2021
juuni 2021
mai 2021
aprill 2021

Autorite sildid: