Kasutajainfo

Neal Stephenson

31.10.1959-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Neal Stephenson ·

The Confusion: Volume Two of The Baroque Cycle

(romaan aastast 2004)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
1
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (1)

see on huvitav raamat. mitte selles mõttes, et põnev, aga pigem, et õpetlik. oleks nagu ühte patta pandud kolm musketäri, marxi kapital, seitse tarkuse sammast - ja veel ja veel. no et kui kaksikromaan - sest kaks liini arenevad kordamööda ja teineteisest üsna sõltumatult - ning seejuures triloogia keskmine osa algab sellega, kuidas türgi galeeril on paariaerude taha sattunud kümme väga erineva päritoluga orja, siis võib stephensoni loominguga varemgi kokkupuutunu muidugi eeldada, et esimesel sobival hetkel laseb autor neil üksteisele oma elulugusid jutustada. mida ei osanud ette arvata - enne lõppu jõutakse kõigi kodukohas ära käia. (ok, armeenias ei käida, sest see ei jää mere äärde, aga armeenlasi on igas linnas äri ajamas.) nii et üks ümbermaailmareis saab tehtud ning selle käigus palju huvitavat nähtud. damaskuse terase valmistamine näiteks jne. mehhiko inkvisitsioon on jälle vähem eksootiline jne.

teine, qwghlmi hertsoginna rida kulgeb reeglina tsiviliseeritumas seltskonnas. õukonnad, kokkupuuted tsaari ja päikesekuningaga, kirjavahetus ajastu juhtivate teadlastega - eliza on äärmiselt tegus naisterahvas. ja seega puutub ta kokku tollase (ah jah, tegevus aastatel 1689-1702) majanduseluga kõigis selle nüanssides. nii et kui ta osava skeemi abil võtab inglise rahapajast saksa panga vahendusel välja prantsuse riigikassa sisu jao hõbedat, siis on kõik kolm mõneks ajaks pankrotis. millega eliza seiklused muidugi otsa ei saa.

kui keegi veel ei tea, siis kogu kolmest paksust köitest koosnev nn barokne tsükkel on niiöelda eellooks cryptonomiconile. ehk siis räägib samade suguvõsade varasematest esindajatest. enoch root ilmub aeg-ajalt välja; kodanik waterhouse suhtleb newtoni ja leibnitziga, kaldudes esimese atomaarsele maailmapildile eelistama viimase monaade, ning sõidab siis massachusettsi kõrgkooli rajama; sõjakaid ja osavaid shaftoesid on mängus lausa mitu, alguse saab ka gotode dünastia... et siis väga mastaapne (peaaegu) arhetüüpsete karakterite ümber mängimine teises ajastus. või ajastute - ehk paradigmade - murdumisjoonel. sest tõesti hakkas ju valgustus - mõnel pool filosoofia kontekstis ka modernismiks nimetatav - umbes sealtmaalt peale ja maailmas muutus nii mõndagi.

palju toredaid ja harivaid kilde, aga ulmet eriti pole ja terviku hoomamine jääb raskepäraseks. ning kipub tekkima kahtlus, et mõni kõrvalliin või tegelane on autoril poole pealt ära kadunud kogemata, mitte sügava tagamõttega. mul kulus selle raamatu lugemiseks tubli pool aastat - aga ega ma iga nädal ei lugenud ka.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020

Autorite sildid: