Kasutajainfo

Isaac Asimov

02.01.1920–06.04.1992

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Isaac Asimov ·

The Currents of Space

(romaan aastast 1952)

ajakirjapublikatsioon: «Astounding Science Fiction» 1952; oktoober - detsember
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
  • Sündmuste horisont
Hinne
Hindajaid
1
4
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (6)

Kui "Teraskoopad" on pikka tee algus, siis "Hoovused" ("Voolused"?) on selle tee keskel (+/- mõned sajandid). Lugu sellest, kuidas Trantori Vabariik, esialgu veel vabariik, esialgu veel demokraatia, imbub läbi Galaktika. Kord ähvardades, kord meelitades, kord ära ostes. Taas tekib ühel olulisel planeedil kriis ja taas laheneb see ainuvõimalikul viisil. Selle liikumise lõpp on juba silmnähtav - Esimene Impeerium. Kohustuslik kirjandus poliitikahuvilisele ulmefännile. Muide, kes ütles et IA on paipoisu? Minu meelest on ta puhuti lihtsalt õel!
Teksti loeti inglise keeles

Mis tee keskel olemisse puutub (vt. eelmist karvustust), siis on Asimovil selles suhtes daatumid segi nagu puder ja kapsad. Galaktika asustamine kestab mõnedel andmetel 50-100 000 aastat, teises raamatus jällegi alla kümne tuhande - mine võta kinni. Antud konkreetse raamatu puhul oli minu käes oleva eksemplari tagakaanele kirjutatud ''kosmiline melodraama''. Millegi selletaolisega ka tõesti tegu oli, keegi jõhkralt psühhosondeeritud tegelane jäetakse planeedile, kus elanikkonna põhimass töötab käputäie anastajate heaks. Tänu peategelase taiplikkusele, naiskõrvalosatäitja headusele ning meeskõrvalostäitja vaprusele saabub mitmete põnevate seikluste järel üleüldine happy end. Loomulikult on oma osa mängida ka tekkival Galaktikaimpeeriumil, mis psühhoajaloolise paratamatuse läbi oma haarmeid kõikjale sirutab. Aga muidu on sihuke mõnus detailirohke ulmekas - julgen soovitada.
Teksti loeti inglise keeles

"Kosmosehoovused" on selgepiiriline, terviklik ja tempokas lugu. Pisut häirima jäävad kaks tõika - esiteks, IA raamatutes teinekordki esinev häda, et kui asi lõpuks ära seletatakse, on tunne, et olgugi, et lugeja selle peale ei tule, galaktikatäiest inimestest keegi ju ikka võiks... Teiseks see, et IA teisi teoseid mittetundvale inimesele näib Trantori vabariik *deus ex machina*na. Igal juhul teos, mida võib julgelt soovitada.
Teksti loeti inglise keeles

Kui Asimov, siis peab lugema. Kui Asumi-raamatute maailma kuuluv, siis peab kindlasti lugema! Seega kui ilmus eestikeelne tõlge, polnud raamatu ostmises mingit kahtlust.
 
Siin baasis 20 aastat tagasi kirja pandud arvustused raamatu sisust väga täpset ülevaadet ei anna. Minu hinnangul polnud loo keskmes mitte niivõrd Trantor ja tekkiv Galaktikaimpeerium kuivõrd planeet Florina ja seda kontrolliv Stark ning nende elanikud. Jah, Trantor sirutas oma haarmeid ning mängis ka lõpplahenduses olulist rolli, kuid loo raskuspunkt oli siiski mujal.
 
Ise liigitaksin romaani poliitilisteks detektiivilooks armastusloo sugemetega, maitsestatuna ulmelise soustiga. Näpuotsaga teadust kah peale. Põnev lugeda algusest peale, korralike keerdkäikudega ja ega tõepoolest lõpplahendust ära ei aimanudki. Samas kui see kätte jõudis, tundus veidi banaalne ja ehk ka pisut kokku traageldatud. Kuid üldine mulje jäi siiski hea - raamat leiab oma koha minu raamaturiiulis Asimovi Asumi-saaga reas. Ning minu poolest võiks kirjastus "Fantaasia" nüüd ka lõpuni minna - 12 raamatut 14-st eesti keelde tõlgitud, asi see veel siis ka need kaks viimast kah ette võtta ning ongi üks suurejooneline universum terviklikult maakeeles olemas.
 
Lõpetuseks veel kaks sõna eestikeelse köite kaanepildist, mis on küll juba sotsiaalmeedias nahutada saanud. Ma ei peatu aspektil, et pilt on lääge ja kujunduslikult mage. Vaid mainin ära, et see on lihtsalt VALE. Asimov ei kirjelda oma tegelasi sageli väga täpselt, kuid kaanepildil oleva tütarlapse suhtes on raamatus üsnagi detailne kirjeldus ning see ei lähe teps mitte kokku sellega, mis kaanelt vastu vaatab.
Teksti loeti eesti keeles



Kuskil oli terav arutelu selle raamatu eestikeelse väljaande kaane üle. Kui midagi ette heita, siis seda, et kaanetegelased pole nii blondid ja sinisilmsed kui aborigeenid seal olema pidid.

See raamat jäi mul pooleli. Sest spioonikad ja krimkad on minu jaoks igavad, ja sealne tegevus kiskus just sinna suunda.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024

Autorite sildid: