Kasutajainfo

Lois McMaster Bujold

02.11.1949–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Lois McMaster Bujold ·

Borders of Infinity

(kogumik aastast 1989)

eesti keeles: «Lõputuse piirid»
Tallinn «Varrak» 2011 (F-sari)

Sarjad:
Sisukord:
Tekst leidub kogumikes:
  • F-sari
Hinne
Hindajaid
2
2
1
0
0
Keskmine hinne
4.2
Arvustused (5)

Kui keegi mõtleb, kust alustada Bujoldi lugemist, soovitaksin mina seda raamatut. Ta ei ole tegelikult romaan vaid kolm pikka novelli raamjutustuse sees. Raamjutustuses tuletab Miles Vorkosigan meelde, kuidas tal on õnnestunud rohkem raha kulutada, kui see bürokraatidele meeldib. Siit siis kolm novelli. Need on vist ühed parimad ulmenovellid, mida ma kunagi lugenud olen. Nad annavad ka suurepärase ja haarava pildi Bujoldi Miles Vorkosigani lugude universumist, nii et on hea koht alata. Ja nad on kõik parajalt põnevad, vahel pisarateni vaimukad, originaalsed ja tõsiselt läbi mõeldud. Esimene novell, "Mountains of Mourning" on lugu sellest, kuidas Miles saadetakse oma Barrayari planeedi suhteliselt metsikusse ossa õigust mõistma. Nimelt tapavad sealsed elanikud neid oma lapsi, kes on mutandid. Milesile, keda need elanikud peavad mutandiks (on ta ju nii lühike), on see ülessanne alguses vastumeelt. See novell on tõepoolest ilus ja isegi südantliigutav, samas aga kavalalt konstrueeritud, nii et lõpplahendus tuleb täieliku üllatusena. See novell võitis ka eraldi Nebula parima novelli eest. Teine lugu, "Labyrinth" jättis mulle sellise mulje, et ei saanud pärast õhtul läbi lugemist mitu tundi und. Ta oli nii naljakas kui ka jube ja lisaks tipptaseme sci-fi. Miles peab enda teada ühe eluka, keda ühe planeedi feodaal-lord oma rõõmuks on ostnud ja kinni peab, tapma ja tema sees hoitud geneetilise materjali ära tooma. "Elukas" on inimeste geenidesse looma (hundi ja hobuse) geenide lisamise teel tellimuseks tehtud supersõdur, 2m30cm pikk, kihvadega ja IQga 135. Ja lisaks, nagu Miles saab teada hiljem, on ta 16-aastane tüdruk. Kolmas lugu, "Borders of Infinity" räägib Milesist missioonil Cetaganda vangilaagris, kus tal muidugi mõned luud murtakse (siinseks ajaks on tal enamik luukeret juba plastik-metallist) aga kes muidu vägagi hästi hakkama saab... Science fiction at its best!!
Teksti loeti inglise keeles

Jah, L.M.Bujold oma tuntud headuses. Vähemasti kaks esimest lugu on ka minu arvates sci-fi novellinduse tippudest. Aga ka viimane on iseenesest vähemalt viite väärt. Lugege Bujoldi - see kirjanik on seda väärt.
Teksti loeti inglise keeles

Pähh. Esimene jutt tobe moraalitsemine, viimane nii usutamatu, et... Tolle libahundi pärast annan natuke andeks.

Aga igatahes nüüd ma lõpetan Bujoldi lugemise. Alatiseks. Mitte halva tundega -- ta on hea jutujooksuga kirjanik, tema lugudega veedetud tunnid ei ole kindlasti halvimad elus, kuid maailmas on veel nii palju lugemata raamatuid...

Teksti loeti eesti keeles

"Lõputuse piirid" on nii võrmilt kui sisult jutukogumik, mida ümbritseb raamlugu. Iseenesest mitte just kõige halvem idee erinevate tekstide ühtede kaante vahele koondamiseks. Kahjuks see käesoleval juhul väga hästi ei toimi, sest raam on üllatavalt nõrk. Jutud seevastu aga päris head. Kui peaks nüüd objektiivselt tervikut arvustama, siis selline kooslus väga positiivset hinnangut ei saaks. Õnneks seda siin tegema ei pea, mistõttu tuleb hinne ka kõrgem, kui see tegelikult olema peaks, sest koostisosade headus varjutab kenasti terviku nõrkuse ära. Suures plaanis pole Bujoldi Milesi saaga midagi erilist, kuid ajaviitena on see kindlasti kõvasti parem kui mõni suuremate ambitsioonidega sari. Mina igatahes selle lugemisele läinud aega raisatuks ei pea. Neli
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: