Kasutajainfo

Lois McMaster Bujold

2.11.1949-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Lois McMaster Bujold ·

Mirror Dance

(romaan aastast 1994)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
7
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.75
Arvustused (8)

Sedapuhku tegutseb Miles ei kusagil mujal kui vanal heal Maal. Välja ilmub Milesi kloon, kes on valmistatud Milesi ja Imperaator Gregorit teise ilma saatma ning ise Barrayari troonile asuma. Ja jällegi on Miles finantsraskustes. Ja jällegi on yhes kõrvalosas ei keegi muu kui "lollike" Ivan Vorpatril. Raamatu põhiline intriig seisnebki Milesi ja tema klooni vahelises konfliktis ning selle lahenduses. Yldhinnanguna võiks öelda, et see raamat on _pisut_ vähem haarav kui enamik varasemaid Vorkosigani lugusid. Samas on ta parem "Cetagandast". Nii et ytleme viis pisikese miinusega.
Teksti loeti inglise keeles

Ma kardan, et Avo retsensioon ei käi mitte Mirror Dance'i vaid Brothers in Arms kohta. Mirror Dance on küll ka Milesist ja tema kloonist vennast, ent see toimub neli aastat pärast Milesi ja Marki (kloon) esmakordset kohtumist Maal. Mirror Dance sai täiesti teenitud Hugo auhinna ja minu jaoks on ta üks Bujoldi parimaid romaane, võrdne Memory'ga. Mirror Dance on erakordne raamat. See on tõsine raamat, mõtlemapanem, isegi julm. Vahel on tune, et ta oskab sulle otse südamesse torgata. Samas on see raamat haarav nagu kõik teised Bujoldi raamatud ja Bujoldi nakkav huumor on teretulnud pärast "tumedamate" kohtade lugemist. Mirror Dance on tippulme space opera vormis. Tegevus algab, kui Milesi kloon Mark Milesit näitleb ja nii varastab ära ühe Milesi kosmoselaevadest. Markii eesmärk on minna planeedile Jackson Whole, kus ta tahab vabastada hulga kloone. Jackson Whole'i planeet on üks Bujoldi geniaalsemaid leiutisi, see on planeet millel pole valitsust, ainult (poolfeodaalsed) suurkorporatsioonid, mis tegelevad igasuguste mujal keelatud äridega. Näiteks Bharaputra tegeleb kahtlaste meditsiiniliste operatsioonidega, näiteks meisterdavad nad kloone selleks, et hiljem nende kloonide algallikate elu pikendada. Kuidas? Aju transplantaadi abil. See protseduur on küll ohtlik, aga kui sind juba surm ootab... Muidugi, selle operatsiooni kõrvaleffekt on see, et klooni aju läheb prügikorvi. Milesi kloon Mark kasvas üles just nimelt laste-kloonide keskel, keda kasvatati selleks protseduuriks, kuigi tema oli tellitud teisel eesmärgil. Pole ime, et Marki elueesmärgiks muutus selle kloonitööstuse lõpetamine. Ainus häda on see, et Mark ei ole mitte geniaalne komandör nagu Miles ja tema lootus kloone vabastada läheb luhta. Ja kui Miles tuleb vennale appi, tuleb tal surmale silma vaadata. Otse. Rohkem ei saa kahjuks ära rääkida, aga see on raamat, mida iga ulmearmastaja peaks lugema. See on särav ja julm raamat, ta tekitab ängistust ja inspireerib, paneb naerma ja mõtlema.
Teksti loeti inglise keeles

"Mirror Dance" on niinimetatud hästi kirjutatud raamat. See tähendab, autor on kas teadlikult või vähemalt poolteadlikult arvestanud ulmekirjanduse põhilugejaskonna (sealhulgas tõsihuviliste) ootuste-lootustega. Alates sellest, et tegemist on suure sarja järjekordse osga, kuni sarja läbiva peategelase kehaliste puueteni, mis lämmatavad eos soovi temast magusat superkangelast teha. Huumori ja traagika tasakaal, nagu eelmine arvustaja juba ütlse, kuulub samasse kategooriasse. Ega halvasti produtseeritud teos maailma ulmekirjanduse vabrikus ikka auhindu ei võida.Lugu on poliitiliselt korrektne - Milesi kloon-vend Mark pole mingi tige idioot, sööb end paksuks (et end vennast ka väliselt eristada) ja leiab jõudu tugeva isiksuse kujundamiseks. Jälle üks tüüpiline ebatüüpiliste kangelaste galeriisse.Loo ülesehitus on kõrgeimat hinnet väärt - on üllatusi, on salamisi ette ära aimatud käike, päris lõpp aga päris tavaline tänapäevane suur "naeratus nr 8".
Teksti loeti vene keeles

Miles Vorkosigan – Naismithi elust ja juhtumistest rääkiva väga mõnusa sarja 9. osa. Huvitav ongi siinkohal see, et sari läheb lõpupoole järjest paremaks. Tavaliselt ammendub kirjamehe ramm kuskil hiljemalt “kohustusliku” triloogia lõpuks, päris paljud aga ei vea sinnamaanigi välja. Lois McMaster aga ületab iga järgmise osaga iseenda poolt paikasätitud lati ilma suuremate pingutusteta. Ja siinkohal polegi teab mis oluline tõik, et sari on kirjutatud tegelikult küllalt läbisegi; “Peeglitants” on kirjutamisaastat vaadates siiski küllalt lõpus.

Mõnusaks vahelduseks on suure osa raamatu edasiandmine hoopiski mitte Milesi silme läbi. Praktiliselt peategelaseks tõuseb hoopis Miles’i vend – kloon tegelikult – Mark Pierre Vorkosigan. Vana hea Miles on aga kuskil kolmveerandi raamatu ulatuses surnud mis surnud, lisaks on kuhugi kadunud krüokonteiner tema maiste jäänustega, mis võimaldaks teda kiiresti elustada. Põhiliseks sündmuskohaks on Jackson’s Whole’i planeet, kus valitsevad erinevad maffialaadsed korporatiivsed Kojad. Milesil ja Markil tuleb sekeldusi geneetika ja kloonimisega tegeleva Bharaputra Kojaga, aga ka psühholoogiale spetsialiseerunud Ryovali Kojaga, eelkõige selle sadistist ja perverdist bossiga. Loo sisu pole mõtet täpsemalt üle rääkida, eks huviline leiab selle isegi. Teistel tasuks aga lugemist alustada ikka sarja esimestest raamatutest.

Teksti loeti inglise keeles
11.2012

Alates The Warrior`s Apprentice`ist on olnud tõesti igat järgmist Bujoldi Vorkosigani-seeria raamatut lõpetades tunne, et palun, ulatage mulle järgmine osa. Tore on näha sedagi, et Varrak on võtnud vaevaks ilmutada neid järjest eesti keelde. (Ise andsin alla pärast Borders of Infinity kogumiku ilmumist ja pöördusin inglisekeelsete poole...)

Mirror Dance on erakordne raamat! Bujold võtab siin kätte ja esitleb sündmustiku vaheldumisi läbi Miles`i ja tema kloon-kaksikvenna Marki silme läbi. Tegelikult on isegi viimane pigem esiplaanil. See on Mark Pierre Vorkosigani lugu. Alustades sellest, kuidas ta varastab Admiral Naismithina esinedes Dendariidelt laeva ja koos Bel Thorne`i ja seersant Tauraga (Miles`i poolt Jackson Whole`ilt päästetud super(nais)sõduri prototüüp) ründab Jackson Whole`il Bharaputra Maja kloonivabrikut, kuni viimaste lehekülgedeni välja.

Sisust ehk nii palju, et Mark`i operatsioonil on mitmeid tagajärgi - teiste seas Miles`i surm. Raamat keskendubki oma põhiosas sellele, kuidas Mark leiab iseennast, tõestab iseennast. Ja uskuge - see, mis ta lõpuks leiab, mida ta lõpuks tõestab on küllaltki erinev sellest, mida üks tüüpiline eneseleidmise lugu tavaliselt arvata lubaks.

Mirror Dance heidab pilgu Marki elule enne Brothers in Arms tegevustikku. Samuti võtab Bujold ilusasti kokku selle, mida kirjeldas The Warrior`s Apprentice: kuidas Barrayar asetas Miles`i kanda niivõrd väljakannatamatu stressi ja piina, et ta lõi endale põgenemisteena täiesti teise isiksuse (st. Admiral Naismithi); seejärel veenis ta mitut tuhandet palgasõdurit oma hullumeelsust toetama ning kõige tipuks kavaldas Impeeriumi kõik selle jama kinni maksma.(Vaba tõlge Cordelia ja Arali omavahelisest vestlusest.)

Raamatu teises pooles selgub, et ehk polegi see Miles`i poolne pettus, millesse ImpSec kavaldati veel see kõige hullem...

Lõppeks - ilmselt ei mõju kõik see bio- ja geenitehnoloogia, kloonid iga nurga peal kuni 36 kloon-õest koosneva biotehnoloogiafirmani korporatsioonidest koosneval Jackson Whole`il meile täna aastal 2012 enam päris nii nagu see oli aastal 1994, kuid mõtlemapanev on ikkagi.

Viis on alla hinnatud...
Teksti loeti inglise keeles

"Peeglitants" on Miles Vorkosigani-sarja seniloetud teostest kõige mahukam ja mitmeplaanilisem. Romaani süžeest on eelarvustajad juba piisavalt rääkinud, küll aga tasuks mainida Bujoldi omapärast stiili-autor võib lühikese ajaga libiseda veristelt lahingu- ja piinamistseenidelt naiselikele "pehmetele teemadele"-ning vastupidi.

"Peeglitantsu" peategelased Miles ja Mark on "keskmise inimese" mõttes parajad ebardid ja lisaks nendega seonduvale on romaanis palju muudki transhumanistlikku, "inimeseks olemise" piiri kompavat elementi-kõikvõimalikud kloonid, ajusiirdamise läbi teinud kurjamid jne. Lisaks kosmosesõja-teemale ongi "Peeglitantsus" tugevalt esindatud meditsiinilised ja psühholoogilised teemad. Eriti tuleks autorit kiita Marki tegelaskuju loomise eest-psühholoogiliselt niivõrd komplitseeritud (ja seejuures usutavalt mõjuvaid) tegelasi leiab ulmekirjandusest harva. Mis puutub tulevikutehnika kirjeldustesse, siis nagu eelarvustajadki on maininud, mõjuvad need romaanis veidi lihtsakoeliste ja aegunutena-selle 21 aasta jooksul on tehnika ikka kõvasti edasi arenenud.

Kohati hakkab romaani sündmustik küll veidi venima, ent hinde osas otsustasin lõppkokkuvõttes ikkagi "5" kasuks. Nii Bujoldi stiil, romaani ootamatud süžeekäänakud kui ka selle psühholoogiline ja transhumanistlik külg mõjuvad igati sümpaatsetena.

Tõlke üle muidu väga ei viriseks, ent tõlkija oleks siiski võinud endale selgeks teha, et eesti keeleruumis on Cervantese klassikalise romaani peategelane tuntud Don Quijote, mitte Don Quixote nime all.

Teksti loeti eesti keeles

Üldiselt on mulle seni Milesi seeria raamatud täitsa meeldinud. Hea meelelahutus. Seetõttu ootasin ka "Peeglitantsu" huviga, eriti pärast siinseid ülivõrdes arvustusi. Paraku on Bujold raamatut kavandades vaadanud ilmselt paralleelselt Mehhiko seebikaid, sest see "mina olen sinu vend-sugulane-kloon" ja hollywoodlik isikute vahetamine ajas pehmelt öeldes öökima. Suure vaevaga vedasin end läbi esimesest poolest ja tõesti, teise poole lugemine möödus vähe libedamalt, aga siiski mõjus kogu kupatus kunstlikult komponeerituna, mistõttu üle kolme käsi andma seekord küll ei tõuse.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2019
juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019
märts 2019

Autorite sildid: