Kasutajainfo

Lois McMaster Bujold

2.11.1949-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Lois McMaster Bujold ·

Diplomatic Immunity

(romaan aastast 2002)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.4
Arvustused (5)

Järjekordne lisand Miles Vorkosigani seeriasse ja kohe alustuseks võib ära öelda et tädi on endiselt tasemel.

Miles oma abikaasaga on tagasiteel oma pulmareisilt kui nende kruiisilaeva kõrval peatub hirmsa pidurikriginaga Barrayari kiirkäskjalg järjekordse ylesandega Imperaator Gregorilt. Kes mäletab, romaanis “Free Falling” olid tegevad geneetiliselt modifitseeritud rass, nn. quaddied, kellel kohandumaks kaaluta olekuga olid jalgade asemel teine paar käsi. Sajandite vätel on quaddied edukalt paljunenud ja nende kosmosejaamades käib muu rahvas oma laevu parandamas.

Yhe säärase kosmosejaama juures juhtus selline lugu et seal peatunud Komarri kaubakaravani eskortiva yhe Barrayari sõjalaeva meeskonnaliige jäi segastel asjaoludel teadmata kadunuks. Meest otsiti paar päeva, siis äkki leiti yhest lyysist suur vereloik, mis DNA analyysi järgi kadunud mehe seest välja voolanud. Sellele järgnenud paanika käigus oskasid paar Barrayari sõdurit yhele kohalikult tytarlapsele kehavigastusi tekitada, mispeale nad arreteeriti, mispeale tekkinud tulevahetuses ja yleyldise lolluste kuhjumise käigus tekkinud diplomaatilist intsidenti Miles lahti harutama saadetaksegi. Kõigele lisaks on naabruses paiknevas tähesysteemis täheldatud Cetaganda sõjalaevastiku arusaamatut manööverdamist..

Kui millegi yle viriseda, siis raamatu esimeses kolmandikus oli _jälle_ see jama et tohutu hulk teksti läks tegelaste garderoobi kirjeldamisele. Ei ole vaja lugejale detailselt kirjeldada kõigi kaadris viibivate tegelaste trussikute värvi ja tegumoodi. Sealt edasi kruvib tempo juba ilusasti ylesse, tegelased riietatakse kõik eranditult rohelistesse skafandritesse ja läheb yleyldiseks andmiseks, mis kestab kuni raamatu lõpuni kus Miles traditsiooniliselt kurnatusest ja omandatud kehavigastuste tagajärjel kokku kukub.

Eraldi lugemiseks vististi ei kõlba, sarja austajatele aga järjekordne maiuspala.

Teksti loeti inglise keeles

Hinne on tegelikult nõrgapoolne "neli", et mitte öelda "kolm". Asi polegi niipalju Bujoldi raamatus, vaid pigem arvustajas, kes on peale Miles Vorkosigani - saaga läbitöötamist mõnevõrra väsinud kõikidest nendest leidliku ja nutika kääbuse kosmilistest seiklustest, mis lõpevad eranditult positiivselt. Nii ka selles osas - vaevalt on Miles toibumas cetagandalaste biorelva järelnähtudest, kui asi läheb okseleajavalt siirupiseks. Milesile ja Jekateriinale sünnivad kaksikud. Sünnivad selles mõttes, et kergitatakse kaant ja võetakse lapsed haudepotist välja. Kogu see ilge ülevoolav happiness, mis sobivalt segatud kerge pisaratevooluga mõjub meessoost lugejale joomaajavalt. Tegelikult ongi kange tahtmine hinnet langetada, aga las ta olla. Bujold on endiselt andekam, kui 90 % ennast ulmekirjanikeks tituleerivaid pasakeerutajaid.

Millegipärast peale seni ilmunud saaga viimast raamatut polegi teab mis suuri ootusi ja õhinaid võimalike lisaosade üle, kuigi kõmu väidab, et Milesi - saaga ei ole veel kaugeltki läbi ja lisa on tulemas.

Teksti loeti inglise keeles

Olles jõudnud sarja lugemisega siiamaale, siis on selge, et võibolla ei hindagi ma enam niivõrd raamatut ennast kuivõrd lugemiselamust (tunnet), mis on sellest saadav. Ehk siis see, mis raamatu juures häirib on pigem mu enda kannatamatus nende lõikude juures, kus otseselt midagi ei juhtu. Ma tean, mis mulle Vorkosigani-lugudes meeldib ja nii leian end lehti keeramas, et jõuda kiiremini nende lahedate kohtadeni; sealjuures ignoreerin fakti, et võibolla läheb mõni oluline pisidetail nõnda kaduma.

Kohe päris alguses on Imperaator Gregori läkituses sees infokild, et Cetaganda Impeeriumis toimub mingi veider käärimine, nii et Miles läheb Quaddiespace`i seal tekkinud diplomaatilist kriisi lahendama teadmisega, et ussiurkevõrgu teises otsas, kodu lähedal võib ka jamaks kätte ära kiskuda.

Päris suur osa raamatust on sisuliselt krimilugu, kus Miles on uurija rollis, kes peab suutma lahendada eskaleerunud konflikti tuumaks oleva Barrayari luureohvitseri kadumise loo. Lõppeks koorub kõige selle tagant välja tõeline Cetaganda vandenõu. Küll jah mitte päris niisugune nagu oleks loogiline oletada.

Minu jaoks väärtuslikuks teeb selle loo kogu Miles`i seeriale omane biotehnoloogia-teema: geneetiliselt muundatud inimesed nagu quaddid (neljakäelised kaaluta olekus elamiseks loodud alamliik), hermafrodiidid, amfiibid ja kogu see haut-ghem-ba punt Cetagandalt. Raudvara pole oluline bioloogia ja kultuur on põhiline. Loogilise arengu on läbi teinud ka paar peategelast: Miles ise ja Bel Thorne. Kuigi võibolla 10-aastase teenistuse järel Dendarii Vabade Palgasõduritega ja paari aastase audiitorikogemusega, et peaks veel Miles`i suust kostma kommentaar, et ma hakkan vanaks jääma... Aga mine sa tea, ise pole ju elukutseline sõdur olnud :)

Kokkuvõttes: hea raamat, kuid viit nagu päris ei tõuse käsi panema. Selleks oleks pidanud ootused saama ületatud.

Teksti loeti inglise keeles

Pärast naistekat nimega "Kodune sõda", suhtusin Bujoldi järgmisesse üllitisse ülima ettevaatlikkusega. Õnneks asjatult, oli põnevust, oli madinat ehk kõike seda, mis on iseloomustanud sarja varasemiad osi.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2021
aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020

Autorite sildid: