Kasutajainfo

Lois McMaster Bujold

02.11.1949–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Lois McMaster Bujold ·

The Borders of Infinity

(lühiromaan aastast 1987)

eesti keeles: «Lõputuse piirid»
Lois McMaster Bujold «Lõputuse piirid» 2011

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
7
0
0
0
Keskmine hinne
4.125
Arvustused (8)

Venekeelseid väljaandeid lugedes võib kergesti segadusse sattuda - ja nii minuga juhtus. Arvustad lühiromaani, omaarust, aga tegelikult on tegemist jutukoguga, või vastupidi... Teose vormistus võib originaalist tugevalt erineda - vene väljaandes on igatahes tegemist raamjutustusega - kolm lugu ühes pundis, mitte jutukoguga, aga see selleks."Igaviku piirid", üks osa samanimelisest kogumikust on lühiromaan! Õigemini pikem jutustus, olemuselt. Väike admiral suundub vanglasse, et see... tühjendada. Järjekordne päästeoperatsioon, järjekordne kangelastegu. Situatsioon on elmselgelt eluohtlik, kuid autor ei jäta siingi lugejat naerutamata (näiteks episood "mida mütsiga varustatud alasti mees sõnadetagi väljendada suudab").Lühiromaani mõõdu annab see lugu kriitikute meelest välja vist seepärast, et päästeoperatsioon on võimalikult detailselt ja süviti kirjeldatud - sõnade arv on selles osas tohutu ja kohati sõmbab see niinimetatud süvitimineks tegevuse tempo alla. Seepärast siis seekord Bujoldile 4.
Teksti loeti vene keeles

Lugu ise on suhteliselt lühike, kuid annab edasi Miles-i üht hiilgavaimat salaoperatsiooni, mida mõneski teises sarja osas meelde tuletatakse.
Teksti loeti inglise keeles

Seni loetud kolmest Miles Vorkosigani - sarja kuuluvast lühiromaanist kõige parem. Loo alguses satub Miles hermeetilisse vangilaagrisse, kus ta esimese minuti jooksul jääb täiesti alasti, kui mitte mütsi arvestada. 60 lehekülge hiljem on ta juba vangide tunnustatud liider ja suurejoonelise põgenemise organiseerija. Pärast selgub muidugi, et põgenemise näol oli tegu Dendariide salaoperatsiooniga. Milesi erakordne geenius tulebki ehk kõige paremini välja tema suhteliselt kiires, aga hämmastavalt nutikas tõusus vangide hierarhia tippu kasutamata sealjuures midagi peale oma mõistuse (ja vangidest löömameeste musklite).

Tipplugu, Miles Vorkosigani saaga üks parimaid. Saab lugeda ka täiesti iseseisvalt, kuigi mõningad seosed jäävad sel juhul arusaamatuks.

Teksti loeti inglise keeles

Oh, mulle meenus sisukirjeldust lugedes, et olen seda ise kunagi mingi ühtede kaante vahele pressitud Bujoldi lühiromaanide kogumikust lugenud ja et see oli selle kogumiku kõige parem lugu. Tegelt paneks hea meelega kolm miinuse, sest ma kosmoseoopereid suurt ei armasta, aga tuleb tunnistada - "Borders..." on selle ˛anri paremaid esindajaid. Okei, poliitiliselt tendentslik, punnitamisest lilla naljasoonega kirja pandud, aga tegelikult ikkagi väga põnev!
Teksti loeti inglise keeles

Miles on tseetagandalaste käes sõjavangis. Vangilaager, tegelikult planeet on klassikalise panoptikumi teravmeelselt täiendatud versioon. Panoptikum on sihuke süsteem, milles valvuril on kõiki vange igal ajahetkel võimalik igas kohas jälgida. Selle jõud tuleb mõjust, mida avaldab vangi psüühikale paljas teadmine, et sa oled iga hetk valvuri silma all, sina aga valvurit kunagi ei näe.

Nii valitsebki laagris vägivald ja lootusetus, isegi toidujagamine on korraldatud nii, et iga vang peab oma toiduratsiooni pärast võitlust pidama. Arvestades peategelase kehahädasid toob esimene kontakt kaasvangidega kaasa juba paar luumurdu. Ainsa liitlase leiab ta veidrikus, kes peab Milesit jumala saadikuks, kes nad sellest modifitseeritud panoptikumist välja suudab viia. Ootuspäraselt hakkab Miles oma väsimatu energiaga võimu võtma ja korda looma.

Minu jaoks kolmest selle kogumiku loost kõige igavam. Jah, olin küll üllatunud, kui sain aru, mis oli Milesi korralduste eesmärk, aga mitte vaimustunud, sest autor ei olnud minu kui lugejaga kõige ausamalt käitunud hoides paar olulist detaili ainult enda teada. Aga tore lugemine ikka.

Teksti loeti eesti keeles

Bujoldile omaselt põnev ja hoogne tekst, ent mu lemmikute hulka autori loomingust ei kuulu. Päästeoperatsiooni ootamatu sissetoomine jättis deus ex machina mulje-nagu autor oleks paigutanud Milesi lootusetusse olukorda, ja suutmata seda lahendada, keeraks kogu loo sisu pea peale. Ka see, et Miles oma füüsilist nõrkust ja hapraid konte arvestades vabatahtlikult sellisesse kohta ronis, jättis masohhismi mulje-mõttekam oleks olnud mõni oma turskem abiline saata...
Teksti loeti eesti keeles

Miles siis jälle olukorras, millest esmapilgul väljapääsu ei paista olevat. Loomulikult ainult esmapilgul... Sellist tüüpi vangla, kus peategelane on oma kaaskannatajatega võrreldes ilmselgelt halvemas olukorras, on päris kena nõks põnevuse kasvatamiseks, mis pealekauba ka täiesti toimib. Vähemalt enamasti. Olen nõus, et päästeoperatsioon jätab natuke punnitatud mulje, kuid sellest hoolimata pean ma seda juttu samanimelise kogumiku parimaks. Eelkõige just tempo pärast, mis on peadpööritav põhimõtteliselt algusest kuni lõpuni. Tugev neli
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: