Kasutajainfo

Meelis Friedenthal

24.10.1973-

  • Eesti

Teosed

· Meelis Friedenthal ·

Vaim masinas

(näidend aastast 2017)

ajakirjapublikatsioon: "Looming" 2017 nr 8
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Näidendis on sõnaline roll ainult Georg Friedrich Parrotil (1767-1852), kes oli Venemaal (sh Eestis) tegutsenud teadlane ja ja vahemikus 1802-1813 kolmes järgus ka Tartu Ülikooli rektor.
Tegevus (kui seda sõna on õige monoloogi kohta kasutada) leiab aset anatoomikumis, kus äsja on lõppenud loeng ja kuhu professor jääb istuma-mõtisklema. Seltsi pakub talle ainult laual lebav laip. Professori jutt liigub ühelt teemalt teisele, kaldudes pidevalt kuhugi kõrvale ja pidevalt rääkija enda isikule ja teenetele. Elekter ja selle olemus ning salvestamise võimalused, teadus, teatri halvustamine, Tartu Ülikooli taasasutamine jms - ei oska päris ühte katusterminit leidagi. Mingil hetkel hakkab Parroti jutule reageerima laual lebav surnukeha, lähtudes oma liigutustes mingil määral ka jutu sisust. Teaduslikku maailmapilti kiitev teadlane ei reageeri aga sellele kuigivõrd, vaid jätkab oma monoloogi, kus põimuvad läbisegi mitmed tema elutöö ja vaadetega seonduvad teemad. Veidi aja pärast jalutab laip minema.
Mulle näib, et näidendi kokkuvõttev sõnum seisneb ikkagi näitamises, et Tartu Ülikooli loomine ja Tartu vaimsuse tekkimine olid väga suured ja väga õnnelikud juhused. Et ehitati hooned, aga kas vaim ka sisse tuleb - Jumal teab. Võrdlus linnumaja ehitamisega tundub üsna originaalne. Aga see viimane särtsakas Leideni purgiga, mis kõige lõpus veel tuli... kas see oli nüüd tavaline füüsikaline reaktsioon või sai Parrot tõesti sel moel Tartu vaimu või mingi muu vaimu pudelisse - mina aru ei saanud. Kui juba surnud ringi kõnnivad, pole miski võimatu. Tartu Ülikooli vilistlasena ei pruugi mu hinne olla väga erapooletu,st võin olla alateadlikult ülehinnanud.
"Vaimu masinas" on ka lavalaudadel esitatud ja kui kummaline see ka ei tundu, aga Parroti rollis esines Merle Jääger.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: november 2021
oktoober 2021
september 2021
august 2021
juuli 2021
juuni 2021

Autorite sildid: