Kasutajainfo

Meelis Friedenthal

24.10.1973-

  • Eesti

Teosed

· Meelis Friedenthal ·

Deemonid ja trilobiidid

(jutt aastast 2009)

eesti keeles: «Tartu rahutused: Valik jutte»
Tartu «Petrone Print» 2009

Hinne
Hindajaid
3
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.4
Arvustused (5)

"Deemonid ja trilobiidid" on üks tõenäolisi kandidaate järgmisle ulmeauhinnale. Tugev lugu, kus intensiivseimaks mõjuriks on pigem miljöö. Märksõna: paleontoloogia.

Peategelasiks Laur ja Katariina, nooremapoolsed teadlased ja armastajad, kelle tähelepanu alla on sattunud muuseumiriiulilt leitud kiviketas. Ehk 17.-18. sajandist pärinevasse kivisse on nikerdatud kummalisi sümboleid, mille tähendus on teadmata. Teadmata on ka kivi otstarve. Nad on kirjutanud selle kohta artikli ja pärast selle avaldamist on leitud Aruküla koobastest samasuguse või sarnaste sümbolitega kivistis. Ainult et tegu on tõepoolest kivistise, mitte kiviga, umbkaudu devoni ajastust. Kristiina tahab minna Aruküla koopasse asja uurima, Laur on vastu, sest muuseumi kiviketas tekitab temas kummalisi tundeid - ta tajub otsekui sidet Maa loomise ajastuga, mil kummalised olendid loomise leemest välja kiikasid, ta tunneb ängistust ja õudu ja muid sõnulkirjeldamatuid emotsioone, teadmata, kas need kuuluvad talle enesele või ammustel aegadel elanud olenditele, kelle eksistents on küsimärk. Loomulikult sõidetakse Aruküla koobastesse kivistist uurima...

Jutt on ilmunud antoloogias "Tartu rahutused. Valik jutte" (Petrone Print, 2009).

Teksti loeti eesti keeles

Jah, see on tõesti hea lugu, mu lemmik sellest kogumikust. Friedenthalile omane painajalik vaade ajaloole; sellele, kuidas minevik meid vältimatult mõjutab, aga pole sugugi aru saada, kuidas. Lisaks veel armastuseteema, mis on ajalooga seotud, aga ma ei ole kindel, mismoodi; kas armastusel on ajalugu lunastav, ajaloost päästev toime, või on ka see osake sõgedast ajaloomehhanismist, mille käes inimene on õnnetu mängukann.
Teksti loeti eesti keeles

Kindlasti minu lemmik kogust "Tartu rahutused". Väga hästi antud edasi nii miljöö, kui peategelase aina kasvavad hirmud ja foobiad.
Teksti loeti eesti keeles

Meelis Friedenthal on autor, kelle teine nimi on Pettumus. Jah, kunagi tundus mees olevat üks paljulubavamaid uusi autoreid eesti ulmes, aga kahjuks need lubadused ei realiseerunud...


Ma ei tahaks jutu sisu siin väga lahti seletada, sest igaüks võib juttu ju lugeda ning see, kuidas autor asju avab ja lahti kerib, et see on teksti parim osa.


Märksõnadeks: noored teadlased, tunded ja muidu armastus, saladuslik artefakt Tartu lähedalt jne.


Mäletan, et kui ma seda juttu kunagi lugesin, siis see mulle meeldis, et selline mõnus intlilugu, et oli pinget ja oli sisu jne. Lugedes oli selline mõnus erutus sees, selline surin, mis tahtis särtsudes sõrmeotstest väljuda. Lugesin ja olin üsna veendunud, et siit tuleb elamus... elamus suure algustähega. Kuid siis märkasin, et jutu lõpuni on miski paar-kolm lehekülge ning hinge hiilis kahtlus, et autor ei saa nii nappidel lehekülgedel mitte kuidagi kokku tõmmata kõike seda, mida ta seni mõnusalt lahti oli kerinud. Kahtlustest sai kartus ja kartusest pettumus. Autor valis võimalikest kehvadest lõppudest selle kõige lollima.


Pettumus! Seda enam, et Meelis Friedenthal võiks olla üks väheseid autorid siinmail, kes suudaks kirjutada maailmatasemel arukat ulmet. Noh, et on ulme- ja muud lugemust, on kirjanduslik anne, on oskus mõelda, on vähe pärssivaid komplekse. Kuid autoril on ilmselt muud ambitsioonid ning mina pean elamuse saamiseks teisi autoreid lugema.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2022
detsember 2021
november 2021
oktoober 2021
september 2021
august 2021

Autorite sildid: