Kasutajainfo

Meelis Friedenthal

24.10.1973-

  • Eesti

Teosed

· Meelis Friedenthal ·

«Üht teistsugust algust»

(jutt aastast 2001)
http://www.obs.ee/cgi-bin/w3-msql/algernon/jutt.html?id=1300

ajakirjapublikatsioon: «Algernon» 2001; september
♦   ♦   ♦

eesti keeles: antoloogia «Stalker 2002: Eesti ulmeauhinna Stalker laureaadid ja nominandid»

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
11
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.786
Arvustused (14)

Hea jutt on! Üks kõvemaid käesoleval aastal ilmunuist. Kui tahaks norida, siis esiteks pole pealkirja valik minu meelest kõige õnnestunum ning teiseks, oleks võinud vast Dotsentide olemuse salapäraseks jätta? Aga see viimane on nüüd küll puhtalt maitse asi. Igatahes kiidan.
Teksti loeti eesti keeles

Hiigelettevõtte pisiametnik hiilib tema jaoks keelatud tsooni. Seal tulevad talle kallale tulnukasarnased homunkulused ja ta lüüakse uimaseks. Teadvusele tulles leiab ta end operatsioonilaua külge seotuna. Talle siiratakse tiibu.

Kriitika on olnud kahetine. Ühelt poolt väidetakse, et kõik peaks olema palju põhjalikum (kuigi praegugi on see üle 100 kB) ja tegu olla ideede lörtsimisega, teisalt, et ka sellisel kujul on see väga hea saavutus. Jään kusagile sinna kahe vahele. Ma möönan, et täispikk romaan olnuks kohasem, teisalt ei nimeta ma seda ka lörtsimiseks.

Teksti loeti eesti keeles

Kui maailm üles ehitada pärimustele, legendidele, usule(loe:ebausule), siis tulemus võib olla üpris jabur. Aga millelegi tuleb ju ometi toetuda... Kui keskaeg toetus tahes - tahtmata antiigile, siis ei ole midagi imestada, kui kaasaegsed legendid ja uskumused, ka hirmud, pärinevad ajast enne meie (selle, teise ja kolmanda generatsiooni) aega, kui neile omistatakse tähtsus, mida neil sel ajal polnud või paisutatakse see.

Unistus uuest ja ilusast elab ja õilmitseb, iseasi, kuidas ja mil viisil seda teostatakse, kes ja kus seda teeb...

Teksti loeti eesti keeles

Hea jutt. Lõpp jäi nats hõljuma, aga eks see ole see "alguse" värk.

Täna pole norimise tuju, nii et jään oma senise arvamuse juurde, et maru hea jutt, millest oleks saanud/võinud midagi tahkemat ja kobedamat treida, veel teemat edasi aretada jne. Ent ka sellisel kujul viis mis viis. Meelisele jõudu ja edu, ootan järgmisi!

Teksti loeti eesti keeles

Kui MF pole ulmes veel endale nime teinud, siis see jutt annab hea müksu küll. Inteligentne, hea fantaasiaga ja põnev. Järelemõtlemisruumi jääb küllaga. Ei jää midagi muud üle, kui Algernon lahti ja otsima, mis MF veel kirjutanud on. Minu jaoks täiesti uus autor.
Teksti loeti eesti keeles

Väheviljakas ent huvitav autor kohalikul ulmemaastikul. MF on üks noorema põlvkonna paljulubavamaid autoreid ühes Lauri, Trinity ja Sanderiga keda kõiki seob omandatud väljenduslaadi küpsus (Sander küll kõige rabedam). Samuti seob nimetatud autoreid, et enamasti neil üle poole loo välja ei tule. Ja täpselt see asi on ka käesoleva jutu suurim häda. Loo teine läheb kole kiireks seletamiseks (ja liiga palju räägitakse välja) ning on tuntavalt muutunud stiilis, millega suuresti rikutakse eelnevaga loodud suurepärane meeleolu. Rääkimata sellest, et jutt lõpeb poolelt noodilt ja eriti tobeda lausega - "Siis puudutas pea, kopsti, tsementpõrandat ning kõik lahustus."

Mäletan, et juba Friedenthali eelmine lugu (ja oli sellestki pool puudu) äratas tähelepanu. See jutt on küll kõva samm edasi, kuid "Hullumeelsus on unistus" on samas selge tagasiminek.

Teksti loeti eesti keeles

Kogumikus "Stalker 2002" ilmunud juttude hulgast oleksin mina Stalkeri ilma vähimagi kõhkluseta just sellele jutule andnud. Friedenthal on osanud luua peaaegu strugatskilikult painava õhkkonnaga maailma (tõi meelde "Inetud luiged") ja jagab meile selle kohta infot üsnagi napilt, hoides sellega (vähemalt minusugust naiivset) lugejat lõpuni põnevil. Või siis peaaegu lõpuni.
Teksti loeti eesti keeles

Juube. Aga tekst oli hea. Professionaalselt tehtud, segane, hea. Ja mind painab nagu udu, ewt ma olen midagi niisugust kunagi lugenud - kuskil sel alateadvuse tasandil kaugest noorpõlvest, kui sai läbi loetud kogu vene keeles väljastatud lääne ulmekirjandus, millest tänaseks enam mõhkugi ei mäleta... Friedenthalil on mulle yldse selline mõju. Peaks laskma teda psyhhoanalyysida...

P.S. Vaatan siinseid ettepanekuid ja tunnen, et romaani poleks ehk siiski välja kannatanud. Ehkki, mine sa tea kah. Las poiss proovib, siis vaatame.

Teksti loeti eesti keeles

Romaan on nüüd igatahes ilmunud ja ka üsnagi kiitvaid hinnanguid pälvinud. Käesolev Kronose-sarja lugu oli samuti hea. Äärmiselt rõlske, depressiivne ja realistlikuna mõjuv õhustik. Inspireeritud Aardla tänava tööstuspiirkonnast Tartus. Friedenthali austajatel tasub sealkandis jalutada ja ümbrusest käesolevas loos kirjeldatuga paralleele otsida.
Teksti loeti eesti keeles

Võrreldes kõiki jutte (mis võrdlust kannatavad), siis vaieldamatult parim tekst kogumikus "Stalker 2002". Pöörane idee, tajutav õhustik, suurepärane keelekasutus. Natuke viimistlematta, seda nüüd küll, kuid mõjuv. Täiesti Stalkeri-vääriline lugu. Viis
Teksti loeti eesti keeles

Lugesin jutu kahjuks peale "Kuldset aega", kuigi oleks pidanud toimima teistpidi. See ikkagi romaanile sissejuhatuseks. Kuid väga heaks sissejuhatuseks (kutsub kindlasti romaani lugema). PS: Oleks võinud Kronose sellest jutust veel välja jätta ja alles romaanis sisse tuua. PPS: Loo pealkirjaks oleks võinud midagi muud panna.
Teksti loeti eesti keeles

Phmt hea lugu, hästi kirjutatud ja ilus, aga tegelased on kuidagi jamad. S.t. vbla selles maailmas teisiti ei saakski, ent ikkagi on neist ja nende saatusest suht kama. 
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022
märts 2022
veebruar 2022

Autorite sildid: