Kasutajainfo

Arkadi Strugatski

28.08.1925-12.10.1991

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Arkadi Strugatski · Boriss Strugatski ·

Polden, XXII vek

(romaan aastast 1967)

Sarjad:
Sisukord:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

Esimene variant "Poldenist" ilmus 1961.aastal, hõlmates peamiselt "Taimõri" tegelasi. Edasi hakkas raamat ilmuma peaaegu iga kord erineva sisukorraga. Kuini siis tõesti 1967. avaldati täiskoosseisus, olgugi, et enamik lugusi kirjutatud ca 5-6 aastat varem ja 67.-ks olid vennad endale juba "Esmaspäeva", "Ajastu..." ja "Teoga nõlvakul" üpriski kõlava nime teinud.

Niisiis - tegu hajuspiltidega 21. ja 22. sajandist, antakse (nagu raamatu eessõnas öeldud) ajastu paraadportree. Inimkonna peamised probleemid tekkivad sel ajastul kokkupuudetest tundamatuga, mitte omavahelistest suhetest ega ilmakorraldusest. Teadus on avanud kõik seni tundmatuks jäänud maailmad - kosmoses, vee all ja inimese enda sees (ajus).

Mingit suuremat kommunismi mina küll sellest raamatust välja ei loe - kommunism proletariaadi diktatuuri tähendab ja üldse igasugu muid nõmedaid asju. Pealegi on ju vendade iroonia üsna selge: nõuk 1960-st see tulevik, mida kirjeldatakse, küll ei paista.

Aga romaanist endast. Leitud nõrgalt seotud juttudega raamistik, milles erinevaid (peam. teaduse arenguga) seotud probleeme käsitletakse. Ja tehakse seda, nagu vendadel ikka kombeks, läbi inimprisma, läbi tugevate karakterite. Jutte eraldi arvustada pole mõtet. Mõned asjad ka üsna igavad on (Zagadka zadnei nogi; Skatert-samobranka), samas mõni ikka ka tugeva "5" vääriline (Notsh na Marse; Dvoje s «Taimõra"; Dessantniki; Blagoustroennaja planeta ja Svidanie - eriti see viiamne). Tegelastest kujunevad enam värvikaiks Gorbovski ning Gnedõhh ja läbivatest teemadest koitis mind kõige rohkem mõistliku elu otsimine Vladislaval ja Leonidal.
Teksti loeti vene keeles

Nagu eelkirjutaja märkis, pärineb  raamat 60. aastate algusest, mis oli (N.) Venemaaajaloos küllap kõige optimistlikum aeg -- ikka veel oli tunda Stalinist vabanemist ning uued valitsejad polnud veel oma tõelist olemust korralikult näidata jõudnud. Pealegi oldi mõneski asjas imperialistidega üsna ühel pulgal. Mis seal kosmosetehnikast rääkida, isegi autod ja arvutid polnud lääne omadest palju kehvemad.
Elati muidugi vaeselt ja suletult, eks Vennad seepärast kirjutasidki sellise maailma, kus mingisuguseid halbu piiranguid pole. Kommunistliku maailma, minu arvates, just selle sõna sügavas esialgses mõttes, mitte Uljanovi ja tema järglaste poolt äralörtsitud mõttes.
Sest kommunism on ju imetore maailmakord. Sellel on ainult üks viga. Selleks on vaja hoopis teistsuguseid inimesi.
Aga see Vendi ei seganud.
Teksti loeti eesti keeles
x
Olev Toom
14.06.1955
Kasutaja rollid edit_authors
Viimased 25 arvustused:

 Üldiselt oleksin "nelja" pannud, kuid et kaasarvustaja Ats Miller hindas teost "täiesti ilge suhtumise eest teistesse rahvastesse" "ühega", pannes samas täpselt samasuguse suhtumisega "Kadunud maailmale" "viie", püüan pisut õiglust jalule seada.
Teksti loeti eesti keeles

Teate, vanasti, kui inimesed veel teaduslikku maailmavaadet pooldasid,  käiski osa tolle tutvustamisest just nii. "Romaanid teadusest" või kuda see määratlus Verne'il oligi. Obrutšov tahtis lugejatele tutvustada paleontoloogiat ja valis sihukese esitusviisi. Punkt.
Pall läheb maha 1) "kõik-tõendid-kadunud"-lõpu ja 2) Doyle'i raamatu mahategemise eest saatesõnas.
Teksti loeti eesti keeles

Minu arvates kindlustab selleteemalise kogumiku tegemine iseenesest neli palli, millele kogumikku kuuluvad jutud liidavad mingi arvu, mis halvemal juhul muidugi võib negatiivne olla. Vaatame.
Hinde "5" said minult kaks juttu,
"4" -- neli,
"3" -- viis ja
"2" -- üks.
Millest nähtub, et 1) hinnete jaotus sarnaneb gaussiaaniga niivõrd nagu ta sellise praktiliselt olematu valimi korral üldse sarnaneda saab ja 2) kõver on nihutatud arvtelje kasvava haru poole (keskväärtus on 3,58). Seetõttu on lähtekohaks olnud neljale pallile ühe lisamine igati põhjendatud.
(Ja tegelikult oleksin "viie" ka eelneva lobisemiseta ära pannud).
Vigisemise mõttes märgin siiski, et värdkeelend "positrooniline aju" tulnuks välja toimetada. Eestikeelne termin on olemas 1965. aastast.
Teksti loeti eesti keeles

Lugu kirjeldab MvM-i tegemist väljaspool Igavikku ja mõnesid selle käigus esilekerkivaid jamasid. Õige hinne oleks 4,5 ning seekord otsustas sõja  võitnud masin "nelja" kasuks.
Teksti loeti eesti keeles

Häbi tunnistada, aga ma tõesti pole kõiki Asumi osasid lugenud, ja hinne tuleb sellelt lähtekohalt. Kui olen haigutavad lüngad oma teadmistes likvideerinud, hindan uuesti.
Teksti loeti eesti keeles

Lugemine läks erakordse libedusega ja ühe palli võtab maha ainult järgnev tekstijupp:
"...misjärel taevas iga nädalaga aina enam tähtedega täitub, sedamööda kuidas Siwenna oma orbiidil üha enam Linnutee keskme poole vaatama hakkab."
Kui just loo ülesehituse jaoks vaja pole, pole vaja astronoomilisi jaburdusi kirjutada.
Teksti loeti eesti keeles

Lugu käis edenedes vaikselt maha ... ja eelmistes arvustustes tehtud märkus tegelaskujude kohta on kah õige.
Teksti loeti eesti keeles

Kurat, nii haiget lugu saab harva lugeda! Heas mõttes, ma mõtlen. Ja "peopessa vahtimine" on mõnus :D
 
Teksti loeti eesti keeles

Olgu looga kuidas on, kuid mõte, et inimkonna õitsengu huvides tuleb likvideerida Galaktikaimpeeriumi tekkimise võimalus, ei käi Hea Doktoriga küll kuidagi kokku. 
Teksti loeti eesti keeles

Hakatuseks: Kristjan Rätsep -- "Catch That Rabbit" oli just üks kahest "I, Roboti" jutust, mis "Kadunud robotist" välja jäid.
Susan Calvinit ma nii välitöödel hästi ette ei kujuta, kuid üldiselt oli jutt täitsa tasemel. Ütleme, "Lenny" tasemel.
Teksti loeti eesti keeles

 Asimoviga on tõesti vähe pistmist, kuid vist seepärast meeldiski see jutt mulle algmaterjalist enam.
Teksti loeti eesti keeles

Nojah, see "Seiklusjuttude" sarja raamat saab "viie" juba üksnes nostalgilistel kaalutlustel. Ja illustratsioonide pärast. Kui olin kümnene, ei õnnestunud mul leida piisavalt paksu tekki kaitsmaks end selle pildi eest, millel lihasööja dinosaurus Malone'i taga ajab.
Kuid kasutan võimalust inimkonna hoiatamiseks: ärge jumalapärast lugege "Maracoti sügavikku" originaalis. Või vähemalt jätke see pooleli samas kohas, kus eestikeelne tõlge lõpeb. Sest edasi tuleb hullu koera unenägu.  
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Mõne pisema venna täielikul jutukogul oleks vähemalt täielikkuse väärtus, siin kaalub selle paar suurusjärku üles sisu väärtus. 
Teksti loeti inglise keeles

Hm... kas Lem luges selle jutu läbi ning otsustas kaheksa aasta pärast kondikavale ka muskulatuuri kasvatada?
Teksti loeti mitmes erinevas keeles