Kasutajainfo

Andrei Balabuhha

10.04.1947-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Andrei Balabuhha ·

Mogilštšik

(jutt aastast 1975)

ajakirjapublikatsioon: «Iskatel» 1975; nr 5 [pealkirjaga «Rešenije»]
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Hauakaevajad»
Andrei Balabuhha «Eelkäijad» 1978

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
5
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (6)

Kaugkosmosest (mõistatusliku planeedi Karantiin lähedalt) saabub tagasi laev "Velos". Sven Boll peab koos kahe abilisega selle laeva kinni püüdma ning Kosmogatsiooni Muuseumi toimetama... erivolitustega Boll otsustab teisiti. Minu arust üks õnnestunumaid ulmejutte üldse... ühelt poolt palju sihukest SF butafooriat ning ulmeromantikat... teisalt ääretult argised ja lihtsad üldinimlikud prooblemid... ning see kõik sihukese suurepärase sulamina antud. Noh, on lihtsalt hea!
Teksti loeti eesti keeles

Minu meelest oli see suhteliselt nõrgem võrreldes teistega. Oma võlu siiski ka temal. Inimeste vahelisi suhteid on väga hästi kirjeldatud, kuid jutt selle ümber pole minu meelest suurem asi. "Velos" oli esimene laev, mis maandus planeedil Karantiin (imelik nimi planeedile) ja ainuke kes sealt minema pääses (seda küll mitusada aastat hiljem). Kui selgeks saab, et see on tulnud Karantiinilt, on ühed arvamusel, et see tuleb hävitada, teised tahavad seda uurida. Jutt ongi sellest, kumma poole arvamus peale jäi. Hindeks "neli".
Teksti loeti eesti keeles

06.12.2016:Lugesin seda lugu esmakordselt neliteist aastat tagasi Balabuhha eestikeelsest kogumikust "Eelkäijad". Toona ei meeldinud see mulle absoluutselt, puänt tundus nõme ja argpükslikku käitumist õigustav. Samas pole tegu ka eriti lihtsasti unustava tekstiga, põhiline süžeeliin oli mul tänini meeles. Nüüd lugesin lugu antoloogiast "Me armastame Maad" uuesti. Erilist vaimustust ei tekita see minus endiselt, ent kaugtuleviku-kosmosemaailm sündmustiku taustal on päris äge ja see, mida autor selle looga öelda tahtis, tundub mulle kirjutamisaja taustaga paremini kursis olles selgemini mõistetav.SPOILERID!!!Omamoodi on huvitav, kuidas ühes aegruumis kirjutatud loo mõte teises aegruumis lugedes justkui tagurpidi pöördub. Kui nõukogude ulmekirjandus oli tulvil kangelaslikku eneseohverduse temaatikat, siis Balabuhha kirjutas 1975. aastal loo sellest, et ehk peaks mingis tsivilisatsiooni arengufaasis liigsete ohverdustega lõpparve tegema, ehk pole eluga riskimine alati mõistlik. Kirjutamisaja tausta arvestamata tundub teksti idee aga ärritavalt totter-hävitatakse üliharuldane laevavrakk lihtsalt sel põhjusel et "äkki keegi läheb muidu seda torkima ja saab surma" (imelik, et nii kõrgeltarenenud tsivilisatsioonil polnud kaameratega varustatud roboteid, mida vraki sisse saata, ent see selleks). Samas otsustasin loo hinde Baasis teise ülelugemise järel siiski "3" peale tõsta.
Teksti loeti eesti keeles

Jutt annab üsnagi mitmeid võimalikke lahendusi. Õnneks ei ole mindud seda teed, nagu paljud teised, kes sokutavad uurijad avastatud objektile, kus need vaikselt maha notitakse. Igati õnnestunud jutt ja kena lahendus.
Teksti loeti eesti keeles

Jutt algab tõeliselt intrigeerivalt - koju jõuab iidne, ammu kadunuks peetud kosmoselaev, mis oli kunagi esimesena saadetud uurima üht salapärast planeeti. Kui laev toona tagasi ei tulnud, saadeti planeedi suunas üha uusi laevu, kuid kõik ekspeditsioonid said hukka. Nüüd siis, imelugu, kõige ammusem on piltlikult koputamas koduväravale. Kas tõesti õnnestub lahendada salapärase karantiinplaneedi saladus? Samas on ju hirmus ka, jumal teab, mis seal laevas oodata võib. Lahendus oli ulmeka jaoks üllatav, aga mulle istus. Lemmiklugu Balabuhha eestikeelsest kogumikust.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020
veebruar 2020
jaanuar 2020

Autorite sildid: