Kasutajainfo

Olev Remsu

1.11.1947-

  • Eesti

Teosed

· Olev Remsu ·

Kurbmäng Paabelis

(romaan aastast 1989)

eesti keeles: Tallinn «Eesti Raamat» 1989

Hinne
Hindajaid
2
0
3
2
0
Keskmine hinne
3.286
Arvustused (7)

Kes ütleb et see pole ulme? Teos on igatahes suurepärane, eriti Remsu kohta. Annab v6imaluse tutvuda ka N.Morozovi õpetusega, mis ei ole Remsu väljamõeldis. Tegelikult on Morozov veelgi pöörasemaid asju kirja pannud kui Remsu on kajastanud. Anyway, milline prohvetlik lähitulevikuvisioon, ja suurepäraselt väljendatud sotsiaalne õõv.
Teksti loeti eesti keeles

Remsu kohta võib see ju suurepärane olla. Lugu on liiga massivne, liiga kohmaks, liiga paindumatu. Muidugi on tervitatav, et keegi eesti keeles üldse midagi sihukest SUUREMASTAABILIST on proovinud. Paraku on asi veidi raskepärane, vajaka jääb elegantsest joonest või kuidas seda nimetadagi...
Teksti loeti eesti keeles

Remsu on suur kirjanik - eriti kogult. Paremini tulevad tal välja reisikirjad. Siis ta teab, millest kirjutab.
Teksti loeti eesti keeles

Nüüd on mul 200 arvustust täis. Siin on vist kombeks täissada tähistada eriti hea teose arvustamisega. Kaua kaalusin, enne kui välja valisin.

Remsu lööb pika puuga Orwelli!

"1984" lugedes tekkis mul küsimus: kuidas on võimalik üldse niisuguse ühiskonna teke? Remsu sellele vastab ja väga põhjalikult.

Niisugust raamatut saab kirjutada ainult see, kes on ise totalitaarses ühiskonnas elanud. See ongi üks põhjus, miks "Kurbmäng Paabelis" on parem kui "1984".

Ühe koha pealt on siiski "1984" parem. Nimelt ütleb O`Brian, mis on sellise ühiskonna eesmärk. Võim, täielik, piiramatu võim kõige üle. Mitte rahva õnnelikuks tegemine, nagu ametlikult kuulutatakse.

"1984" Winston võikski olla Paabeli elanik põlvkonna võrra hiljem, Jeus või Joonatan näiteks. Nii et "1984" on käsitletav "Kurbmängu Paabelis" järjena (just sedapidi, sest "1984" on kõhetum, seda ka kirjanikumõtte mastaapidelt).

Mõnikord Remsu mängib lugejaga. Idee, et kirjanik ise on oma raamatu tegelane, kes samal ajal kogu aeg romaani kirjutab, oli minu jaoks uudne. See võimaldab huvitavaid paradokse ning Remsu ongi need kasutusele võtnud.

Kunagi Remsu kirjutas, et võiks teha klubi inimestest, kes on "Kurbmängu Paabelis" läbi lugenud. Mina olen kaks korda ja nautisin seda väga. Nautida võiksid ka välismaa targad inimesed. Remsu kirjutas raamatu tagaküljel oma raamatu hiilgavast edust välismaal. Pole need välismaa bestsellerid paremad ühti. Kui Remsut oleks tõlgitud inglise-saksa-jaapani keelde ja korralikult reklaamitud, olekski ta praegu maailmakuulus. Välismaalased kiidaksid teda ja esitaksid Nobeli preemia kandidaadiks... See oleks küll liigne. Kross ja Luik on ikka paremad kirjanikud.

Maniakkide Tänav võrdles $vejgiga. Miks ka mitte. Eesti $vejgiks sobikski Arthur Bannister. Bannisteri ja Maronit leidub igaühes, kes elanud nõukogude ajal. Mõni seda küll salgab -- ning valetab sealjuures.

Teksti loeti eesti keeles

Kui poleks "Haapsalu tragöödiat", arvaks, et inimene on lihtsalt kirjaoskamatu, nii siiski pole. Järelikult on tegemist ka autorit arvestades viletsa teosega.
Teksti loeti eesti keeles

Kohati oli suurepärane, eriti totalitaarse ühiskonna kirjeldused. Kohati oli palju jahumist. Kokku tuleb selline keskmine. Härra kirjanik oleks võinud veidi vähem isenesest vaimustuses olla ja materjali kriitilisemalt suhtuda. Kui 2/3 teose mahust minema visata, saaks tõesti, mitte ainult viieväärilise vaid lausa tähtteose!
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023

Autorite sildid: