Kasutajainfo

Urmas Alas

1956-

  • Eesti

Teosed

· Urmas Alas ·

Kaunis kannibaalia

(jutt aastast 1992)

ajakirjapublikatsioon: «Põhjanael» 1992; nr 2
♦   ♦   ♦

eesti keeles: antoloogia «Eesti ulme antoloogia» 2002

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
5
5
2
Keskmine hinne
2.385
Arvustused (13)

Parajalt mage kosmoselugu jällegi. Tuleb siis miski sell (olgu ta nimi mis ta oli) kosmosest ja tahab puhkust saada, aga saadetakse ta jällegi ühele planeedile uurima, kuhu kadusid sinnalennand poolteistsada mehikest. Lähebki sinna ja kohtub mingi tundmatu eluvormiga. Ausalt öelda mage lugu. Sissejuhatus oli ka lootusetult pikk nii lühikese jutu kohta ja/või oli kogu ülejäänud jutt sellise sissejuhatuse kohta lihtsalt lühike. Aga tundub küll, et 90-ndate alguses oli UA Tont nr. 5 mõju all. Lugeda seda juttu ei soovita mitte mingil juhul. Suht kehv koopia teistest omataolistest. Samal teemal on ikka olemas ilgelt palju paremaid jutukesi. Toda vältige, kui võimalik on.
Teksti loeti eesti keeles

Alas on selle looga ikka pika puuga pannud. Selles jutus pole ühtegi head punkti, ta lihtsalt oli halb. Juba see idee mingist suurest kosmosesangarist ajas iiveldama. Võib-olla, et see kannibalismi idee polnudki nii hull, kuid taaskord Alase ammune viga! Teostus!!! Ta kas ei viitsi või ei oska või ei taha oma lugude teostust mitu korda üle vaadata ning parandada.
Teksti loeti eesti keeles

Kõige hullem lugu pole, aga kui seda lugesin olin noorem ka nati. Siis polnudeestikeelset ulmet nii saada nagu praegu.Lugesid, mida kätte said. Kosmosekangelase kujutamine on tõesti läbi kukkunud. Aga lugeda siiski võib.
Teksti loeti eesti keeles

Jällegi kui ei oleks olemas muukeelseid kirjutajaid, oleks asi isegi loetav (noh nii mööndustega), aga kaldun kahtlustama, nagu eelkirjutajagi, et asi siin päris puhas pole ja lugupeet herr Alas on kellegi muu m6tteid oma ridu kirja pannes abisse v6tnud. Vabandan sygavalt, kui talle praegu liiga teen, kuid isegi eeldusel, et tegemist on puhtalt oma m6ttelennuga ei veaks see jutt yle "kahe" välja. Oli n6rk siis ja ei ole mitte tegu veiniga, mis seismisel paremaks läheb. Isegi mitte väärt äädikat ei ole temast saanud mitte.
Teksti loeti eesti keeles

Suudan hinnata ja mõista autori taotlusi... kui neid on?

Juttu «Kaunis kannibaalia» lugedes on üsna selge, et mingeid erilisi eesmärke autor endale ei seadnud. Paroodiamaigulise seiklusloo kohta on teostus siiski liialt abitu. Iseäranis häiris mind Eriliselt Vinge Venna puhkuseta töötamine – see kraaklemine ülemusega oli masendavalt abitult ja iseäranis stamplikult kirja pandud. Planeedil kippus lugu aga lõpupoole liialt pateetiliseks kätte ära minema. Tulemuseks ongi selline segapuder, mis läbi häda nõrga kolme kätte saab.

Sisu kohta vast niipalju, et algus on üsna samasse kanti Robert Sheckley jutuga «Tont nr. 5» (Ghost V). Et on suurepärane planeet, aga inimesed kaovad sealt jäljetult. Loomulikult pole sellise algusega juttu vaid Robert Sheckley kirjutanud, aga mulle tuli miskipärast kohemaid just Sheckley meelde. Jutt ise on õnneks siiski pisut teise ideega, kuid kahjuks liigagi tuimalt kirja pandud.

Kui värskeid mõtteid pole, siis on teostus eriti oluline. Ah, tegelikult on teostus alati oluline, kuid ajaviitekirjanduse puhul on konarlikkus juba rohkem kuriteo kanti kiskuv tegevus. Kahest päästab vaid ajalooline perspektiiv – Urmas Alas ajas sel hetkel seda Eesti Ulme Asja praktiliselt ainuisikuliselt. Tegelikult meeldis mulle ka jutu algus (pean silmas seda sissejuhatust, mis eelnes ülesande saamisele), kuid kahjuks toredaks alguseks see vaid jäigi.

Teksti loeti eesti keeles

Mingi perversse paraleeli viskas Stanislaw Lemi " Solarisega" ... Ega mainitud romaan mulle kah eriti ei meeldinud, Alas meeldib vast isegi nõks rohkem.
Teksti loeti eesti keeles

"Ootel" oli igaljuhul Bradbury mõjutustega, "Kannibaalia" Sheckly teatava "tondijutu" mõjutustega. Võibolla oligi "Pioneeris" ja selle pärandajakirjades tarvis teada-tuntud lugude kloone avaldada, nö puhtkommertslikel eesmärkidel? Et noorsugu tunneks ära, et ulme?

"Kannibaalia" kubiseb nüridest klisheedest ja stampidest. Ja lollustest. Kui kadunud on mitusada inimest, ei saadeta seda uurima üks (1) mees, vaid hambuni teaduse ja kõige muu tarvilikuga varustet meeskond. Ammugi ei saadeta puhkamata inimest.

Tundub, et bioloogiliselt on ainult kannibalismist elatuva liigi eluspüsimine nonenss? Liik, kes sööb ennast, et edasi elada? Kui see isegi võimalik on, vajanuks asi lähemat käsitlemist.

Ja siis see Kõva Kutt (peategelane), kes oma hoiakutega meenutab rohkem koomiksitegelast kui eriagenti. Ei, pole võimalik rahuldavalt hinnata.

Teksti loeti eesti keeles

Taaskord on autor üritanud üht suurmeistrit järgida ja kirjutada aegumatu SF tondijutt. Tuleb välja aga, et tekst on täis ebaloogilisusi ja konarlikke mõttemõlgutusi, mis ainult segavad lugemist. Ühesõnaga, "Kaunis kannibaalia" lugemusele kasuks ei tule.
Teksti loeti eesti keeles

Olemuselt lihtsa loo konfliktist vaenuliku võõrolendiga tõstab tavapärasest Alasest kõrgemale see, et vaenlaseks ei ole traditsiooniline kaheksa jäseme ja kolme peagalimane elukas. Ning võitlus temaga ei seisne selle väljaselgitamises, kellel on võimsam laser. Leian et Alas on ka halvemaid jutte kirjutanud.
Teksti loeti eesti keeles

Tükike "Solarist" ja tükike "Tont nr. 5" peaks midagi paremat kokku andma, kui see keskpärane koolikirjand.

Saab "kolme" vist ainult sellepärast, et on piisavalt lühike ja kõlbas ajaviiteks lugeda ka kolmandal korral.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019
juuni 2019
mai 2019

Autorite sildid: