Kasutajainfo

Voltaire

21.11.1694-30.05.1778

Teosed

· Voltaire ·

Micromégas

(jutt aastast 1752)

Hinne
Hindajaid
1
1
3
1
0
Keskmine hinne
3.333
Arvustused (6)

Najah... Papi suurm6tleja otsustas oma filosoofiat ja ideid ulmevormis laiematele rahvamassidele tutvustama hakata. No mis seal siis ikka, m6te pole ju paha. Eriti kui m6tted head. Kahjuks aga on Voltaire toona ehk uudsena v6i ka ebatavalisemana tunduda v6inud ideed n11dseks ajaks aegunud v6i veidi laiemalt levinud. Jutt ise aga on aegunud koos ideedega. Ei, v2ga hull ta ei ole, aga siiski selline teos, mida nautida ei suudaks ma mitte. P6him6tteliselt on ehk tollele teosele k6ige l2hemal 1ldtuntud teostest P8idlak11di-saaga Adamsilt. Sellele vastavalt see jutu p6him6te ju areneb. Ehk on kolmesaja aasta p2rast ka Adams sama aegunud? Sjah, aga n11d veidi loost veidi l2hemalt ka. Paar teise t2hes1steemi asukat otsustavad noorusuljuses r2ndama minna ja satuvad juhuslikult ka meie planeedile, mis v22rib nende meelest nigelaima koha tiitlit Universumis. Neil 6nnestub aga saada kontakt m6ne maalasega ja... noh, v2hemalt ei ole me mitte k6ige lootusetumad.
Teksti loeti eesti keeles

"Micromegas" ei ole aegunud. Et tegu on valmiga, võib siit praegugi ammutada mõtlemisainet. Lõppude lõpuks ei ole inimene ega tema rumalus ja hoolimatus ju aegade möödudes kahanenud. Kõik on sama.Loomulikult on Voltaire`i stiil ja ka "Micromegase" tegevuspaik meie jaoks lapsikud. Aga mis siis. Voltaire oli, on ja jääb üheks II aastatuhande Euroopa vaimu suurimaks kandjaks.
Teksti loeti eesti keeles

Ei oleks iial osanud arvata, et võin leida Voltaire BAASist. Olgu mu kolm talle kirjanduslikuks kinnituseks.
Teksti loeti eesti keeles

Eesti keeles täitsa ilmunud, kuid kardetavasti kahe silma vahele jäänud. Samas kogumikus teisega (mitte-ulmelise Kohtlasega võrreldes) suhteliselt nõrk ja mitte eriti huvitav.
Teksti loeti eesti keeles

Kooli kohustuslik kirjandus ja mulle täitsa meeldis. Andis võimalust arutada erinevate detailide üle ja kuigi mõned asjad võivad olla aegunud, siis on seal mõtteid mis ka praegust ühiskonda puudutavad.Väärtulik kül jah pigem filosoofilisest kui ulmelisest poolest.Omamoodi üllatunud olin minagi, et Voltaire siit eest leidsin, aga kui juba siis juba...
Teksti loeti eesti keeles

Üpris tabav satiir, mis sobis hästi minu huumorimeelega ja – mis seal siis salata – ka maailmavaatega. Ega protoulme puhul muidugi ei ole tõsiteaduslikkust – ehkki toda siin vist taodeldud polnudki – otsida mõtet, aga selle jutustuse sõnumist kantuna võiks arvata, et vahest tundub paarisaja aasta pärast meie tänapäevane teaduslik paradigma naljakas.
Lisanduseks eelarvustajate kommentaaridele on lugu eesti keeles välja antud vähemalt kolmel korral ja kahes erinevas tõlkes (1936, 1979 & 1996). Minu jaoks jättis 1996. aasta väljaandes "Mikromegas" aga hoopis "Kohtlase" varju. Samas Juri Lotmani essee oli väga huvitav lugemine.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2022
detsember 2021
november 2021
oktoober 2021
september 2021
august 2021

Autorite sildid: