Kasutajainfo

Bruce Bethke

1955-

Teosed

· Bruce Bethke ·

Cyberpunk

(jutt aastast 1983)

ajakirjapublikatsioon: «Amazing Science Fiction Stories Combined with Fantastic» 1983; november
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.25
Arvustused (4)

Väidetavalt esimene lugu, milles sõna "cyberpunk" kasutati. Mingi teismeliste kamp laamendab linna andmebaasides, asi läheb tõsiseks siis, kui mingi pank ette võetakse ja lapsevanemad asjale jälile saavad. Lõpeb ühe peategelase sõjakooli internaati saatmisega. Ei kujuta kirjanduslikult endast mitte midagi erilist.
Teksti loeti inglise keeles

Et siis sellest kõik algaski. Hea küll, mitte kõik, aga see osa ulmest, mis end juba ammendanud käsitluste kõrvale midagi uut tõi - ja minu jaoks ulme elujõulisusse uut usku andis. Nagu iga uue alguse puhul, on siingi suur hulk vana. Sarnasus Clockwork Orangega on ju ilmselge. See, ja suht ladus tegevus ning dialoog ei annaks veel põhjust juttu keskpärasest kõrgemini hinnata. Aga kirjandus - kui tegu kunstiga - tegeleb ju enamaga kui lihtsalt sündmuste kirjeldamisega. Niisiis pean oluliseks nihkeid suhtumistes, mis, ütleme, "apelsinist" erinevad. Esiteks, tegelaste aseksuaalsus. Edasi: kui "apelsini" Alexi jaoks olid olulised vaid häving ja nauding, siis küberpunkar Mike juures leiab esimesi samme tulevase otaku-tegelaskuju poole. Rõõm hästi tehtud tööst ei ole just asi, mis "tavalisi" punkareid iseloomustaks. Panga arvutiga lollitades on teade "tehing sooritatud" talle tähtsam kui see, kas mingi mõnikümmend tonni raha ka tegelikult tema arvele laekus. Niisiis on kokku saanud punkarlik üleolev hoolimatus ühiskonna suhtes ja tavaliselt nohikutele omistatav teadmiste hindamine, "assembleris mõtlemine". Hea küll, Alex oli oma muusikakeskusse ehk samal moel kiindunud kui Mike oma "rammed, rammed & ported" arvutisse, aga üks on siiski vaid ajaviide, teine aga vahend tööks ja eneseteostuseks.
Võib ju öelda, et loo lõpp vajub kuidagi ära. Aga kirjandusele kui protsessile mõeldes: Mike kui eelkäija jäi ootama, kas keegi tuleb talle järele. Tuldi küll.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020

Autorite sildid: