Kasutajainfo

William Peter Blatty

7.01.1928-12.01.2017

Teosed

· William Peter Blatty ·

Legion

(romaan aastast 1983)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
1
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (1)

"Legion" näib olevat mõnevõrra kergekaalulisem tekst kui sarja esimene raamat "The Exorcist". Ilmselt tekitab sellise tunde kriminulli-zhanris kirjutamine, teose väiksem maht ja peategelase – juudi soost politseileitnant Kindermani – kohatine kihk "vaimukat" nalja visata. Ent kokkuvõttes on tegu siiski õnnestunud romaaniga, mis on põnev ja pakub piisavalt ajugümnastika võimalusi. Pealegi lõpevad detektiivi naljad juba raamatu esimeses pooles, kui asjad väga karmiks lähevad...

Sündmused arenevad Washington DC-s, Georgetownis, kus pannakse toime rida räigeid mõrvu: hommikul lehti laiali vedav tumm poisike leitakse paadikuuri külge risti lööduna; jesuiidist preestril lõigatakse pihi ajal pea maha, jne. Mõrvu ühendab sarnane käekiri – Kaksikute tähtkuju lõikamine ohvri kehale, ühe kindla sõrmelüli eemaldamine. Peale selle on ohvritele enne lõppu süstitud mingit lahust, mis paralüseerib keha, ent jätab teadvuse ärkvele. Leitnant Kinderman on ängistuses, sest ta tunneb ohvreid, ent ei suuda peatada rituaalmõrvade seeriat. Tapmiste viis langeb täielikult kokku tosina aasta eest tegutsenud sarimõrvari omaga. Tookord sai kurjategija kümmekond kuuli keresse, ent kukkus sillalt jõkke ja laip jäi leidmata. Lõpuks koonduvad arengud Georgetowni keskhaigla neuroloogia- ja psühhiaatria osakondade ümber, kuhu suunduvad nii kuriteod kui võimalikud kahtlusalused.

Lihtsast krimkast lahknevad sündmused umbes romaani keskosas, kui saab selgeks, et teaduslike ja loogiliste võtetega toimuvat ära ei seleta. Samuti eristavad teost tavakriminullist korduvad mõtisklused Hea ja Kurja, Jumala ja Saatana motiivide, elu ja surma kestvuse üle. Põnevust kantakse lugejani mitme kummalise tegelaskuju kaudu: neuroloogiaosakonna professor, kes on leidnud võimaluse lindistada hääli teistpoolsusest ja kelle uurimistööks on valu tajumise küsimused; kinnise psühhiaatriaosakonna patsient, kes on peensusteni kursis kuritegude üksikasjadega, jmt. Et ühegi tegelase käitumist ja teadvuse kulgu ei jälgita pidevalt, ei ole võimalik ka lõpplahendust ette aimata. Aga see lahendus oli päris huvitav.

"Legioni" nautimine eeldab lugejalt tolerantsust nii müstika kui kriminulli zhanri suhtes. Kui tal seda jätkub, võin romaani soojalt soovitada.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2023
jaanuar 2023
detsember 2022
november 2022
oktoober 2022
september 2022

Autorite sildid: