Kasutajainfo

Jüri Kallas

20.04.1967-

  • Eesti

Teosed

· Jüri Kallas ·

Stalker 2002: Eesti ulmeauhinna Stalker laureaadid ja nominandid

(antoloogia aastast 2003)

eesti keeles: Tartu «Fantaasia» 2002 (Maailma fantastikakirjanduse tippteoseid)

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
5
3
2
0
0
Keskmine hinne
4.3
Arvustused (10)

Asjalik ja kvaliteetne kogumik! Täielik saast puudub täiesti ja lugude keskmine tase on kõvasti üle keskmise! Eesti Ulmeantoloogiaga võrreldes on käesolev kogumik igati etema ja parema tasemega.

Ei hakka nurisema, et see ja see jutt oleks võinud välja jääda! Nii halbu jutte kogumikus lihtsalt pole. Jääb vaid loota, et Stalker 2002 ei jää erandväljaandeks, vaid kujuneb heaks traditsiooniks ja kvaliteedi märgiks.

Teksti loeti eesti keeles

Ei saa nõustuda, et täielik saast puudub. Nii mõnigi mõttetu jutt oli ka tasemel palade vahele poetatud. Aga et kogumik on üle keskmise, sellega tuleb nõustuda. Tõeliselt häid lugusid on pool raamatut täis. Friedenthal ja Trinity olid mu jaoks täiesti uus ja positiivne avastus, Hargla jutud (va paroodiad) olid samuti viimasepeal, ülejäänud kippusid olema mitte enam nii head tekstid. Kokkuvõttes asjalik ettevõtmine.
Teksti loeti eesti keeles

Kolm aastat tagasi oleks see raamat naeruväärne välja näinud (Berg kaelakuti Kaplinskiga). Kaks aastat tagasi oleks raamat koosnenud Harglast ja tema tuletistest. Alles eelmine aasta andis sellesarnase kogumiku koostamisele mõtte ja mul on samas ka väga kahju, et "Stalker 2001" nimelist kogumikku ei ole.

Aastakokkuvõtet tegevat kogumikku on võimalik teha kahte moodi - lähtuda koostaja subjektiivsest maitsest või siis mingitest objektiivsusele pretendeerivast kriteeriumist. See kui hea lõpptulemus saab olema, sõltub liialt konkreetsetest asjaoludest, et emmale-kummale lähenemisele selget eelistust saaks anda. Siin on selgelt mindud teist teed - Stalkeri hääletustulemuste alusel - ehkki teatud toimetaja maitsevälgatusi vilksatab ka.

Lähtudest hääletustulemustest on võimatu vaidlustada nelja teksti (kaks Harglat, Kõlu ja Tuulepäälse) kohta kogus. Ülejäänu on vaieldav, kuid mitte ülemäära. Kõige rohkem on ehk toimetaja maitsest lähtuvat valikut tunda Veskimehe loo olemasolus ja Abel Cain`i jutu "Mees, kes avas väravad" puudumises.

Koostaja ütleb ka otse välja, et on teadlikult välja jätnud tekste, mis on hiljaaegu raamatukaante vahel ilmunud. Peamiselt puudutab see Hargla Grpowski lugusid, aga ka üht Karen Orlau teksti (kaudselt ehk ka kõike "Marduses" ilmunut?). Resultaadina domineerib kogumikus tugevalt ""Algernoni" liin" (koguni 9st jutust 8). See on ühest küljest objektiivne reaalsus (lugejad eelistasidki neid tekste!), kuid teisalt jätab paratamatult pisut vildaka mulje.

Eelnevast tulenevalt pole raamat mitte niivõrd tasakaalustatud kokkuvõte kui meene nn. wõrgufännile möödunud aastast, mulje, mida tugevdavad ka toimetajapoolsed tekstid. Aga puhtformaalselt on siin norimisväärset siiski vähe.

Kui, siis mõnevõrra üllatav oli raamatust leida paroodiaid, eriti kui on teada J. Kallase väga negatiivne häälestatus nende suhtes. Minu arvamus antud küsimuses oleks risti vastupidine. "Paroodiad" mulle meeldivad, kuid antud kogumikku ma neid mitte mingil juhul pannud poleks.

Tekstid ise? Tuulepäälse on kuidagi närviline ja "Fusion" jättis täiesti ükskõikseks, samuti pole Veskimehe jutu puhul tegu millegi märkimisväärsega. Kui Hargla ja Kõlu välja jätta, domineerib Eesti ulme progressiivsemas tiivas poolikute lugude jutustamine (Laur, Friedenthal, Trinity), aga selge on, et kohalik ulmekirjandus areneb ja on mõne aastaga jõudnud üsna kaugele. Ja seda see raamat kahtlemata demonstreeribki. Neli pluss.

P.S. Ja veel üks õiendus. Eessõnas Hargla "Väendrule" on koostaja solidaarne allakirjutanuga, kes peab "Väendrut" Hargla parimaks etnohorrori stilistikas väljapeetud looks. Noh, esmalt ei kuulu väljend "etnohorror" mu sõnavarasse, teisalt pole ma sellist arvamust ka kusagil väljendanud. Sellega olen nõus, et lugu hea on, aga kas parim, on väga raske ütelda.

Teksti loeti eesti keeles

"Kallas - see ju vaese mehe Sulbi" oli esimene mõte, kui pilgul üle kogumiku sisukorra lasin libiseda. Siiski näib pigem, et Sulbi "Eesti ulme antoloogia" paremus tuleneb sellest, et tekstide valik on tehtud 12 aasta jooksul ilmunust, Kallasel aga ainult 12 kuu asjadest. Sestap on ka "Stalkerisse" mahuliselt vähem tekste mahtunud, mis mulle isiklikult korda lähevad.

"Glorie", "Paroodiad" ja "Õnn kaalule" kuuluvad ka minu meelest 2001. aasta paremikku, ehkki kahe viimatinimetatud kirkus minu silmis ajaga tasapisi tuhmub. "Väendru", "Siesta" ja Friedenthali jutu paigutan keskmike hulka. Friedenthali tekst jääb meelde sellega, et loob lugeja vaimusilma võimsaid kujutluspilte tulevikumaailmast, ent siis sumbub kõik kuhugi ära, nagu ei viitsinuks autor enam edasi kirjutada. Veskimeest, Tuulepäälset ja "Fusionit" poleks mina kogumikku võtnud.

Aga üldiselt - tore, et ikka asi ilmus, et keegi viitsis (ilmselt mitte eriti tulusa) toimetamis- ja kirjastamistöö ära teha. Arvan, et sellised paberil ilmumise võimalused motiveerivad oluliselt ka autoreid.

Teksti loeti eesti keeles

Siin olid väga huvitavad lood ja ma loodan ka, et Stalker 2002 ei jää viimaseks omasuguste seast, sest nii saab palju kergemini ülevaate Stalkeri võitjatest. Kõige rohkem meeldis mull Halrga Fusion. Tõmbas kohe lugema ja ei lasknud oma kõidikutest lahti enne lõppu! Paroodiate seast olid mõned huvitavad, mõned jamad. Osad tundsin ära, näiteks selle, kus muudeti pan rpowski kassiks. Aga suuremal osal oli tühi auk. Huvitav oli lõpus äratoodud nimekiri teistes võitjatest ja ma loodan tõemeeli, et varsti tuleb sellele raamatule järg.
Teksti loeti eesti keeles

Mnjah. Aeg voolab ja "vaese mehe Sulbile" ei paista kuskilt järge tulevat. Aga oleks vaja, kes kurat see jaksab seda rikka mehe Sulbit järgmised kaksteist aastat oodata. "Ilma piimata ja ilma piimata - nii võib äragi surra!"

Mis teha. Loeme senikaua siis seda vana, mis on. Tase on tegelikult kõikuv, minu maitse järgi nad nyyd ka kõik head lood pole. Aga käivad kyll. Alla kolme ei saa mult neist hinnet ykski, ses suhtes pole häda midagi.

Võib-olla kõige mõnusamad olidki minu jaoks needsamad paroodiad. Hea lobe lugemine, iseenesest pretensioonitu ja samas hea märk. Ei ole see eesti ulme olukord nii lootusetu, kui on juba, mida parodeerida. Erinevalt eelarvustajast ytles enamik paroodiatest mulle yht-teist, ju olen viitsinud rohkemgi algtekste lugema. Aga muus osas... noh, eks see kogu kajasta seda, mida kajastada on. Kõige huvitavam oli niikuinii see statistiline osa juttude taga. Kena, kui inimesed viitsivad ka vahel kokkuvõtteid teha. Muidu juhtub seda ju kuriharva.

Teksti loeti eesti keeles

Tegelikult ei koosne see antoloogia eriti headest juttudest. On loetavamaid ja vähem loetavamaid, kuid mitte ühtki suurepärast teksti. Ehk Hargla "Väendru" ja Kõlu "Õnn kaalule, vana!" on veidi silmatorkavamad. Ka Trinity näitab head kirjutamisoskust. Tõtt-öelda on Trinity lood mulle viimasel ajal algupärasest ulmest vist enim positiivsega silma jäänud. Samas Tuulepäälse tekst, Hargla "Fusion" ja Veskimehe kirjutis näisid kuidagi eriti uimased ja lahjad. Teisalt on antoloogia ilmumine iseenest positiivne ja tervitatav sündmus. Selles, et "Stalker 2002" sattus ka selliseid minu meelest suhteliselt nirusid lugusid, ei tahaks koostajat süüdistada, sest oma tööd oli ta ju tegelikult hästi teinud. Lihtsalt häid jutte polnud piisavas koguses. Loodetavasti paraneb seegi tulevikus, lootust selles suhtes on ju igati.
Teksti loeti eesti keeles

Nüüd on juba mitu head aastat möödas, kuid järge sellele kogumikule pole ikka veel ilmunud. Kahju, sest asi oleks seda väärt. Mulle see kogumik meeldis, kuigi juttude tase oli natuke ebaühtlane. Kõige enam tekitas küsimusi "Paroodiate" ja "Siesta" kaasamine. Autorid on küll üsna tuntud nimedega, kuid juttude kvaliteet jätab kõvasti soovida. Positiivse üllatuse valmistas aga Friedenthali "Üht teistsugust algust", mis oli üks tugevamaid tekste terves kogumikus. Loodetavasti juhtub kunagi tulevikus ime ja sellised antoloogiad hakkavad ilmuma korrapäraste vahedega. Viis
Teksti loeti eesti keeles

Jyrka koostajana polnud küll kuidagi süüdi selles, et 2001. aastal oli algupärane eesti ulme täpselt nii rahuldav kui oli. On üsna ebaõiglane, et tema kontole nüüd üks ebahea hinne lisandub, aga mis mul üle jääb panna kogumikule, mille lugude keskmine hinne vaid nõks üle kolme on.

Miks ma sellest üldse nüüd, 11 aastat hiljem, kirjutan? Tuli lihtsalt mõttesse ajas tagasi vaadata ja veidi mõtiskleda mineviku, oleviku ja tuleviku üle. Teha pole midagi, ei saa ühelgi aastal raamatutäit korralikke jutte Eestist kokku, olgu meil siis ulmeajakirju kaks või kaksteist. Ja ei näe mina vähemalt küll kuskil mingit keskmise taseme tõusu...

2002. aasta on minu jaoks isiklikult veel ühe asja poolest märgiline. Minu jaoks muutus vähemalt algupärase ulme osas Stalkeri auhind ebahuvitavaks alates momendist, mil Erkki Kõlu keskpärane anekdoot selle võitis. Enne 2002. aastat suhtusin sellesse lausa niivõrd tõsiselt, et pidasin vajalikuks Kõlu autastustamise hetkel ruumist lahkuda... Mis edaspidi hakkas mulle endalegi väheke naljakas tunduma (praeguseks on põrmust võetu nagunii juba põrmuks saanud, olgu zhestidega, kuidas on). Muidugi pole mul siinkohal vähimatki soovi kuidagimoodi halvustada kõiki selle hilisemaid laureaate eesotsas Indrek Harglaga, kes neid sest ajast saadik lausa tosinajagu on kogunud. Midagi see auhind kindlasti näitab - ma ei saa aga aru, mida täpselt...

Kõik see ei muuda asja, et jätkuantoloogiat oleks ikka vaja. Kas võiks see tulla eelmisest mööduva tosina aasta peale...?

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: