Kasutajainfo

Lev Veršinin

14.08.1957-

Teosed

· Lev Veršinin ·

Hroniki nepravilnovo zavtra

(lühiromaan aastast 1992)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (3)

Lühiromaan, mis koosneb kahest võrdlemisi iseseisvast osast. Sündmusi ja tegelaskujusid sisaldus siin sedavõrd ohtrasti, et ilmselt võiks neid siia kirjeldama jäädagi. Seda enam, et peategelaste keskmine eluiga raamatu lehekylgedel võiks võrrelda miiniväljale lahti lastud känguru omaga.

Esimese osa näol oli põhimõtteliselt tegemist (kylma) sõja pihta suunatud satiiriga. Teine osa pidi ilmselt kirjeldama seda, mis juhtub (autori arvates) siis kui yllastest patsifistlikest ideaalidest lähtuvalt sõjavägi laiali ajada. See teine osa oli way jubedam.

Andekas, yksikuid lõbusaid killukesi sisaldav, kuid yldkokkuvõttes minu maitse jaokse pisut liiga raskemeelne tekst. Nagu Jyrka kunagi Vershinini kohta ytles - sellist kraami palju korraga lugeda ei tahaks.

Teksti loeti vene keeles

Mõtlesin olla esimene Lev Vershinini arvustaja BAASis, aga pühapäeva õhtul ei jõudnud ning Avo on taas minust ette jõudnud. Asjal ka positiivne kõrvalmoment juures, teisena on asjast lihtsam kirjutada...

«Väärdunud homse kroonikad» on sünkmorn tulevikulugu, mis koondab endas mitmeid olulisi momente. Tuleks ära mainida eelkõige kultuurikonflikti, sotsiaalsete probleemide lahendamise võimatust, üksikisku tühisust kõiksuse ees ning veel paljut muud. Autori maailmanägemine pole isegi pessimistlik, see on lihtsalt lootusetu!

Püüaks nüüd pisut lahtiseletada seda paljut mis vähem kui sajal leheküljel toimub...

Lühiromaani raamiks on pagendusplaneedil viibiva paavsti kommentaarid ja seletused... väga vajalikud asjad, et üldse paljut toimunust mõista. Paavst on hulluks kuulutatud ning seega on tema kommentaarid üleüldse kaheldava väärtusega. Inimkonna jaoks on ju paavst tegelikult surnud ning laiema üldsuse eest on ta ära peidetud mingile sanatoorsele planeedile ränga järelvalve alla...

Lühiromaani esimene osa kirjeldab sündmusi mingil kaugel planeedil, kus suur vabastusliikumine on tõusnud relvile vihatud keisri vastu. Maalt alguse saanud suur galaktiline sõprusühendus (või siiski impeerium?) püüab vähemaid vendi pariteetsel põhimõttel aidata ning saadab sõjalised nõuandjad mõlemale poolele. Vabastussõda (loe: verimudased tapatalgud) jõuavad siiski mingi lõpuni... ning rahvaülestõusu aastapäeval saadetakse inimkond pikalt. «Me tahame ise oma elu elada!»

Lühiromaani teine osa keskendub elule Maal. Maa on õnnelik kuurort kõigile, kuid mingil hetkel hakkab Maal (aga ka teistel inimasutusega maailmades) levima Suur Tõde. Õpetus pärineb selleltsamalt esimese osa kolkaplaneedilt. Eriteenistused on üsna murelikud, aga tegelikult on juba hilja...

Põhimõtteliselt pole ma siin nüüd midagi veel rääkinudki, sest sõna on nõder andmaks edasi kogu sündmuste, sotsiaalsete reaktsioonide ning inimemotsioonide gammat... Lugeda tuleb! Soovitada aga ei julge, sest antud lühiromaani kõrval on Ursula K. Le Guini, Andrei Lazartshuki ja Philip K. Dicki süngemad tekstid ikka üsna helged lood...

Alguses mõtlesin lühiromaanile nelja panna, kuid pärast ülelugemist see küll alla viie ei saa!!! Kuigi... järgmine kord loen ilmselt alles paari aasta pärast, ka minu masohismil on piirid!

PS: Neli aastat hiljem avaldas Lev Vershinin samal materjalil põhineva romaani «Veliki Satang»

Teksti loeti vene keeles

"Vildaka homse kroonikad" (lühiromaan vääriks eriauhinda kõige düstoopilisemalt kõlava pealkirja eest!) on üsna keeruline ja raskestimõistetav tekst, mis võib pealiskaudsemale lugejale ilmselt parajalt segadusttekitavalt mõjuda - seda peamiselt erinevate tegelaste silme läbi nähtud sündmustiku tõttu. Asja ei muuda lihtsamaks ka see, et nende tegelaste hulgas domineerivad peale raamjutustuse minategelasest hullule paavstile ka teised "ebausaldusväärsed jutustajad". Siinkohal oli mulle mõningaks abiks Jyrka (praeguseks 20 aasta vanune) Baasi arvustus, mis aitas mul pärast teose läbilugemist oma mõtetesse teatud selgust tuua.
Lühiromaani Darhail toimuv algus on suhteliselt lihtsaltmõistetav ja tegeleb teatud määral "progressurluse" teema või selle mingi variatsiooniga, sõjaaegsele Vietnamile vihjava Darhai eksootiline õhustik aga pärineks justkui Kir Bulõtšovi loomingust. Edasi läheb kõik kõvasti segasemaks... Surmsünge ja raskemeelne tekst, milletaoliste järjestikkune tarbimine pikema aja jooksul võrduks masohhismiga? Ei ütleks, on kõvasti hullematki loetud. Või olen ma lugejana lihtsalt tuim ja küüniline... Julmuste kirjeldusi siin leidus ja kokkuvõttes oli autori tulevikunägemus samuti üsna düstoopiline - ent ei midagi erilist.
Niivõrd läbimõeldud ja mõtlemapanevale ulmetekstile ei saa kuidagi maksimumist madalamat hinnet anda. 
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: