Kasutajainfo

Harry Harrison

12.03.1925-15.08.2012

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Harry Harrison ·

The Fourth Law of Robotics

(jutt aastast 1989)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
3
0
0
Keskmine hinne
3.25
Arvustused (4)

«Robootika neljas seadus» on naljajutt... enam veel, suisa paroodia. Keda/mida autor parodeerib, see jäigi mulle suureks saladuseks. Vähemasti arvan, et Harry Harrison on sedavõrd vilunud kirjamees küll, et võiks oma loomingus ka pisutki mitmeplaanilisem olla. Antud jutt on just selline lame naljalugu, mis peaks naerma ajama, kuid ei tee seda mitte. On vaid sirgjooneline ja püüdlikult naljakas tekst.

Jutu tegevus toimub ajal, mil doktor Calvin (suure Susan Calvini õetütar) on kompanii US Robots tippjuht ning keegi doktor Donovan on tema alluv. Jutu alguses tormab Donovan Calvini kabinetti ning teatab uudise, et üks robot röövis panka. Donovanil on ka pangaröövi salvestus. Kuna asja avalikuks tulemine mõjustaks US Robotsi aktsiate kurssi, siis teeb doktor Calvin ettepaneku eradetektiiv palgata. Kohe lähebki uks lahti ja Libe Jim astub sisse ning pakub omi teeneid. Niisamasuguses maotus võtmes läheb jutt lõpuni välja...

Tegelikult polegi sisule suuri etteheiteid. Tegu on sellise tüüpilise sekundaarulmega, millist fännide rõõmuks ikka kirjutatakse. Probleem just selles, et kuidas see kõik on kirjutatud! Harry Harrison on ikka lati nii madalale asetanud, et suisa piinlik kohe.

Plusspunktid tulevad aga end sogaks kimunud vananeva hipi eest. Seal oli juba seda head Harrisoni tunda. Kuid isegi sedavõrd lühikese jutu jaoks oli seda siiski liialt vähe.

Teksti loeti vene keeles

Ma lugesin kõigepealt juttu ja siis Jüri Kallase arvustust. Mistõttu olen üpris kindel, et ükski lihtsurelik ei saa iial teada, keda või mida Harrison siin parodeerib.  Ja on tõesti säärane naerukiskuja jutt. Ühekordseks lugemiseks.
Teksti loeti inglise keeles

Sõna "naljajutt", tuli endalegi pähe, kui seda lugesin. Samas ei ole mitte iga nali naljakas. Aga lugu on vähemalt tempokas ja ühe soojaga loetav, olgugi, et sopakas. Selle eest ka pisut kõrgem hinne, kui kogumiku enamusele lugudele.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2022
september 2022
august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022

Autorite sildid: