Kasutajainfo

Harry Harrison

12.03.1925-15.08.2012

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Harry Harrison ·

Arm of the Law

(jutt aastast 1958)

ajakirjapublikatsioon: «Fantastic Universe» 1958; august
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Seaduse karm käsi»
«Eesti Päevaleht» 1995; nr 132 (8. november) - nr ? (17. november)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
4
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (4)

Vaat see on väärt jutt!!!

Marsil, ühes ääretult vähetähtsas linnas, on politseijaoskond. Politseinikud hoiavad korda... õigem oleks öelda, et justkui hoiavad. Politseijaoskond koosneb minategelasest, kes on suhteliselt korralik inimene, ühest ilmselt pisut juhmakast tüübist kellele meeldib munder ja muu jõuline atribuutika ning ühest mõõdukast joodikust, kes väikses vines olles leiab alati ülesse kõik vedelevad joodikud. Ahjaa, politseijaoskonnal on ka ülemus, kes omab otsustusvõimet vaid siis, kui on vaja altkäemaksu vastu võtta. Kord on linnakeses muidugi olemas, kuid korda hoiab pigem maffia, kes kindlustab rahuliku olemise kõigile, kes «katuse» eest maksavad...

Siis saabub politseijaoskonda Maalt suur kast. Kastis on robot, politseirobot. Robot on töökas ning pakatab tahtmisest... Nädalajagu päevi pärast roboti «saabumist» röövitakse kohalikku alkoholipoodi, kuna minategelane on parajasti valves ning jaoskonnas kedagi teist pole, siis saadab ta pikemalt mõtlemata roboti asja uurima...

Asjata, oleks pidanud ennem pisut mõtlema, sest poes läheb laskmiseks! Maffiale selline «isetegevus» ei meeldi ning kohalik maffiaboss otsustab politseijaoskonnas võimu üle võtta...

Lohutuseks võimalikele lugejatele. Tegu pole karmtõsise märuliga, tegu on maheda naljalooga. Väärikas viis on igatpidi õiglane hinne sellele tekstile!

Hallidel aegadel on seda juttu ka Eesti Raadios ette loetud, siis oli pealkirjaks «Politseijaoskond «Marss»».

See eestikeelne tõlge «Päevalehes» oli samuti üsna tore... kahjuks olen ma sellest tõlkest lugenud vaid paari esimest osa, sestab jääb esialgu loetud keeleks vaid vene keel.

Teksti loeti vene keeles

Marsi hundiseadustega pisiasundusse saadetakse Maalt katseeksemplar politseirobotist. Muidugi ei ole keegi küsinud kohalikelt politseinikelt (neid on neli - korrumpeerunud pealik, suurlinnast lahkuma pidanud jutustaja, üks vana joodik ja üks arengupeetusega noormees), kas neil seda üldse vaja on. Kas saab neile pahaks panna, et politseinikud kirbukirjas manuaali lugeda ei viitsi ja on rahul, kui avastavad, et robot on eeskujulik koristaja ja kraamija.

Ühel õhtul saab politsei hädaabikõne viinapoest, mida röövitakse. Mis on imelik, sest sellele pakub katust hiinlane Joe ja tema asi peaks olema selle turvalisust tagada. Aga kuna juba kõne tuli, peaks reageerima. Keegi minna ei viitsi ja nalja pärast saadetakse robot.

Minu arust pööraselt lõbus (kuigi inimohvritega) lugu, mis on lisaks väga hästi jutustatud.

Eesti Päevalehes lõppes jutt 1995. aasta numbris 140.

Teksti loeti eesti keeles

Plussiks on momeelest seegi, et (erinevalt mõnedest teistest samatüübilistest juttudest) ei püüagi Harrison varjata, et uus politseiametnik on robot.
Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2022
detsember 2021
november 2021
oktoober 2021
september 2021
august 2021

Autorite sildid: