Kasutajainfo

Harry Harrison

12.03.1925-15.08.2012

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Harry Harrison ·

Arm of the Law

(jutt aastast 1958)

ajakirjapublikatsioon: «Fantastic Universe» 1958; august
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Seaduse karm käsi»
«Eesti Päevaleht» 1995; nr 132 (8. november) - nr ? (17. november)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (3)

Vaat see on väärt jutt!!!

Marsil, ühes ääretult vähetähtsas linnas, on politseijaoskond. Politseinikud hoiavad korda... õigem oleks öelda, et justkui hoiavad. Politseijaoskond koosneb minategelasest, kes on suhteliselt korralik inimene, ühest ilmselt pisut juhmakast tüübist kellele meeldib munder ja muu jõuline atribuutika ning ühest mõõdukast joodikust, kes väikses vines olles leiab alati ülesse kõik vedelevad joodikud. Ahjaa, politseijaoskonnal on ka ülemus, kes omab otsustusvõimet vaid siis, kui on vaja altkäemaksu vastu võtta. Kord on linnakeses muidugi olemas, kuid korda hoiab pigem maffia, kes kindlustab rahuliku olemise kõigile, kes «katuse» eest maksavad...

Siis saabub politseijaoskonda Maalt suur kast. Kastis on robot, politseirobot. Robot on töökas ning pakatab tahtmisest... Nädalajagu päevi pärast roboti «saabumist» röövitakse kohalikku alkoholipoodi, kuna minategelane on parajasti valves ning jaoskonnas kedagi teist pole, siis saadab ta pikemalt mõtlemata roboti asja uurima...

Asjata, oleks pidanud ennem pisut mõtlema, sest poes läheb laskmiseks! Maffiale selline «isetegevus» ei meeldi ning kohalik maffiaboss otsustab politseijaoskonnas võimu üle võtta...

Lohutuseks võimalikele lugejatele. Tegu pole karmtõsise märuliga, tegu on maheda naljalooga. Väärikas viis on igatpidi õiglane hinne sellele tekstile!

Hallidel aegadel on seda juttu ka Eesti Raadios ette loetud, siis oli pealkirjaks «Politseijaoskond «Marss»».

See eestikeelne tõlge «Päevalehes» oli samuti üsna tore... kahjuks olen ma sellest tõlkest lugenud vaid paari esimest osa, sestab jääb esialgu loetud keeleks vaid vene keel.

Teksti loeti vene keeles

Marsi hundiseadustega pisiasundusse saadetakse Maalt katseeksemplar politseirobotist. Muidugi ei ole keegi küsinud kohalikelt politseinikelt (neid on neli - korrumpeerunud pealik, suurlinnast lahkuma pidanud jutustaja, üks vana joodik ja üks arengupeetusega noormees), kas neil seda üldse vaja on. Kas saab neile pahaks panna, et politseinikud kirbukirjas manuaali lugeda ei viitsi ja on rahul, kui avastavad, et robot on eeskujulik koristaja ja kraamija.

Ühel õhtul saab politsei hädaabikõne viinapoest, mida röövitakse. Mis on imelik, sest sellele pakub katust hiinlane Joe ja tema asi peaks olema selle turvalisust tagada. Aga kuna juba kõne tuli, peaks reageerima. Keegi minna ei viitsi ja nalja pärast saadetakse robot.

Minu arust pööraselt lõbus (kuigi inimohvritega) lugu, mis on lisaks väga hästi jutustatud.

Eesti Päevalehes lõppes jutt 1995. aasta numbris 140.

Teksti loeti eesti keeles
x
Erkki Toht
24.09.1974
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustust:

 

Romaan tuleviku ühiskonna superkurjategijast, kellel on oma eetikakoodeks. Lugeja ei saa kuigi palju teada diGrizi isikust. Tema välimus muutub vastavalt sellele kuidas ta uude rolli sisse elab. Ja rolle on mitmeid. Lahtiseks jäävad tema motiivid – igatahes praktilist vajadust kaubamaja või panga röövimiseks ei paista olevat. Üliturvalises ühiskonnas on kuritegusid vähe ja ka kurjategijaid vaid käputäis. Võib-olla seisneb peategelase isikupära ja suurus selles et kurjategijad on haruldased nagu pandakarud.
 

Teksti loeti eesti keeles

Peategelane on poiss, kelle vanemad on koolist ära võtnud ja maale viinud. Elavad kolmekesi maal, isa kasvatab aias mingeid taimi, ema püüab poissi kodus õpetada. Poisile meeldib üks puu, mis pole tavaline puu. Pastoraalne ulme.
Teksti loeti inglise keeles

 

Tegevus toimub New Yorgis täpsemalt määratlemata tulevikus. Protagonist Jon Venex on veekindel robot, mõeldud töötama ookeani põhjas. Jon on parasjagu tööotsinguil. Seadused ja aeg on robotite vastu karmid, enamus inimesi vihkab neid.

Teksti loeti inglise keeles

Lugu kahest tehnikahuvilisest kutist kes ehitavad ülikiire lennumasina. Masin pole veel päris valmis kui nende lähedale põllule kukub meteoriit jne. Igatahes aitab taevakivi kuidagi tulevikku ette näha ja poisid saavad aru et tuleb kiirustada.
Teksti loeti inglise keeles

Algis Budrys on välisleedu ulmekirjanik, kes kirjutab inglise keeles. Jutu The Barbarians tegevus toimub täpsemalt määratlemata tulevikus pärast USA lagunemist. Tegevuspaik on Põhja-Ameerika Idarannik ja selle lähim ümbrus. Idarannikut kontrollib aadlimeeste liit Rannikuliiga, mis sõdib kusagil läänes asuvate "barbaritega". Peategelane on noor aadlimees Giulion Geoffrey, kes loo alguses on Rannikuliiga mingi üksuse tankikomandör.
Teksti loeti inglise keeles

Tegevus toimub Marsi ja Jupiteri vahelises asteroidide vöös. Pisut muinasjutu sugemetega ulmeline jutt asteroididel väärismetalle jahtivast mehest.
Teksti loeti inglise keeles

 
Kogumikus on 19 HPL teksti, millest kolmele (Koer, Kummaline kõrge maja udus, Pickmani modell) on see esmailmumine eesti keeles. Ülejäänud lood on varem ilmunud kas Marduses, Pimeduses sosistajas, Süngetes varjudes, Varjus aja sügavusest, Liivimaa Kulleris või Reaktoris. Dunwichi õudus on ilmunud Põhjanaelas, kuid mitte terviktekstina. Tegemist võiks olla kirjaniku ühe eluperioodi tekstidega, nagu koostaja järelsõnas mainib. Nimelt olevat Cthulhu kutsesse koondatud HPL elu viimase 11 aasta olulisemad tekstid. Kõik pikemad tekstid kogumikus ongi kirjutatud sel ajavahemikul. Seda aga ei saa öelda lühemate tekstide kohta, mis sageli on kirja pandud varem.
 

 
Kogumikus ilmunud lugude tegevus toimub enamasti Uus-Inglismaal, mõnikord Euroopas, Atlandi ookeanis või mujal. Sage motiiv on kogukonna allakäik. Ka inimese vaimset murdumist või teisenemist tuleb tihti ette.
 
Teksti loeti eesti keeles

Kuigi omal ajal "Pickmani modell" ei pääsenud kogumikku "Pimeduses sosistajad", on ta nüüd ikkagi eesti keeles olemas ja kättesaadav. Teatav sisendusjõud on lool olemas.
Teksti loeti eesti keeles

Nüüd siis on eesti keeles olemas kaks tõlget - Mario Kivistiku tõlge, mis ilmus 1993. aastal Põhjanaelas ja Silver Sära 2017. aastal trükivalgust näinud versioon. Mina lugesin Sära tõlget. Charles Lambi moto on kenasti olemas, tekst on ilmunud täispikkuses ja kohanimesid pole eestindatud.
Teksti loeti eesti keeles

Sarnane juttudele "Rotid müüri taga" ja "Luuriv hirm", kuna kõik nad räägivad ühe perekonna allakäigust, kusjuures sarnane on ka see, et allakäigu põhjustab alati väline sekkumine, mitte loomulik areng vms.
Teksti loeti eesti keeles

Peategelase, kelle silme läbi juhtunut näidati, maailmavaade oli nii tõsine, et hakkas teisest otsast tunduma koomiline, mis omakorda vähendas loo tõsiseltvõetavust pisut.
Teksti loeti eesti keeles