Kasutajainfo

Tarmo Pyykkönen

Teosed

· Roman Podolnõi ·

Vpervõje

(jutt aastast 1962)

ajakirjapublikatsioon: «Znanije – sila» 1962; nr 11
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Esmakordselt»
«Noorus» 1974; nr 9
antoloogia «Diogenese latern: Valimik nõukogude ulmejutte» 1976

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
9
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.75
Arvustused (12)

Jah. Vingelt mõnusad on need Rossohhovatski lühilood. Ilmselt selle Diogenese laterna ühed paremad. Antud jutt siis sellest, kuidas üks sell püüab veenda oma suguharu hobusekasutamise kasulikkuses. Väärt lugu.
Teksti loeti eesti keeles

Selle jutu moto avab kogu tsükli olemuse... õigemini moto autorlus, et vist Wiener. Podolnõi oli ajaloolane ning see on enamvähem kogu ta ulmeloomingus tunda... sari "Pseudoajaloolised lood" mängibki sellel noodil, et tuntud isikute (või leiutiste) ajaloo vähetuntud aspektid. Et kus see ulme on? Ulme ongi selles, et tegelikult seda kõike siiski (vist?) polnud... aga profesionaal Podolnõi rekonstrueerib ajastu ja isikud sedavõrd geniaalselt ning nõnda nappide vahenditega, et hakka või uskuma. Antud lugu on siis teaduslik-tehnilisest progressist... hobuse kodustamisest... ning konservatiivsemate isikute survest värske mõtte kandjale. Ajaloolises plaanis jääb tagurlane alati kaotajaks!
Teksti loeti eesti ja vene keeles

Hästi loetav lugu, aga ei midagi eriti üllatuslikku ega vaimukat. Avaldamisaastal kindlasti uudne ja lööv. Jääb alla Podolnõi parimatele.
Teksti loeti eesti keeles
x
Olev Toom
14.06.1955
Kasutaja rollid edit_authors
Viimased 25 arvustust:

Jutt Susan Calvinist (jah, lugesite õigesti). Ja siis muidugi robotitest ja kellestki veel. Kuid ega peale nimede muud pole. Oleksin pannud "kolme", kuid tekstis leiduva aritmeetikaülesande esitus võttis palli maha.
Teksti loeti vene keeles

Piloot Pirx -- nüüd küll juba üksjagu aega kapten Pirx -- on just jõudnud oma laevaga Marsile, sealsesse uurimisjaama varustust vedama. Ta arvab küll, et kauaks seda tööd enam ei ole, kuivõrd parajasti lendab Maalt Marsile kolm "sajatuhandelist" -- 100 000-tonnise massiga uut laeva, mis usutavasti tõrjuvad Pirxi Cuvier' sarnased 10- kuni 20-tuhande tonnised mingeid kõrvalülesandeid tegema.
 
Esimene, Ariel, saabub ja ... kukub segastel asjaoludel puruks. Moodustatakse uurimiskomisjon, kuhu ka Pirx satub. Edasist ma ümber ei jutusta.
 
Suure osa tekstist võtab enda alla Pirxi mõtisklus teemal "Marss tõmbas meid kõiki lohku", mis usutavasti on ajendatud 60. aastatel Marineride tehtud piltidest. See pani mind mõtlema "kolmele", kuid las' olla ka Pirxil ... või Lemil... õigus oma arvamusele, nii et lugu saab "nelja".
Teksti loeti vene keeles

Ats Miller on kõik vajaliku juba öelnud. Mul tekkis romaani käestviskamise soov 48. leheküljel 179-st. Kuid (lühi)jutt on endiselt vapustav.
Teksti loeti inglise keeles

Samanimelise pikema romaani (vt.)  "scale model", ja kindlasti on sel lühiduse väärtus. Lahingu kirjeldus on täitsa loetav, kuigi bojevikud mulle väga ei istu.
Teksti loeti inglise keeles