Kasutajainfo

Kirill Jeskov

16.09.1956-

Teosed

· Kirill Jeskov ·

Deža vju

(lühiromaan aastast 2001)

ajakirjapublikatsioon: «Jesli» 2001; nr 7 [pealkirjaga «Dežavju»]
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Deja vu»
antoloogia «Täheaeg 6: Pika talve algus» 2009

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
2
2
0
0
Keskmine hinne
3.8
Arvustused (5)

See lühiromaan jaguneb kaheks osaks. Esimene osa, mis kirjeldab mingi nohikust teadlase elu, eelkõige aga kuidas ta arvutimänguga aega surnuks lööb, ja eriti pikad lõigud sellestsamast arvutimängust endast, mis meenutas kõige ilgemat tolkinistlikku oksendust, oli lihtsalt rämedalt tüütu. Vahepeal ilmus välja mingi samasugusest nohikust sõber ja kaks luuserit hakkasid tegelema - millega? Õige, maikaväel viinavõtmisega vene kirjanduse parimas vaimus.

Korraga lõppes see jaburdus aga ära ja nohiku tegemised alternatiivreaalsuses, kus NSVL õitseb täies oma jälkuses edasi, õieti selle vastikult tuttava reaalsuse kirjeldused, olid juba hoopis teisest puust. Teine osa lühiromaanist tõstis hinde kõrgemale - see alguspoole võimatult nilbe arvutimängu ümberjutustus oleks täpselt kahe punkti vääriline olnud.

Tõlge või toimetamine olid pisut kummalised, ohtralt esines kas näpuvigu või siis lausa teadmatusest sisselipsanud lohakusi. Doblatov (peab olema Dovlatov), Maklin (MacLean), kummaline sõna "šizdets" jne.

Lõppkokkuvõttes polnud lugu paha ja ka esimese osa maailma igavaima arvutimängu ümberjutustusel oli oma mõte. Päris viievääriline lugu loomulikult siiski pole, aga selline tugev "neli" küll.

Teksti loeti eesti keeles

Strossi loo (mida lugesin aastate eest ühest blogist, millele siis "viie" panin, ent ainult "Täheajas" sisaldumise tõttu üle ei lugenud) kõrval kindlasti antoloogia tugevaim lugu.

See arvutimängukirjeldus oli ehk tõesti veidi venitatud... ja millegipärast näib olevat kombeks, et kui kirjutatakse arvutimänguteemalist ulmet, on tekstis kirjeldatud mäng tingimata mingi klišeeline "mõõga ja maagia" laadis asi... (nagu Landogardneri liinis Tad Williamsi Otherlandis) ehkki mänge on ju igasuguseid. Hetkest, kus Viktor mängu kaudu paralleelmaailma satub, läheb lugu muidugi paremaks.

Teksti loeti eesti keeles

Selline kummaline lugu, pool arvutimängu ümberjutustamist, pool sotsrealismi, nii Nõuka-aegset kui tänapäeva. Mõõga ja maagia maailmas toimuv klaviatuuriklõbistamine polnud sugugi halvasti kirja pandud, kuid see ei tähenda, et seda ka põnev lugeda oleks olnud. Igasugused hit pointid ja inventory uurimised muutusid suhteliselt kiiresti tüütuks ning paratamatult hakkas tekkima küsimus, kuidas selline üsna amatöörlik fan fiction üldse paberikandjal ilmuda sai. Õnneks lülitas autor mingil hetkel ümber ning pildikesi alternatiivsest Nõukogude Venemaast mõjusid üsna ehedalt. Võib-olla isegi hirmutavalt. Kuidagi õnnestus kirjanikult ka eelnev arvutimäng sellesse põimida ning lõpptulemus polnudki kõige hullem. Kahjuks ka mitte kõige parem. Hinne jääb selle tõttu kuskile tugeva kolme ja nõrga nelja vahele. Ümardatakse küll ülesse poole, kuid ma teen erandi. Kolm
Teksti loeti eesti keeles

Minu jaoks ei kujunenud sellest loost tervikut. Olid täiesti eraldi peatükid, mis üksteisega ei haakunud. Eriti langes ansamblist välja 2. peatükk, mida oli lausa piin lugeda. Lõpp läks päris huvitavaks kui tutvustati "hiilgavat" Nõukogude ühiskonda Andropovi juhtimisel. Huvitav, aga nagu juba mainisin, oli täiesti "omaette ooper".
Teksti loeti eesti keeles

Jah, jutustus on väga hakitud ja kõige paremat hinnet ei vääri seepärast kuidagi.
 
Antakse edasi kaks alternatiivset 1997. aasta 7. novembri pildikest. Esimeses saab minategelane kokku USA ülikoolist laekunud ammuse sõbraga, võtab temaga koos öö otsa viina ja targutab. Sõbral on kaasas aspiranditibi, kes jääb episoodiliseks tegelaseks. Teises (palju paremas) läheb minategelane sama sõbra juurde, kes töötab sotsialistlikul kodumaal instituudi juhina, palub talt veidi tööalast abi ning osaleb pärast revolutsiooni aastapäeva tähistamises. Tutvub seal aspiranditibiga ja läheb tollele ööseks külla.
 
Lisaks jutustatakse ümber Tolkieni pilastavat arvutimängu, mille erinevaid salvestusi (ja sellega koos süžeeliine) minategelane lappab. Kui nüüd selle loogikaga kaasa minna ja arvata, et kaks väga erinevat revolvripüha on ühe ja sama väga komplekse arvutimängu erinevad süžeeliinid, tekib küsimus mängijast. Ju selleks on aspiranditibi ning ringi kuukavad teaduste kandidaadid ja doktorid NPC-d.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2019
mai 2019
aprill 2019
märts 2019
veebruar 2019
jaanuar 2019

Autorite sildid: