Kasutajainfo

Poul Anderson

25.11.1926-31.07.2001

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Poul Anderson ·

Cold Victory

(jutt aastast 1957)

ajakirjapublikatsioon: «Venture Science Fiction» 1957; mai
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Külm võit»
autorikogu «Taevarahvas» 2008

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
4
3
0
0
Keskmine hinne
3.889
Arvustused (9)

Armas jutuke samast stiilist, mida esindab Algernonis "Pikk vahikord", end veidikene vähem patriootlikus vormis. Tegemist on keeruka poliitilise konfliktiga ja tolstoiliku vaidlusega teemal, kas üksikisikud suudavad ajaloo käiku mõjutada, ning kui suudavad, siis mil määral. Selle demonstreerimiseks kirjeldatakse tulevikus planeedil Maa valitsevat olukorda, kus üks kosmoselaeva kapten päästab maa tuumasõjast. Aja järgi võiks oletada, et teosel on mingid sugulussidemed Asumiga või ehk mõne muu ennustamisteosega. Samas tõestab ta, et Tolstoi ideedel "Sõjas ja rahus" on kandepinda vaid siis, kui massid on piisavalt suured - nagu Asumis kasutada - ja et pisemate inimhulkade puhul on isiklikud suhted liialt olulised. Nii et tekib nagu pea alati statistiliste nähtuste puhul ihalus lõpmatult suure hulga järele...
Teksti loeti inglise keeles

Esimesel lugemisel mingist nõmedast baarileti-antoloogiast see üldse ei istunud... nüüd tagantjärele on see puändile ülesehitatud jutt vendadest Robert ja Benjamin Crane´idest ikka üsna super... tekivad assotsiatsioonid "Mu ülima sihiga". Kirjutage rohkem minajutustusi! Teemaks taaskord tulevikusõda... kolooniate iseseisvumine jne.
Teksti loeti inglise keeles

Jutt polnud ju nii eriti vilets, kuigi sama puänti kasutas näiteks juba ka Clarke oma märkimisväärselt sarnase lavakujundusega loos "Hide and Seek" (1949).

Tõlge on aga ootuspäraselt äbarik.


  • (Kaitse)kiiver - kas keegi on kunagi midagi kuulnud ründekiivritest?

  • "...kui iseseisva Maa merevägi, mis koosnes Päikesevalve kinnivõetud üksustest, poleks samuti jäänud ustavaks humanismile. Selle komandör admiral K`ung..." - järgmises lauses selgub loomulikult, et tegu oli kosmoselaevastikuga.

  • "Noor Maa ohvitser ajas end sirgu tähelepanust..." - no tule, taevas, appi!!

Näib, et tõlkija on jätkuvalt suuteline ükskõik mis absurdsust kirja panema ja ükski kelluke ei hakka hoiatavalt helisema...
Teksti loeti väga äbarikus eesti keeles

Lugu on küll iseenesest äge, kuid taust jääb suhteliselt suures osas mõistetamatuks. Ning niimoodi eraldi võttes on tegemist üsna tüüpilise kosmosesõja kirjeldusega, mis ei paista millegi erilisega silma. Võimalik, et kui peaksin kunagi lugema sarja tervikuna, siis mu hinnang paraneb, praegu aga jääb hindeks "kolm".
Teksti loeti eesti keeles

Alguses mulle see lugu kohe üldse ei istunud. Istub mingi seltskond baaris ja vaidleb mingi teema üle. Liitub nendega üks tegelane, kes väidab, et suudab seltskonda vaevanud probleemile natuke valgust heita. No kohe kuidagi ei kutsunud lugema. Kuidagi natuke liiga kuiv ja targutav tundus. Õnneks sundisin end ning lõppkokkuvõttes ei pidanud ka väga pettuma. Idee pole küll kõige originaalsem, kuid teostus muudab selle loetavaks. Vähemalt selle osa, mis ei seostu kõrtsiga. Neli
Teksti loeti eesti keeles

Selline ilma munadeta jutt, millel justkui polekski midagi viga, millel aga on huvitavuse tase täpselt samal levelil Arnold Rüütli kõnede kogumikuga. Heinleini "Pikk vahikord", justkui samal teemal, on otsekui teisest maailmast. Pateetiline, õõnsast patriotismist punnis, kaugelt läbinähtav ja nii kuradi töötav et 30 aastat peale esmalugemist on seda ikka ja jälle mõnus kätte võtta. Andersoni pongestusega on aga see lugu, et lugedes ma ei saandki aru kes on head ja kes pahad, mingid humanistid, mingid mässajad...Kõik sebisid kuskil ringi ja tahtsid midagi korraldada, mida nimelt, sellest ma ei saandki aru ja kuna jutt oli selline suvaline soga, siis ei viitsinud selgeks tehagi. Puänt oli ka...nojah. Peategelane polnud mitte see keda kõik arvasid, vaid hoopis iseenda vend... Haigutus, järgmine jutt palun...
Teksti loeti eesti keeles

See lugu ei haaranud mind kaasa. Ei suutnud äratada ei empaatiat ega uudishimu. Ei positiivseid ega negatiivseid emotsioone.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2021
november 2021
oktoober 2021
september 2021
august 2021
juuli 2021

Autorite sildid: