Kasutajainfo

Poul Anderson

25.11.1926-31.07.2001

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Poul Anderson ·

The Fatal Fulfillment

(lühiromaan aastast 1970)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1970; märts
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Täideläinud saatus»
autorikogu «Taevarahvas» 2008

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
4
3
1
0
0
Keskmine hinne
4.375
Arvustused (8)

Maailma ähvardab epideemiline skisofreenia või midagi selletaolist. Peategelane Bailey on üks neist, kes püüab probleemile mingit lahendust leida. Seda üsna ebamäärase arvuti abiga käivitatud protsessi kaudu, milles käiakse läbi mitmeid tulevikustsenaariume (orwellilik jälgimisühiskond arenenud ümberkasvatusmeetoditega, hedonistlik kooslus kus kõikvõimalikud hälbed ja vähemused on oma eripärast leivateenimise vahendi teinud, wellsilikud "eloid" vs. metslased jm.)

Lugu on väga uue laine vaimus kirja pandud (ja raskevõitu lugeda) kuid erinevalt paljudest uue laine autoritest teab Andersoni pea väga hästi, mida käed paberile jäädvustavad. Hea jutt, seda eelkõike trippidel (muuks ei oska ma neid fragmente nimetada) toimuva ja kujutatu tõttu.

Teksti loeti inglise keeles

Kõige parem jutt "Taevarahva" kogumikus. Tegelikult sama teema, nagu ULG romaanis "The Lathe of Heaven", aga oluliselt paremini teostatud.
Teksti loeti eesti keeles

Alguses tundus tekst nagu hullu hobuse unenägu, ent lõpptulemus oli enam kui selge. Huvitavaid ideid sisaldav lugu, mis ei pälvi mult kõrgeimat hinnet vaid teatud raskepärasuse tõttu. Andersoni seisukoht, et täiuslikku ühiskonda pole olemas, saab siin üle korratud... samuti on loos mõned lõbusad detailid, nagu holokausti eitav psühhiaatriarobot.
Teksti loeti eesti keeles

Väga lahe lugemine: mõned pildikesed panid mõtlema, teised ajasid lihtsalt naerma.

Liigitaksin selle loo poliitilise ulme hulka, sest autor käsitleb väga mitmeid sotsioloogilisi probleeme, pakkudes välja vägagi intrigeerivaid lahendusi. Igatahes mõtisklemist jätkus pikemaks, kui üheks õhtuks.

Teksti loeti eesti keeles

Jutt, mis algab segaselt ning läheb aina segasemaks, kuni kõik saab selgeks. Alguses kohe üldse ei istunud, kuid siis hakkas isegi meeldima. Kavalalt teostatud. Alternatiivsed reaalsused, mis peategelane oma probleemile lahendust otsides läbi pidi elama, olid ikka päris vaimukad. Häiris, samuti, teatav raskepärasus. Kergem toon oleks jutule ainult kasuks tulnud. Neli
Teksti loeti eesti keeles

Mulle eriti "uue laine" tüüpi ulme ei istu, ja see lugu oli ikka ehe "uus laine", koheselt tekkisid seosed mõne Skarabeuse eelmise kümnendi algusotsa teosega ja muidu igasugu vanameistrite toodanguga. Nakkuslik hullumeelsus, mnjah. Samas oli eri stsenaariumid teostatud tõepoolest hästi, eriti nautisin ma lillenuusutajad hipid vs. robustsed vägistajad neandertaalid - stsenaariumi. Anderson kirjutab tõepoolest paremini kui uue laine lugupeetud meistrid Silverberg, Ellison ja teised kes mulle seda lugu lugedes kohe silme ette kargasid.
Teksti loeti eesti keeles

Nõustun täielikult Kristjan Sanderiga, et see on kõige parem jutt "Taevarahva" kogumikus. Meenutas väga tugevalt Philip K. Dicki loomingut ning kuna olen väga suur Philip K. Dicki fänn, siis ei ole kahtlustki, kas see mulle meeldis. Muidugi meeldis. Väga. Selline hästi mõnus unenäolisus ja ettearvamatus.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022
märts 2022

Autorite sildid: