Kasutajainfo

Poul Anderson

25.11.1926-31.07.2001

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Poul Anderson ·

The Horn of Time the Hunter

(jutt aastast 1963)

ajakirjapublikatsioon: «Amazing Stories» 1963; september [pealkirjaga «Homo Aquaticus»]
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Ajasarve hüüd»
autorikogu «Taevarahvas» 2008

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
4
3
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (10)

Seekordne ekspeditsioon, mis kunagist kolooniat külastab, ei ole pärit maalt. Juurte kaudu siiski, kuid põlu all olev galaktiliste kaupmeeste hõim (Kith) eksleb Universumis eksinud kosmoselaevade parvena ringi. Kohapealne planeet on enamjaolt veega kaetud ning kindlal pinnal peale mahajäetud linna ja tolmuks varisenud säilmete midagi mainimisväärset pole. Kuhu ja miks kadusid planeedi asukad on küsimused, millele lugu vastuse annab. Pealekauba saab lugeja mõtteainet teemal, kas mõistus on evolutsiooni tippsaavutus või lihtsalt üks juhuslik ja kasutu kõrvalnähe.

Anderson paistab taaskord silma ähmasusega ning lõigud, mis puudutasid ekspeditsiooni minevikku ajasid mind oma raskestimõistetavusega lausa vihale. Muus osas on jutt nagu tumedates värvides suursugune õlimaal, kuid seos teiste sama sarja lugudega jääb mulle antud hetkel küll mõistatuseks.

Teksti loeti inglise keeles

Aga see fiiling selles loos on super... see Andersoni maalitud fragmentaar-dekadentlik uimasusühiskond on mind lummanud juba 93. aastast:) Ilmselt on see jutt, mida olen 12 aasta jooksul enim üle lugenud ja uuesti üle lugenud jne... Miljöö on lihtsalt nii lummav! Ning Maurai & Kith on jätkuvalt Andersoni parim sari.
Teksti loeti inglise keeles

Autor vürtsitab seda muidu üsna mittemidagiütlevat jutukest järgmiste teemadega: valguse kiirusel rändamise probleemid, homo sapiens`i võimalik areng ning kättemaksu ja andestamise igavene dilemma.

Paraku ei tundunud ükski teemakäsitlus paeluv ega mõtlemisainet pakkuv. Pigem oli kogu lugu kergelt ebausutav. Kuid midagi seal siiski oli, seetõttu hindeks "neli", kuigi pika miinusega.

Teksti loeti eesti keeles

Sümpaatne jutt aga mõni asi jäi sel kombel segaseks, et ma ei saanud aru, kas see oli taotluslik või magasin ise midagi maha. Viimases ei oleks midagi imelikku. Esimene kord hakkasin seda lugema hajameelselt ja olin ühtäkki ikka väga üllatunud, kui nägin, et jutt juba läbi. Need paar liini, mis mind huvitama olid hakanud, jäid vastuseta. Nüüd üle lugedes oli aega rohkem ja meeleolu sobivam, detailid läksid paika, tekkis meeldiv tervik, aga pealkirjas nimetatud asja olemusele ei saanud ikka pihta.
Teksti loeti inglise keeles

Maandub rühm kosmoserändureid mingisugusel planeedil, mis kirjade järgi peaks olema asustatud. Aga ei ole, vähemalt sellises mõttes mitte, mis nemad ootasid. Üks asi viib teiseni ning üsna pea seisavad kaks erinevat kultuuri kokkupõrke lävel. Idee pole kindlasti kõige säravam, aga mõningad mõtted, mille üle autor mõtiskleb, on üsna huvitavad. Sellest hoolimata jutt väga põnev ei ole. Eelkõige just sihilikult uimerdava stiili pärast. Peaks olema lüüriline, aga ei ole. Andersoni kohta ikka üsna keskpärane. Kolm
Teksti loeti eesti keeles

Kuulge, see oli mingi imelik möga ju. Mingid kosmilised juudid, mingid läbinähtavad "mõistatused" (veeplaneet paari saarega, kolonistid kadund, nende asemel aga ujulestade ja lõpustega humanoidid, ei tea küll kuhu kolonistid kadusid, no ei murra kohe kuidagi sellist pähklit lahti), aeglane heietav jutustamislaad jne. Dekadentsi ja tumedaid värve oli siin samapalju, kuipalju uuel "Algernonil" lugejaid - vajalik on nanoskaala.

Aga noh, eks ta jutuna kogumikus läbi sai loetud. Tegelikult olen ma seda kunagi varemgi teinud, igasugused mälestused esimesest korrast aga puudusid ja nüüd värskelt ülelugenuna saan ma ka aru, miks.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2021
november 2021
oktoober 2021
september 2021
august 2021
juuli 2021

Autorite sildid: