Kasutajainfo

Poul Anderson

25.11.1926-31.07.2001

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Poul Anderson ·

Eutopia

(jutt aastast 1967)

eesti keeles: «Eutoopia»
autorikogu «Taevarahvas» 2008

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
4
7
1
0
0
Keskmine hinne
4.25
Arvustused (12)

Anderson mängib taas (alternatiiv)maailmadega ning seda ajaloole toetudes. On igavene hulk maailmu ning igaühes neis on ajalugu oma teed läinud.

Loo peategelane on pärit rangel loogikal baseeruvast hellenistlikust maailmast, kus Aleksander Suur elas kõrge vanuseni ning viis oma suured plaanid lõpule. Selles maailmas leutati ka see aparaat, millega saab rännata erinevate maailmavariantide vahel.

Jutu tegevus toimub aga variandis, kus Atilla jätkas oma võidukat retke veel pikalt ning lõpuks jõudsid eurooplased ka Ameerika mandrile, indiaanlastevastast genotsiidi ei toimunud ning Ameerika on sihuke rahvuslik-klanniline liitkonglomeraat. Tehniline areng on üsna segane: ühelt poolt metsik loodus ning hobused, teisalt helikopterid ja kosmoselennud... lühidalt võimalikud on variandid.

Lisaks huvitavale maailmale on jutus pingeline intriig ning krõbe puänt. Mulle Andersoni lood meeldivad ning sihukesed iseäranis. Kes julgeb väita, et see meie reaalne ajalugu see kõige õnnelikum, optimaalsem ja täiuslikum variant on?

Teksti loeti inglise keeles

Vist lobisen midagi olulist välja, aga minu meelest juttudelt, mille puänt rajaneb kellegi omasooiharuses (äärmiselt rõve sõna), kaksab loo kirjutamisest möödunud aeg hammastega isukalt tükke küljest ära. Ositi analoogiliseks näiteks ajale jalgu jäämisest oleks Theodore Sturgeoni "The World Well Lost". Teine moment, mis loo juures mind ennast häiris oli ülemäärane ähmasus - näiteks kirjeldatud maailma altrnatiivsust ma kõigis detailides ei mõistnudki, eelmine arvustus on selle koha pealt abiks. Aga muidu, tavaline (st suht hea) Andersoni tase.
Teksti loeti inglise keeles

Makedoonia Aleksandr ei surnud noorena, vaid ehitas Impeeriumi väärikalt lõpuni; hellenism õitses kristlust ei tekkinud ja 2000 aastat tagasi pandi nii alus kreeka teadusele, mis kolonistid peagi maailmaruumi lennutas. Ülitsivilisatsioon on aga hakanud uurima teisi ajavoole, kus ajalugu teisiti kulgeb ja otsima nendest värskendust enda omale... Päris rahul oma ühiskonnaga need kreeklased ei ole - näikse, nagu areng on nüdinud ära midagi väga loomulikult inimlikku.

Ühes teises ajavoolus peategelane seiklebki -tunduvalt barbaarsemas, kui näit, meie oma - ent ainult pealtnäha. Ameerikas elavad ungari ja skandinaavia väljarändajad, kõrvuti indiaanlastega. Ometi pakub see maailm kreeklastele huvi, rafineeritust on siin vähem, reaktsioonid loomulikumad.

Võrdlemisi geniaalne jutt, enne mille viimase sõna lugemist, oleks hindeks olnud "neli". See viimane vint, veel miski tasand, mis seni puudu oli ja loo kirjutamise mõtte ähmaseks jättis, see viimane sõna, ei luba kuidagi alla "viie" hinnata. Alguses aga tuleb tõesti huupi mõistatada, millest jutt käib.

Teksti loeti inglise keeles

Hea lugu just tänu puändile. Hindan kirjaniku oskust pinget tekitada, seda hoida ning lõpus veel mingi üllatav keere loole sisse tuua. Ma poleks iial arvanud, et see vane hellen just selle pärast nii hirmsasti põgeneb. Igadahes muigama võttis ning tuju tegi paremaks.
Teksti loeti eesti keeles

5 saab see Turtledove´i alt.ajaloo antoloogiast ja enne seda Ellisoni "Dangerous Visions´itest" loetud tekst igatahes. Minu peamine emotsioon seda lugedes oli naer. Minu meelest on sel SEL teemal üks humoorikamaid tekste maailmas...
Teksti loeti inglise keeles

Tegelikult ei loksutanud mind utoopiaelanikust peategelase seksuaalsed kalduvused ega puänt, vaid tegevusmaailm (mitte Eutoopia, see teine muidugi) ja loo aegumatu ideoloogia. Ehk siis: hoolimata kõigist negatiivsetest joontest, nagu sõjakus, julmus, jne. on inimene inimene ainult oma praegusel kujul ja teda ei pea mitte bezatreerima, suruma "mõistuspärastatud" "ideaalühiskonda" jne. Ja kui õnnestuks ka rajada utoopiaühiskond, oleks elu selles lõppkokkuvõttes mõttetu ja igav.

Kahju, et autor sellest viikingite-ungarlaste-türklaste valitsetud Ameerikast rohkem ei kirjutanud, sümpaatne maailm...

Teksti loeti eesti keeles

Tõepoolest, ka minu meelest oli stoori raamatus palju segasemalt kirja pandud, kui siinses esimeses arvustuses.

Puänt oli mage, tõeliselt mage. Aga veel magedamaks tegi selle Poul Andersoni "järelsõna", milles ta üritas end välja vabandada, et sellise jutu üldse kirja pani. Vähemalt selline mulje jäi.

Lõppkokkuvõttes teenis lugu kolme välja kasutatud kirjandusliku võtte eest: võtta tegelane ühest alternatiivmaailmast ja asetada ta teise, kusjuures kirjeldada näpuotsaga juurde ka meile tuntud uuemat ajalugu ning näidata seda peategelase vaatevinklist kõige hullema reaalsusena.

Teksti loeti eesti keeles

Päris huvitav puänt, mis kahtlemata oli kaugel kirjutamise aastal 1967 kõvasti šokeerivam, kui poliitkorrektsuse krampides väänleval tänapäeval, kus praktiseerivat pederastiat surutakse lausa riiklikult peale. Puänt polnud tülgastav, tülgastav oli autori vabandus jutu järel, miks ta ikkagi sellise puändiga loo kirjutas ja kuidas sellesse suhtuda tuleks. Mida sa vabandad, lugu on lugu. Kirjeldatud alternatiivmaailm jäi ka mulle suht segaseks, sioux-indiaanlasi ja madjareid-türklasi kokku panna tundus esmapilgul ikka väga üllatav, kuigi järele mõeldes, tegelikult on neil hobuserahvastel paljutki ühist. Peategelase heietustest muude alternatiivsuste vahel rändamisest aga paraku sama selge mulje ei jäänud, vaid see kippus kohati mulinaks muutuma. Aga noh, ootamatu puändi eest - mida ma olin kunagi lugenud, mida aga ei mäletanud üldse ja mis isegi kergelt üllatas, kuigi kõik märgid sinnapoole viitasid ammu, näituseks keeldumine müramisest hõrgutava teenijatüdrukuga jne. - selline keskmine "neli" on paras hinne.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2022
aprill 2022
märts 2022
veebruar 2022
jaanuar 2022
detsember 2021

Autorite sildid: