Kasutajainfo

Henry James

15.04.1843-28.02.1916

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Henry James ·

The Turn of the Screw

(romaan aastast 1898)

ajakirjapublikatsioon: «Colliers» 1898; 27. jaanuar - 16. aprill
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Kruvi keere»
««Loomingu» Raamatukogu» 1993; nr. 14-16

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
4
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (6)

Tundub et tondijutte peale minu ja Laur Salundi siin BAASis keegi eriti ei loe. Ripub see raamatuke siin arvustamata pea pool aastat. Või on asi teksti keerukuses?... Henry Jamesi peetakse ju suisa süvapsühholoogilise kirjanduse esindajaks. Ei tea, minu meelest suht lihtne tondilugu... esmapilgul muidugi... tegelikult on sel lool mitmeid allhoovusi, aga on hea et seda lühiromaani saab ka lugeda kui lihtsalt kõige primitiivsemat tondilugu. Kõik need muud kihid on vaid kaevumise küsimus, kes tahab see võtab sügavamalt, kes ei taha (või ei suuda) see rahuldub selle efektse pinnapealse piskuga. Hindan kõrgelt ja kiidan väga. Kes peab lugu sugestiivsest loost, see lugegu... Kes ilgusi ja jälkusi kardab, see ärgu peljaku, tondikirjanduses on see õudus ja õõv enamjaolt üsna sordiini all.
Teksti loeti eesti keeles

Kui mööda selga allajooksvad värinad teid ei sega siis on see lugu psühholoogilise thrillerina suurepärane. Pealkiri sobib vabalt raamatu ülesehituse motoks: vaikselt ja põhjalikult keeratakse pinget kuni katkemiseni ... ja siis veel veidi ... veel veidi .... veel ...
Teksti loeti inglise keeles

Raamatu tagakaanel olev kiidujutt osutus liigselt vahutavaks... värinaid ei tekkinud mingeid, lõpus hoopis küsimus: ja see ongi kõik? Vist oli asi originaali keerulistes sõnapiltides... Niipalju huvi äratas küll, et otsiks tolle LR kuskilt üles. Ehk läheb emakeelsena rohkem hinge.
Teksti loeti inglise keeles

Väga sügav psühholoogiline etüüd. Minu jaoks, nagu olen mitmel korral juba märkinud, on mõjuvamaks osaks õuduskirjandusest see, milles äng tõuseb tegelaste siseilmast. Kõnealuses romaanis on autoril õnnestunud sel teema geniaalselt mängida, entusiasmist õhetava plikakese kujunemine kõike ümbritsevat kahtlustavaks krõõbiks on suurepäraselt edasi antud. Ühtlasi on see vastus küsimusele, mida üleloomulikud jõud ikkagi reaalselt saavad inimesele teha - selles loos saavad küll ja nii mõndagi.
Teksti loeti eesti keeles

Väärt lugu, mida peaks lugema vähemalt iga õuduskirjandusest lugupidav inimene ja ka kõik teised, kellele meeldib suurepärane jutuvestmisoskus ning üha kerkiv pinge. Üldiselt mulle tondi- ja kollijutud ei meeldi, kuid "Kruvi keere" jättis väga hea mulje. Pole seal rõhutud mitte välisele õudusele, vaid sisemisele ning tegelaste käitumine tänu sellele kenasti põhjendatud. Loomulikult annab vaielda selle üle, kas lugu ka õudne oli, kuid ilmselt sõltub see juba lugejatest. Minu jaoks eriti ei olnud, kuid see-eest parajalt pingeline. Neli
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: