Kasutajainfo

Iain M. Banks

16.02.1954-9.06.2013

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Iain M. Banks ·

Surface Detail

(romaan aastast 2010)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
3
0
1
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (4)

Tegemist on Kultuuri-sarja romaaniga. Võrrelduna alustuseks kirjutatud Consider Phlebas`i looga on aeg vahepeal edasi liikunud 1500 aastat. Siin loos on Banks välja joonistanud universumi, milles Kultuur on üks väga paljudest tsivilisatsioonidest. Minu tagasihoidliku lugemuse juures oli vähemalt tsivilisatsioonide tasemete teema uueks nähtuseks. Samuti sellised üldised tsivilisatsioonidevahelised struktuurid stiilis Galaktiline Nõukogu jne.

Banksi stiil on see, mis ühest küljest võib olla ju nauditav: ta viskab lugeja ette (või lugeja nende keskele) terve hulga pusletükikesi, mis igaüks eraldi võetuna ei oma sisuliselt mingit tähendust. Nii hakkab tema lugu otsekui 5000-jupilise pusle ühest suvalisest punktist peale ja ta hüpleb selle pildi raames erinevatesse kohtadesse, ehitades tasa ja targu erinevaid süžeeliine üles. Kui sa oled seda tüüpi inimene, kellele meeldib 5000-tükilisi puslesid kokku laduda, siis võib seegi stiil olla väga viis. Minu jaoks võiks olla asi taandatud 500-tükiliseks. Ehk siis minu peamine etteheide sellele teosele on: liiga palju sõnu. Autor oskab kirjutada, seda kindlasti, aga kas peab siis ilmtingimata lugejat detailidesse uputama?

Surface Detail`i kiituseks. Teema, mille ümber see lugu keerles oli piisavalt huvitav, et jätkata lugemist. Jah - ma keerasid kokkuvõttes ikka kümneid lehekülgi lihtsalt niisama edasi ja võibolla jäi lõpuks mõni oluline detail ka märkamata. Mul lõppeks sügavalt savi... On üks natuke allpool (vist tase 5 või 6 võrrelduna Kultuuri 8. tasemega) tsivilisatsioon, Sichult Enablement (teise sõna tõlkimine jäägu proffidele), milles elab ultra-rikas tüüp Veppers. Too suudab mõrvata ühe talle kuuluvatest võlaorjadest - noore tütarlapse (pikk nimi lühikeseks) Lededje. Aga üllatus-üllatus: tüdruku ajusse on Kultuuri laeva Aru istutanud seadme, mis teeb temast virtuaalse tagavarakoopia ja edastab selle surmahetkel lähimale Kultuuri laevale.

Kuna lugemisrõõmu ei saa ju lõplikult röövida, siis võib öelda, et suur osa loost ongi seotud eluga pärast elu (eestlane vist ütleks Hauatagune Elu; ingl.k. termin Banksil on Afterlife). Erinevatel tsivilisatsioonidel Galaktikas on erinevad Hauatagused. On Taevad, aga on ka Põrgud. Ja paljud arenenud tsivilisatsioonid ei kiida Põrgute olemasolu heaks. Lõpuks otsustatakse pidada maha korralik virtuaalne sõda (War in Heavens), mille tulemus otsustab, kas Põrgu-Pooldajatele jääb luba oma väärastunud hobi edasi pidada või tuleb neil alluda Põrgu-Vastaste nõudmisele Põrgud likvideerida.

Loomulikult segab ennast asjasse Kultuur, mis on küll teadaolevalt Põrgute vastu, kuid ei osale sõjas (otseselt), asjasse saab segatud nii Eriolukordade Sektsioon, erakust sõjalaev, Kultuuri osa mille nimi eesti keeles võiks olla nt. Puhka Rahus :) (ingl.k. Quietus), veidi maniakaalsete kalduvustega sõjalaev Jäädes Väljapoole Normaalseid Moraalseid Piire (Falling Outside The Normal Moral Constraints), trobikond reaalseid, virtuaalseid ja korduvalt reinkarneeritud tegelasi. Aktsioon, suured laevad, kosmoseooper jne. Lõpp pole sugugi ühetahuliselt rõõmsameelne ja õnnelik. Huvitav kindlasti.

Võiks olla 5-vääriline. Kuid nii oli nii vihastamapanevalt raske lugeda, et kättemaksuhimu rahuldamiseks paneks "3". Mis seal`s ikka. Õigluse huvides siiski 4... Sest kõige selle tohuvapohu keskelt aimub ikkagi üks hea raamat.

Teksti loeti inglise keeles

Üldiselt mulle Banks ja tema Kultuuri-sari meeldib. Seekordne on aga nii fragmentaarne ja detailirohke, et lugeda oli piin: jõuad just süveneda võlaorja Lededje ja tema antagonistist peremehe Veppersi tegemistesse, kui kirjanik heidab su ei tea miks ja ei tea kuhu. Mitte üks raas ei huvita ei virtuaalne põrgu ega taevasõda põrgupooldajate ja põrguvastaste vahel. Jama. Kui üle seitsmesajaleheküljelisest raamatust saaks lugeda vaid kolmandiku (Ledeje liini), annaksin hindeks viie. Nüüd mitterahuldav, kaks.

Miks mitte üks. Sest kirjutada mees oskab ja pole põhjust tema teoseid niisama madalalt hinnata kui grafomaanide töid või ulmelist poliitpropagandat.
Teksti loeti soome keeles

Kuna polnud hulk aega mitte midagi kultuurset lugenud, siis haarasin riiulilt pihku juba paar aastat tagasi soetatud "Surface Detail" raamatu. Kultuuri sari on mulle ka seni meeldinud ja ka käesolev raamat ei valmistanud pettumust. Hinde tõmbab antud juhul alla ka teiste poolt kurdetud erinevate liinide üleküllus. Kuid kuna Banksi tase ulmekirjanduses on kõvasti üle keskmise, siis hindeks on pigem "4++"
 
Raamatut soovitaks lugeda kõigil, keda painab küsimus: "Mis Kultuurist edasi sai/saab?". Üldpildile lisatakse päris palju infot, poliitikat ja värve juurde.
Teksti loeti inglise keeles
x
Andres Teeäär
1982
Kasutaja rollid
Viimased 11 arvustused:

Üks lemmikuid Iain M.Banksi Kultuuri sarjas.
Avo andis ligi 20a tagasi sündmustikust väga hea kokkuvõtte. Vaidleks vaid niipalju, et Banks oma teosest ülevaadet ikka ei tundunud kaotavat ja suutis lõpuks pinge päris üles kruvida.
Soovitan kõigile, kes naudivad nii väiksemõõtmelisi kui ka tohutuid kosmoselahinguid.
Teksti loeti inglise keeles

Lugesin kunagi ammu eesti ja nüüd inglise keeles. Originaalkeeles nautisin rohkem. Üks mu lemmikuid Iain M. Banks Kultuuri sarjast.
Lugu Kultuuri parimast universaalsest (mitmeid mänge mängivast) mängurist Jernau Morat Gurgeh, kes psühholoogilise töötlusega meelitatakse juba võidetud mängus petma (saamaks ideaalset tulemust) ja sunnitakse hiljem selle paljastamisega hirmutades Kultuuri eest mingit ülikeerulist (ja mitte selgelt kirjeldatud) Azadi impeeriumi saatust määravat mängu mängima.
Üldiselt väga ladus lugemine, vahepeal läheb küll Azadi sadistlikkuse kirjeldus minu jaoks liiga graafiliseks.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles