Kasutajainfo

Iain M. Banks

16.02.1954–09.06.2013

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Iain M. Banks ·

Against a Dark Background

(romaan aastast 1993)

Hinne
Hindajaid
0
2
1
0
0
Keskmine hinne
3.667
Arvustused (3)

Palgasõdurite rühma juht Sherris on naispeategelaseks ning rühm osales väikeses sõjakeses, milliseid nende koduplaneedil Goltaril ärifirmade vahel alatasa peeti. Sõjast on möödunud aastaid kui ta saab teada, et temale peavad jahti ühe religioosse kultuse liikmed. Fanaatikud peavad Sherrist viimaseks tõkkeks teel nende usu lõplikule võidule. Ta pageb usuhullude eest teades, et ta ainsaks relvaks on Laisa Tapja leidmine. Too on iidse ning ülivõimsa relva viimane eksemplar. Sherris kutsub appi oma endised sõjakaaslased ning koos nendega rändab ta eksootilisel goltari planeedisüsteemil. Otsingud toovad kaasa surma ning hävingut. Lõpuks on Sherris sunnitud tutvuma oma juurtega, st. enda, oma pere ning planeedi minevikuga. Omandatud teadmised muudavad ta elu kardinaalselt....
Millegipärast ei jätnud romaan nii head muljet, kui “Culture”- sarja “Consider Phlebas” ja “The Player of Games”. Mõni teine kirjanik saaks sellise action-teose eest 5, aga Banks suudab paremini kirjutada. Seepärast 4.
Teksti loeti vene keeles

Raamat iseenesest on muidugi hea. Kõikvõimalikud ideejupid ja lahedad situiatsioonid/dialoogid on kõik viimasepeal. Puuduseks on see, et kõik too andekus tervikuna meenutab mõnevõrra yhepajatoitu. Või autori enda sõnade järgi - plahvatust värvivabrikus. Kohe alguses prantsatab lugeja keset tervet hulka kummalisi syndmusi ja situatsioone. Mida siis hiljem kas kommenteeritakse/seletatakse või mitte. Vastavalt sellele kuidas autoril parasjagu tuju on. Yldmulje jääb umbkaudu selline nagu vaadates impressionistlikku maali.. läbi lukuaugu. Ah, mis ma ikka irisen. Nelja on see raamat tegelt väärt kyll.
Teksti loeti inglise keeles

Raamatu peategelaseks on Leedi nimega Sharrow, kes pärineb vanast ning laostunud aadlisuguvõsast. Oma suhteliselt lühikese elu jooksul on ta jõudnud juba päris palju - olnud sõdur väikeses erasõjas, iidsete ja hindamatute obektide otsimisega/varastamisega tegeleva rühmituse esinaine ja ka potentsiaalne massimõrvar. Lisaks sellele on tema suguvõsa naisliin seotud mingisuguse ususekti vastu suunatud veritasuga, mis on nõudnud lõivu mõlemalt poolt. See ei ole muidugi veel kõik. Raamat algab sellega, et Sharrow nimele antakse Maailmakohtu poolt välja küttimisluba. Takogub oma endised kaaslased kokku ning asub põgenema, taibates liiga hilja, et on kisutud julma ja keerulisse mängu, millest pääseda on praktiliselt võimatu. Tegu on suhteliselt paksu ja keerulse raamatuga, mis tõepoolest, nagu üks eelarvustaja väga tabavalt märkis, meenutab plahvatust värvivabrikus. Palju lahedaid ideid ja mõtteid on kokku traageldatud ühtseks tervikuks, mida hoiab üsna nõrgalt koos peamine tegevusliin. See on selle raamatu üks suurimaid voorusi ja ka puudusi, sest lugu ise kipub tihti nende detailide alla mattuma ning muutub triviaalseks. Kogu quest meenutab pigem reisi ümber maailma ning seda ümbritsevat süsteemi, kui võitlust elu ja surma peale. Lisaks sellele arvan ma, et tegelaskujud pole autoril eriti õnnestunud. Kui kõrvalosatäitjad ajavad oma asja ära ning neist saab üle libiseda, siis peategelane, hoolimata oma suurepärasest taustast, jätab uskumatult lolli mulje. Ta astub aukudesse ning komistab lõksudesse, mis paistsid juba miiide kauguselt. Tihti tekkis küsimus, kuidas ta üdse nii kaua elus on suutnud püsida. Mõni teine autor oleks sellise kobamise juba ammu ära karistanud. Ja siis veel see lõpp. Millegipärast arvab autor, et kogu selle settingu juures, vajab raamat ka peakurjamit. Kahjuks on see pahalane sama mannetu, kui terve Sharrow punt üliosavaid palgasõdureid. Banks ise on ütelnud, et see oli tema viimane noorpõlves kirjutatud raamat, mis vajas veel ümberkirjutamist. Võib-olla oleks ta pidanud natuke rohkem pingutama või asja hoopis katki jätma, sest sellisel kujul on see romaan ikka tohutu pettumus. Banks suudab ka paremini. Kolm
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023

Autorite sildid: