Kasutajainfo

Andrus Kivirähk

17.08.1970-

  • Eesti

Teosed

· Elizabeth Kostova ·

The Historian

(romaan aastast 2005)

eesti keeles: «Ajaloolane»
Tallinn «Ersen» 2006

Hinne
Hindajaid
4
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (6)

Ameerika kirjaniku romaani maakeelne tõlge ilmus äsja kirjastuselt " Ersen" , tõlkepealkirjaga " Ajaloolane" .

Romaani võiks laias laastus iseloomustada Dan Browni ja Bram Stokeri sünteesina. Erinevalt esimesest on tegu siiski vaieldamatult lausulmega. Tegevus algab 1970-ndate alguses. Ameerika diplomaadi emata kasvanud ja ajaloohuviline tütar leiab isa raamatukogus patsahkami veidraid kirju tolle kunagiselt sõbralt, inglise teadlaselt Bartholomew Rossilt ning kuueteistkümnendast sajandist pärit raamatu, mille keskel asub draakoni pilt kirjaga " Drakulya" , kõik ülejäänud leheküljed on tühjad, samuti puuduvad kaaneillustratsioonid. Isa tahab tütre kaitsmiseks leiuga seotud uskumatut tõde tema eest vähemalt osaliselt varjata, ent peagi kistakse mõlemad müstiliste sündmuste keerisesse, kus niite tõmbab vampiiriks muutunud 15. sajandi Valahhia vürst Vlad Tepes ehk Dracula...

Selle vägagi omanäolise raamatu tegevus toimub eri ajastutel. Kirjeldatud on nii Rossi jahti Draculale 1930. aasta paiku, minategelase diplomaadist isa ja Ungaris sündinud rumeenlannast ema samalaadset tegevust 1950-ndatel ning tüdruku enda jahti aastakümnete eest kadunud ema otsivale isale. Minajutustaja " eessõna" on kirjutatud aastal 2008 ja aeg-ajalt põigatakse muidugi ka viieteistkümnenda sajandi Valahhiasse. Tegevus toimub vaheldumisi Hollandis, Inglismaal, Prantsusmaal, Itaalias, Ungaris, Rumeenias, Bulgaarias, Kreekas, Türgis, Ameerika Ühendriikides, Sloveenias ja mujal endise Jugoslaavia alal.

Ehkki romaani idee võib tunduda kulununa, jätsid vähemalt esimesed sada lehekülge küll üsna mõjuva ja õõvatekitava mulje. Dracula kirjeldamisel vampiirina ei lähtu Kostova mitte Stokeri romaanist, vaid 15. sajandi Balkanimaade ajalugu puudutavast poolfiktiivsest materjalist, mille puhul ilmselt vaid konkreetse piirkonna ajalugu hästitundvad spetsialistid võivad öelda, kus jookseb piir ajaloo ja autori väljamõeldu vahel. Näide Kostova mõtisklustest: Stalin imetles Ivan Julma, kes omakorda imetles Vlad Tepesit-kas polnud Vlad Tepes siis kurjuse kehastus?

Romaanis kirjeldatakse tegevuspaiku äärmise detailsusega ja ülalkirjeldatud maade õhustik jõuab suurepäraselt lugejani . Lugedes tekkis vaid üks loogiline küsitavus: isegi kui eeldada, et 1950-ndate aastate alguse kommunistlikus Ungaris võis üksikisik omada püstolit ( milles ma sügavalt kahtlen) , siis vaevalt oleks ta saanud seda erinevate tollide kiuste kaasa viia läänebloki maadesse ja Bulgaariasse.

Teksti loeti eesti keeles

Viis eelkõige meeldiva yllatuse pärast. Ei arvanud, et _sellest_ teemast annab kirjutada veel midagi, mis otsest piinlikkust ei tekita. Täitsa huvitav oli. Ja lugeda oli ladus. Natuke seostus Inglite ja Deemonite tipphetketega. Eriti hea oli raamatu algus, see oli mingi sulam kunagistest lemmikraamatutest, mille nimesidki enam ei mäleta. Teadlaste/(kunstnike/kirjanike) tytar avastamas kummalist boheemide maailma, mille väärtused argistest hoopis erinevad... Suurte raamaturiiulite aarete avastamine. Poollapsik kodust põgenemine. Habras armastuslugu verinoore tydruku ja tudengi vahel. Deemon valitud inimesi yhtaegu otsimas ja sama-aegselt neid eemale tõrjumas.. Ma olen sarnaseid pilte kusagilt lugenud, ja kindlasti mingitest headest raamatutest. Vot jah, "Ajaloolane" mõjus mulle nagu "Kaleidoskoop" mõnusatest/põnevatest/lõhnavatest asjadest. Pealegi - mõned inimestevahelised suhted olid raamatus kirjeldatud vapustavalt ehedalt, nagu mitmed tegelaskujudki. Kuigi, jah, paraku, lõpp oli jabur ja neid lohepildiga eriliselt rariteetseid raamatukesi näis olevat ka igal vastutulijal. Aga muidu on mul hea meel, et lugesin.
Teksti loeti eesti keeles

Tõsiselt hea raamat. Kusjuures vahepeal on selline "Gooti horrori" teema ja kohati tõesti tekib endalgi kurikahtlus, et äkki ongi vampiirid olemas. Pärast raamatu lugemist tekkis kohe tahtmine sõita Rumeeniasse või Konstantinopolisse (Istanbul). Super teos, mõnusate ajalooliste ja pseudo-ajalooliste faktidega ümbritsetud "masterpiece". Kindel viis!
Teksti loeti eesti keeles

Alustaks umbes samuti kui Katz -- et esimeseks tuli tahtmine vanduda, et jätke see laibamõnitamine, jälle lüpstakse vaest Vlad Tepesit. Paraku oli selleks ajaks raamat juba meeldima hakanud... Raamatu tugevaimaks osaks saab pidada taustatundmist ja olustiku loomise oskust. Loomulikult oli seal vigu, alates kasvõi esimese arvustaja märgitud relvade väga vabast üle sotsmaade piiride toomisest kuni mängleva kerguseni, millega vanu krüpte lahti murti. Omad vead on ka sisu osas, alates üsna pööraste kokkusattumuste jadast, et lugu paigalt võtaks, kuni natuke mannetu üllatuseni lõpus. Mis kõik kokku aga ei muuda fakti, et teos tervikuna suurepäraseks maiuspalaks osutus. Võrdlust Dan Browniga pean kohatuks, sest tegu on erineva klassi romaanidega. EK ei muuda ajalugu maotuks puntraks, kus tõde ja väljamõeldised läbisegi, ta võtab üsna autentse tausta ja asetab sinna Teivastaja. Ta ei lase peategelastel kapata mingi kunstliku, loogikavaba mõistatuse järel, vaid oskab edasi anda üle aastakümnete, generatsioonide ulatuvat traagilist võitlust kurja jõuga, kel sihtmärgiks valitud inimestega omad plaanid. Samas aga -- kuigi veelkord, pean teose tugevaimaks küljeks just autori teadmisi asjadest, millest ta kirjutab -- ei lasta põnevusel hajuda, kuigi sinna juurde süüakse uskumatutes kogustes head toitu. See viimane ei ole juhuslik märkus, sest vaid korra ei taha tegelastel pakutu (veega segatud lambapiim) alla minna... Üldse on meeleolu vaatamata ohtudele ja mainitud traagilisusele küllaltki helge, inimesed on oma põhiolemuselt head ja abivalmis, kloostrid on võrratud ja maastik vaimustav. Tõeliselt kaasahaarav, ehkki reaalsuses tuleb ahastus peale, kui keegi näitab vanu kive ja vana koli, mida nad andunult seal uurisid...

Kokkuvõtvalt on niisiis tegemist teosega, mida saab julgelt soovitada, kui esmatähtis ei ole pidev andmine ja pikad autentsed kirjeldused ära ei hirmuta.

Teksti loeti eesti keeles

Ideeliselt ja põhimõtteliselt meeldib see raamat mulle väga. Seal on olemas väga palju sellist, millele saab ainult kaasa kiita. Üldiselt hea taustatundmine ja perioodi enesele selgekstegemine (siiski - 17. saj Hollandi kaubavahetus, muide, on väga huvitav teema ning sugugi mitte igav. Piraadid, India, siidikaubandus jms.) Nagu ülal öeldud esines muidugi ka teisi ebatäpsusi, aga see pole ju tegelikult kõige olulisem. Kuigi siin on juttu olnud, et võrdlust Dan Browniga oleks patt teha ning igal juhul on see raamat just eeltöö poolest Dan Brownist üle, siis põhimõtteline sarnasus on neil olemas. Olemuslikult on raamat väga lihtne. Mulle näib, et seda iseloomustab teatud jamesbondilikkus – eksootikaihalus, kokkusattumused, suured varandused, kaunid vaated, head toidud, riigi- ja moraalipiire ületavad saladuste lahendamised, väline butafooria. Lühidalt, kirjanduslikku ambitsiooni jäi justkui väheks ning nt võrreldes «El club Dumas» vms tekstiga, jääb oluliselt nõrgemaks.
Teksti loeti eesti keeles

Dracula on kuri, Dracula on paha, Dracula on võimas, Dracula on päratult rikas. Peale selle on ta ka paras bibliofiil ning see saabki talle hukatuseks, sest oma võimetuse tõttu kogutud raamatuid katalogiseerida, on ta sunnitud abi otsima silmapaistvate ajaloolaste hulgast. Teadlased pole muidugi nõus Vampiiride Isanda teenistusse astuma. Nemad tahavad hoopistükis vaia läbi tema südame ajada. ülimalt absurdne ning banaalne on Kostova "Ajaloolase" sisu, kui see juppideks lahti arutada. Ilmselgelt on autor Draculast väga sissevõetud ning ta üritab oma vaimustust ka lugejatega jagada. Üsna ebaõnnestunult, sest ta ei suuda vereimejate mütoloogiasse midagi uut lisada. Dracula on üks suur klišee ning käitub ka sedasi. Selles osas on raamat piinavalt igav. Asja ei tee paremaks ka Kostova stiil- Meenutused meenutustes meenutavad meenutusi. Ja nii algusest lõpuni, läbi uskumatute kokkusatumuste ja juhuste. Korra ju nii võib, kui midagi muud üle ei jää, kuid lõpmatuseni mitte. Õnneks autoril annet on ning ta suudab enamuse neist lihtsatest lahendustest kenasti sõnavahu alla peita, pakkudes meeliülendavaid kirjeldusi Ida-Euroopa riikidest ning nende kulinaariast. Reisikirjeldusena suurepärane, põnevikuna keskpärane, õudukana väga mannetu. Nõrk neli
Teksti loeti eesti keeles
x
Meelis Friedenthal
1973
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustust:

Kiire ja lobe lugemine. Idee kehade vahel pihustunud isiksustest on hea, küsimus tekib, miks vaid laevad ja Anaander Mianaai seda teed läksid. 
Teksti loeti eesti keeles

Mulle meeldis selle raamatu juures kõige rohkem Hiina kultuurirevolutsiooni kirjeldus ja sellest tulenevad hädad jms. Tehnilised ideed olid ka huvitavad, kuigi kohati panid ka kulmu kergitama. Raamat oli hea, aga mitte väga hea, võibolla tõesti liiga vähe kirjanduslik ning kohati liiga plakatlik. Tegelaste motivatsioonid selleks või teiseks käitumiseks tundusid võõristavad ja kuigi mul Hiina kirjandusega väga põhjalikku kogemust ei ole, siis ma päriselt siiski ei tahaks seda ainult teise mentaliteedi omaduseks pidada. 
Teksti loeti eesti keeles

Jutt on kirjutatud kogumiku seat14c (seat14c.com) jaoks, mille üldine idee on üsna intrigreeriv (lendab lennuk ja satub 20 aastat tulevikku). Erinevad kirjanikud on võtnud ette ja kirjutavad lennuki reisijatest lugusid. See Nancy Kressi jutt jääb aga üsna väheütlevaks.
Teksti loeti inglise keeles

Nüüd välja tuleva filmi sabas võtsin loo kätte. Tõesti hea jutt, võibolla seni loetud Chiangi asjadest meeldis see mulle kõige rohkem.
Teksti loeti inglise keeles

Ma ostsin selle raamatu lennujaamast ja lugesin lennukis ja pärast rongiga sõites läbi. Kindlasti on see üsna korralikult ja hästi jooksvalt kirjutatud, aga sealjuures ma kogu aeg imestasin, et miks ma seda loen. Juba "Tuule vari" mõjus mulle üsna närvesöövalt, aga see veel enamgi. Samas, täiesti ilmselt ei ole ma YA sihtgrupp, niisiis hindeks `neutraalne`.
Teksti loeti inglise keeles

Lugu sellest, kuidas teatud hulk inimesi tajuvad teatud neurooperatsioonide tagajärjel aega teisiti ja mida nad sellega peale hakkavad. Jutustatud tavalise inimese silme läbi. Midagi enneolematut siin pole, aga täiesti loetav lühilugu.
Teksti loeti inglise keeles

Mulle meeldis. Mitte vast viievääriliselt, aga idee poolest küll (ja selle tõttu panen eelmiste arvustuste kompenseerimiseks viie). Ma ei hakkaks vaidlema väga selle üle, kas 19. sajandi alguses oli olemas selline arheoloogiline võltsimisoskus või mitte. Põhimõtteliselt olen nõus, et ei olnud, aga sisuliselt asetub see samasse ritta kui Voinichi käsikiri, Torino surilina, Lügensteine või Ossiani laul. Need on omaette saavutused ja mingis mõttes on nende saamis- ja järellugu omaette väga huvitav.
Teksti loeti inglise keeles

Jah, lugu on hea. Ma ei oska seda kuidagi absoluutskaalal hinnata (kas peakski?), aga omas kontekstis mõjub see tõesti kuidagi eriti ootamatult hästi...
Teksti loeti eesti keeles
7.2013

1q84 on hoolimata kõigist oma puudustest ikkagi hea raamat. Ja puudusi on sel raamatul omajagu. Kõigepealt, muidugi, kohe kätte võttes on aru saada, et tegemist ei tule mingi kiire ja lihtsa lugemisega, inglise tõlkes on üle 1000 lehekülje väikest teksti (mul oli veel mingi üsna nässakas paperback, mis mingi aja jooksul muutus vägagi tülikaks). Eesti avaldamispoliitika juures saaks siit ilmselt oma 10 raamatut. Jaapanis ilmus algselt (2009-2010) kuuldavasti 3 raamatuna. See selleks.

Raamatu tegevus on edasi antud enamasti kahe tegelase perspektiive vahetades (Aomame ja Tenko), vahel harva hüppab fookus mõnele teisele ka. Peamised tegelased on Aomame, kes on Jehoova tunnistajate perekonnast pärinev – mingis mõttes – palgamõrtsukas ja Tenko, kes on matemaatikaõpetaja ja algaja kirjanik. Avaldanud pole ta siiski midagi ning peamiselt tegeleb sellega, et toimetab ja retsenseerib teiste tekste. Juba kohe alguses teeb Murakami selgeks, et 1q84 liigutab meid mingisugusesse paralleelmaailma, kus tegutseb Väike Rahvas, ehk mingid haldjalaadsed olendid, kelle tegevuse motivatsioon ja vahendid on meie jaoks ilmselgelt haaramatud. Mulle näisid need tegelased mingil põhjusel kõige sarnasemana Mononoke Hime metsas nähtud haldjatega (kodama). Kogu raamatu mõte seisneb selles, kuidas Aomame ja Tenko teineteise poole liiguvad ja mis on nende kohtumise tähendus. Vahepeale mahub üsna palju sürreaalset, veidrat, pornograafilist ja isegi piinlikku. Mõistagi palju episoode stiilis, “Ma sõitsin rattaga koju ja viisin koti toidukraamiga kööki. Vares kopsis nokaga aknale ja vaatas mulle oma ümmarguse silmaga otsa. Lasin vee kastrulisse ja panin tulele ning võtsin külmkapist 0.33 purgi õlut. Läksin hämarasse tuppa ning panin mängima 40ndate jazzmuusika plaadi. Istusin diivanil ja rüüpasin lonkshaaval külma õlut, oodates, millal vesi kastrulis keema läheb.” Lisaks jazzile on olulisel kohal mõistagi ka Euroopa kirjandus ja klassikaline muusika ja just sellisest teise kultuuri kaugusest. Mitmes mõttes on see võibolla isegi raamatu kõige huvitavam vaatepunkt.

Teksti lugeda on hea, tegevus viib pidevalt edasi kuid on samas kohati üsna etteaimatav. See ei ole muidugi puuduseks, hea esituse korral on see pigem pinget tõstev ja lugejat kaasa tõmbav. Raamatule mõjub kõige halvemini (minu arvates) hoopis mingi kirjanikupoolne otsustamatus, millist teksti siis ikkagi kirjutada. Pärast selle läbi lugemist jäi mõnetine nõutuse tunne. Ühest küljest on tekst küll pikk, aga ei mõju samas eepiliselt, teisest küljest käsitleb Murakami siin peaaegu kõiki teemasid, mis võiks üldse pähe tulla. Ajaliselt haarab peamine tegevusliin vaid umbes aasta (vist?), kuid sisuliselt on arutluse all kogu 70ndate ja 80ndate jaapani kultuur. Enamähem kõik teemad saavad kuidagi ka läbi käidud ning mõnesuguse lahenduse, aga midagi justkui jääks ikkagi välja. Võibolla ongi massiivsus selle raamatu kõige nõrgem koht, sest käsitledes paljusid teemasid, ei kerki neist ükski väga tugevalt ja selgepiiriliselt esile ning nii kaotab kirjandus ühe oma peamistest funktsioonidest – tuua elust välja oluline ning traageldada need olulised sündmused kokku looks. Selles mõttes mõjub Murakami tekst väga eluliselt, et kuigi sisaldab uskumatuid ja vapustavaid sündmusi, püüdleb ikkagi mingi tasakaalu ja ühtluse poole, kus kõik kassid on öösel hallid.

Teksti loeti inglise keeles

Jutt sai 2012 Hugo auhinna parima lühiromaani (novella) kategoorias. Igaljuhul ei ole tegemist halva jutuga, aga mingisugust elamust see nüüd ka ei pakkunud.

Jutu tegevus toimub tehnoloogiliselt umbes varauusaegsel tasemel planeedil, kus impeeriumi keskusest tuleb mees ääremaadele, et ehitada sild üle veidra jõetaolise moodustise, mis on justkui udu, aga tegelikult rohkem nagu mingi happeline vaht. Üle selle sõidavad vahel parema ilmaga paadid, aga reisid on ohtlikud, sest udu sees elavad kummalised ja tohutu suured kalasarnased olevused, kes aeg-ajalt (keegi ei tea, kas kogemata või meelega) paate ümber ajavad. Sild peab tulema vägev, et tuultele-tormidele ja vahule vastu seista. Ehitatakse seda nii 5 aastat ja sillaehitaja (ehk siis mees, kes ületas udu) puutub kokku seal erinevate tehniliste ja psühholoogiliste probleemidega.

Jutule võib alguses ette heita mingit rollimängu (nt D&D) sarnast õhustikku, tegelased on veidi karikatuursed, meestegelased kannatavad selle all, et on kirjutatud üsna naiselikeks. Kokkuvõttes pani õlgu kehitama. Neli miinus.

Teksti loeti inglise keeles

Ma hakkasin seda raamatut suure huvi ja ootustega lugema, aga jaks kadus kuhugi ära. Liiga seosetu-hüplik ja ülespuhutud näis. Aga põhimõtteliselt ma ju toetan üritust! Saan aru intentsioonist, stiil peab toetama sisu jne, aga ei jää muud üle, kui nõustuda Johannes Trithemiuse mõttega:
"Alkeemia on neitslik hoor, kunagi mitte kellegi embustele allaandev, aga need kes temani jõudsid, lahkusid ilma millegita. Mida omasid, sellegi kaotasid. Rumal muutub hullumeelseks, rikas vaeseks, filosoof lobamokaks, viisakas inimene kaotab igasuguse korralikkuse. Ta lubab püüdlejatele Kröösuse rikkusi, lõpp on aga alati väga kurb: täielik vaesus, üleüldine häbi, väljanaermine kõikide poolt."

Mis puutub raamatu lõpupoole toodud embleemidesse, siis on need 17. saj kogumikust "Tripus Aureus" (Basilius Valentinuse 12 võtit, isegi õiges järjekorras, aga teiste tekstidega, osad embleemid miskipärast imelikult lõigatud või ümberpööratud). Selleaegsed embleemiraamatud olid jah üldjuhul sarnast stiili tekstiga, aga siiski paremini jälgitavad.

Raamatu idee (või vähemalt, mis näib mulle selle idee olevat) mulle väga meeldib, aga paraku on teksti kõige parem osa järelsõna.

Teksti loeti eesti keeles

Jutt oli tõesti üsna hästi loetav. Võiks siiski ette heita mingit pealiskaudsust ja oma tegelastesse mitte väga tõsiselt suhtumist. Kõik jätsid üsna karikatuurselt üheplaanilise mulje.
Teksti loeti eesti keeles

Ideeliselt ja põhimõtteliselt meeldib see raamat mulle väga. Seal on olemas väga palju sellist, millele saab ainult kaasa kiita. Üldiselt hea taustatundmine ja perioodi enesele selgekstegemine (siiski - 17. saj Hollandi kaubavahetus, muide, on väga huvitav teema ning sugugi mitte igav. Piraadid, India, siidikaubandus jms.) Nagu ülal öeldud esines muidugi ka teisi ebatäpsusi, aga see pole ju tegelikult kõige olulisem. Kuigi siin on juttu olnud, et võrdlust Dan Browniga oleks patt teha ning igal juhul on see raamat just eeltöö poolest Dan Brownist üle, siis põhimõtteline sarnasus on neil olemas. Olemuslikult on raamat väga lihtne. Mulle näib, et seda iseloomustab teatud jamesbondilikkus – eksootikaihalus, kokkusattumused, suured varandused, kaunid vaated, head toidud, riigi- ja moraalipiire ületavad saladuste lahendamised, väline butafooria. Lühidalt, kirjanduslikku ambitsiooni jäi justkui väheks ning nt võrreldes «El club Dumas» vms tekstiga, jääb oluliselt nõrgemaks.
Teksti loeti eesti keeles

Ma pean seda raamatut just moraalsetel kaalutlustel väga meeldivaks - lühidalt, maailmavaatelistel põhjustel viis. Täpselt samuti aga nagu ülal kirjutatud, olen nõus ka sellega, et kirjanikuga vastassooline peategelane ei ole vahest kõige parem valik ning samuti hakkas firmamärkide pidev nimetamine tüütavaks muutuma. Naljakas küll, aga praegusel ajal tundub see raamat juba tehnoloogiliselt vananenud.
Teksti loeti inglise keeles

Täiesti huvitav lugemine. Alguses on asi veel eriliselt paljutõotav, aga seejärel vajub kuidagi üsna sihituks ja tavaliseks rahmeldamiseks. Hea loetavus ja mingi pinge ei kao küll kordagi ära. Mulle isiklikult mõjus häirivana see teismelise paravõimetega iseseisva in your face tüüpi tüdruku kuju. Aga ‘88 aastal ei olnud see ilmselt nii ära räsitud stamp kui praeguseks.

Nagu Murakami puhul tavaline, siis ei ole mõtet siukirjeldust eriti teha, sest see justkui ei anna midagi. Nii palju võib siiski öelda, et on palju seoseid Hitsuji o meguru boken (A Wild Sheep Chase) raamatuga. Romaan järgib nimetu peategelase tegemisi, alates peaaegu poole lause pealt. Peategelane on kuidagi kummalise minevikuga ja viimasel ajal näinud veidraid unenägusid, mis justkui annavad märku, et ta peaks minema tagasi Delfiini Hotelli. See oli film noir stiilis, armetu ja veidi õõvastav lobudik Sapporos, kus ta kunagi elas koos naisega (kellel olid väga ilusad kõrvad). Hotell on praeguseks ümber ehitatud, aga mingi veider meeleolu on seal ikka alles. Hotellis tuleb pilti siis ka Lambamees. Teisteks tegelasteks on veel juba nimetatud teismelise kõrval mitu kõrgklassi prostituuti, kuulus filminäitleja, kunstnik, luuletaja, hotelli administraator ja kõrvaltegelasena veel kirjanik (Hiraku Makimura, ilmselt Murakami enda nime anagramm ja irooniline vihje iseendale ja oma hiljuti ootamatult pähe sadanud kuulsusele). Kõik omavahel keerulisemal või lihtsamal moel seotud.

Raamat lõpeb tundega, et midagi nagu sai lahendatud, aga paljud otsad jäid lahti. Tekibki mulje, et kirjanik väsis ära ja sai aru, et ega kõiki neid seoseid ei jaksa kokku tõmmata – nagu oleks lugenud raamatut, millel on algusest 50 ja lõpust 100 lk puudu. Viis miinus.

Teksti loeti inglise keeles