Kasutajainfo

Charles Williams

1886-1945

Teosed

· A. E. van Vogt ·

The World of Null-A

(romaan aastast 1948)

ajakirjapublikatsioon: «Astounding Science Fiction» 1945; august - oktoober [pealkirjaga «World of A»]
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
1
0
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (2)

Kirjaniku üks kuulsamaid ja vastuolulisemaid teoseid. Selle romaani puhul kehtib tõdemus, et "ilu on vaataja silmades", täiel määral. Osad arvustajad leiavad siit lisaks muudele väärtustele prohvetlikke ennustusi (kloonimine, terraformimine, teleportatsioon), osad (Damon Knight) ainult vigu.

Teose peategelane, Gilbert Gossayne, on just saabunud hotelli et osa võtta mängust (mängu võitja saab õiguse liituda eliidiga Veenusel), kus aga talle endalegi ootamatult paljastatakse, et ta esineb vale nime all. Gilbert jõuab põgeneda, enne kui söed jalge all päris tuliseks lähevad. Edasi järgneb üsna arutu trall, mille käigus Gossayne jõuab surra ja uuesti ellu ärgata (sealjuures teisel planeedil). Kahe ajuga peategelane on van Vogtile tüüpiliselt üliinimene, seekord uudset mõtlemistehnikat kasutav, mis annab talle tavainimestega võrreldes suuri eeliseid.

Teos tegi palju ära üldise semantika nime all tuntud (pseudo)teaduse populariseerimisel ja on vist siiani enimmüüdud ulmeraamat Prantsusmaal, kuid minu jaoks liigitub ta pigem nende hulka, mille van Vogt on oma segastematel hetkedel kirjutanud.

Teksti loeti inglise keeles

Kas Gilbert Gosseyn on 1940. aastate Jason Bourne? Mees ei tea kes ta on, ja see tõik ei tule romaanile kasuks, nagu ka malekujundi liigne tarvitamine, kangelase kalduvus vestluspartnereid kinni siduda ja suutropistada jms. Üldise semantika kudumine teksti lõime on teisalt huvitav. Veenuse puud samuti. Kokkuvõtvalt ei ole The World of Null-A päris samal tasemel Isheri sarjaga, seega neli miinusega.
Teksti loeti inglise keeles
x
Erkki Toht
24.09.1974
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustused:

Juttude „The Anything Box“ ja „The Substitute“ tegevustik leiab aset koolis. Nende juttude keskmes on erandlik õpilane, kes algul kogeb õpetajate poolt vääritimõistmist, mis aga hiljem hajub. „The Anything Box“ tuletas kohati meelde Clifford Simaki pastoraalse ulme jutte, nagu nt The Autumn Land.

 

Sõjajutud on Subcommittee ja The Last Step.

 

The Grunder on üks väheseid selle kogumiku jutte, mille tegelaste hulgas pole lapsi. Noored Ellena ja Crae püüavad käituda nagu täiskasvanud. Jutu taustaks on noorte poolt juhuslikult kohatud vana Eli muinasjututaoline pajatus. Noorte raskustest muutuva maailma hindamisel räägib ka Things.

 

Kogumiku paremateks juttudeks pean Something Bright’i ja Walking Aunt Daid’i Mõlema loo jutustajaks on laps, kes satub olukorda, kus ta peab koos tegutsema vanainimesega.

Teksti loeti inglise keeles